امتیاز مثبت
۰
خرید و فروش خانه یکماه بعد از افزایش وام مسکن/ زمان مناسب برای خرید خانه چه زمانی است؟
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 224836
 
رکود خرید و فروش مسکن این روزها یک سالگی خود را سپری کرد و حتی برخلاف سالهای گذشته که وام مسکن افزایش می‌یافت و جو روانی آن باعث افزایش قیمت و رونق خرید و فروش می‌شد، این روزها بازار مسکن هیچ واکنشی نشان نداده است. رکود خرید و فروش مسکن از آذرماه گذشته به نوعی در بازار حاکم شد و هنوز هم ادامه دارد و حتی کاهش قیمت‌ها بعد از آن جهش قیمت نتوانسته موجب ترغیب متقاضیان مسکن برای خرید یا فروش شود.
خرید و فروش خانه یکماه بعد از افزایش وام مسکن/ زمان مناسب برای خرید خانه چه زمانی است؟
 

اقتصادایران آنلاین: با گذشت یک ماه از تصویب افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن از سوی شورای پول و اعتبار، گزارش‌ها از سطح شهر تهران حاکی است که نه تنها قیمت مسکن افزایش نیافته، بلکه خرید و فروش هم رونق پیدا نکرده است.

یک ماه از مصوبه شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف وام مسکن گذشت و به گفته فعالان بازار مسکن این مصوبه، اگرچه با هدف رونق به بازار مسکن بوده است، اما این افزایش سقف وام نه تنها موجب افزایش قیمت نشده، بلکه تاثیری به رونق خرید و فروش نداشته است.

بنابراین گزارش، رکود خرید و فروش مسکن این روزها یک سالگی خود را سپری کرد و حتی برخلاف سالهای گذشته که وام مسکن افزایش می‌یافت و جو روانی آن باعث افزایش قیمت و رونق خرید و فروش می‌شد، این روزها بازار مسکن هیچ واکنشی نشان نداده است.

رکود خرید و فروش مسکن از آذرماه گذشته به نوعی در بازار حاکم شد و هنوز هم ادامه دارد و حتی کاهش قیمت‌ها بعد از آن جهش قیمت نتوانسته موجب ترغیب متقاضیان مسکن برای خرید یا فروش شود.

البته برخی از کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقد هستند که اگرچه سطح جدید قیمت مسکن در تهران 40 تا 50 درصد نسبت به اوایل سال جاری افت کرده است، اما چون تناسبی با قدرت خرید متقاضیان ندارد، معاملات مسکن هنوز وارد رونق نشده است.

بهترین زمان برای خرید مسکن همین الان است

فعالان بازار مسکن نیز با اشاره به این افت قیمت عنوان می‌کنند که در حال حاضر که قیمت‌ها افت کرده بهترین زمان برای خرید مسکن است، چرا که قیمت واقعی مسکن در حال حاضر این نیست.

آنان می‌افزایند: قیمت واقعی ملک با توجه به افزایش دستمزد‌ها و مصالح ساختمانی این نیست و باید بالاتر از این باشد، پس بهترین زمان برای خرید مسکن همین الان است.

پس چرا با توجه به اینکه اعضای اتحادیه املاک و فعالان بازار مسکن با قاطعیت عنوان می‌کنند که قیمت مسکن تا پایان سال کاهش نمی‌یابد، چرا متقاضیان مسکن برای خرید و فروش وارد بازار نمی‌شوند.

دلیل این عدم ورود متقاضیان به بازار مسکن چند دلیل می‌تواند داشته باشد و آن این است که یا منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و یا اینکه قدرت خرید آنها بسیار پایین است.

به هر حال این نگرانی که از بابت افزایش سقف وام مسکن وجود داشت که اگر سقف وام بالا برود قیمت مسکن افزایش می‌یابد با واکنش بی‌تفاوت بازار مسکن، خلع سلاح شده است.

حال بازار مسکن باز هم نگاه ویژه‌ای به مسئولان بانک مرکزی دوخته است تا به گفته خود مسئولان بانک مسکن اگر این افزایش سقف وام تاثیر منفی بر بازار نگذارد باز هم سقف وام مسکن افزایش یابد.

رکود همچنان مهمان خانه ها است

گزارش فارس از مناطق پایین شهر مثل مناطق 22، 21 و 19 حاکی است که قیمت مسکن هیچ افزایشی نداشته است و رونق خرید و فروش همچنان حلقه گمشده بازار مسکن است.

سمیعی یکی از مشاوران املاک در منطقه 22 به خبرنگار فارس گفت: افزایش سقف وام خرید مسکن که حدود یک ماه است مطرح شده هیچ تاثیری بر بازار مسکن نگذاشته است.

وی ادامه داد: این افزایش سقف وام مسکن شاید در شهریار، اندیشه و یا کرج تا حدودی تاثیر‌گذار بوده باشد، اما در این مناطق که قیمت هر متر آپارتمان نوساز از 4 میلیون و 600 هزار تومان شروع و تا 7 میلیون تومان در نوسان است، نمی‌تواند تاثیر‌گذار باشد.

سمیعی گفت: این افزایش سقف وام مسکن نتوانسته رونق را به بازار مسکن بیاورد و همچنان رکود مهمان خانه‌ها است.

اکبری یکی از مشاوران املاک منطقه 21 نیز گفت: این وام 35 میلیون تومانی هیچ تاثیری بر بازار مسکن نداشته و قیمت‌ها را نیز افزایش نداده است.

وی با اشاره به اینکه رکود خرید و فروش مسکن بیشتر هم شده است، افزود: وام 35 میلیون تومانی نمی‌تواند تاثیر به سزایی در خانه‌دار کردن متقاضیان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن با این روند تا پایان سال هیچ تغییری نخواهد کرد، گفت: اگر سقف وام مسکن تا 50 میلیون تومان هم افزایش یابد، این بازار مسکن هیچ واکنشی به آن نخواهد داشت.

به گفته وی، قیمت آپارتمان نوساز در منطقه 21 در حال حاضر حدود سه میلیون و 400 تا سه میلیون و 500 هزار تومان است.

مهدی ابراهیمی یکی از مشاوران املاک در منطقه 19 نیز با اشاره به اینکه قیمت مسکن در این منطقه چندان تغییری نداشته است، گفت: افزایش سقف وام مسکن در یک ماه گذشته در روزهای نخست تا حدودی متقاضیان را به واکنش واداشت اما با گذشت زمان تب آنها فروکش کرد.

وی ادامه داد: البته برخی از فروشندگان مسکن که پول لازم هستند، حاضر هستند، ملک خود را پایین‌تر از قیمت منطقه به فروش برسانند.

ابراهیمی گفت: قیمت واقعی ملک در حال حاضر این نیست و بالاتر از این است، چرا که با این دستمزد‌ها و نرخ مصالح ساختمانی قیمت مسکن باید بالاتر از این باشد.

به گفته وی، قیمت آپارتمان نوساز در این منطقه از 2.5 میلیون تومان تا 3 میلیون تومان است.