امتیاز مثبت
۰
سرانه مطالعه در کشور چند دقیقه است؟
پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۵
کد مطلب: 90004
 
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: سرانه مطالعه در کشور ما ۷۹ دقیقه است. خبرگزاری فارس: سرانه مطالعه در کشور ۷۹ دقیقه است
به گزارش جهان، منصور واعظی اظهار کرد: در کشور ما خواندن روزنامه، نشریه، کتاب، قرآن، ادعیه و فضای مجازی که این مدل بین‌المللی را شامل می‌شود، ۷۹ دقیقه و خواندن تنها کتاب ۱۸ دقیقه و ۴۷ ثانیه است.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران مورد اتهامات دیگر کشورها برای کتابخوان نبودن مردم ایران، عدم انتشار کتاب و یا تیراژ کم کتاب افزود: کشور آلمان برای انتشار کتاب جزو کشورهای تراز بالاست که به ازای هر هزار و ۱۰۰ نفر یک کتاب منتشر می‌کند.

واعظی با اشاره به اینکه در کشور ایران سه سال قبل به ازای هر هزار و ۳۰۰ نفر یک کتاب منتشر می‌شد، تصریح کرد: در سال گذشته طی سه سال ما به کشور آلمان رسیدیم و به ازای هر هزار و ۱۰۰ نفر یک کتاب منتشر کردیم.

وی گفت: در حال حاضر ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه اول است این در حالی است که کشور ترکیه در سال ۸۸ تنها کشوری بوده که از ایران جلوتر بود اما امروز از لحاظ امکانات کتابخانه‌ای، منابع، انتشار، کتاب و سرانه مطالعه ایران کشور اول منطقه است.


دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین از آغاز برنامه «شبکه رادیو کتاب» هم‌زمان با ۲۴ آبان ماه روز کتاب و کتاب‌خوانی در کشور خبر داد و گفت: مجموعه رسانه‌ها و رسانه ملی در ترویج مطالعه مفید در جامعه نقش بسرایی دارند که با ایفا کردن نقش هر کدام از این مجموعه به درستی سرانه مطالعه کشور افزایش می‌یابد.

واعظی در ادامه از هدیه ویژه ریاست جمهور به تمام کتابداران کشور خبر داد و گفت: به مناسبت روز کتاب و کتاب‌خوانی مصادف با ۲۴ آبان ماه از طرف محمود احمدی‌نژاد به تمامی کتابداران کشور هدیه ویژه‌ای اهدا می‌شود.

وی همچنین از رشد طلایی کتاب و کتاب‌خوانی خراسان شمالی خبر داد و افزود: این استان با امکانات ضعیف و با شرایط نامناسب کار خود را آغاز کرد که جزو سه استان ضعیف کشور و در ردیف ۲۹ استان بشمار می‌آمد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اینکه اکنون خراسان شمالی به رشد قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده است گفت: در حال حاضر باب‌الرضا گنجینه معرفت‌ها از استان‌های متوسط است که این بیانگر همت مدیران، فرهیختگان و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است که در مدت کوتاهی از قعر جدول به اواسط آن رسیده است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به ارتقاء فرهنگ مطالعه در دو دیدار قبل با مدیران نهاد کتابخانه‌های کشور داشته است افزود: تمام دستگاه‌ها به خصوص رسانه ملی در این امر می‌بایست به نهاد کتابخانه‌های عمومی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحقق به این امر مهم باید کمک کنند.

واعظی اظهار کرد: ترویج امر فرهنگ مطالعه تنها وظیفه یک یا دو دستگاه نیست بلکه تمام دستگاه‌ها می‌بایست در این امر مهم نقش داشته باشند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از اتفاقات مهم را «سند نهضت مطالعه مفید» برای ارتقای فرهنگ مطالعه و هماهنگی دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی عنوان کرد و گفت: این کمیته در بعضی از استان‌ها فعالیت خود را آغاز کرده و سیاست‌های منطقه‌ای را برای ترویج فرهنگ مطالعه که یکی از اهداف اصلی این کمیته است اتخاذ کرده است.