امتیاز مثبت
۰
نتایج اولیه انتخابات اسرائیل:
برآورد تعداد کرسی‌های طرفدار نتانیاهو و بنی گانتس: نتانیاهو ۶۶ به ۵۴ جلوتر است / احتمال بالای نخست وزیری دوباره نتانیاهو
چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: 343230
 
نخستین نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل حاکی از رقابت شانه به شانه حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس است.
به گزارش انتخاب به نقل از رویترز، شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل با اعلام نتایج نظرسنجی‌ها پای صندوق‌های رای، گزارش داد که ائتلاف آبی و سفید با کسب ۳۷ کرسی پیشتاز این انتخابات است و حزب لیکود با ۳۶ کرسی در رده دوم قرار دارد. کنست، پارلمان اسرائیل ۱۲۰ کرسی نمایندگی دارد.

 
همچنین به گزارش اسپوتنیک به نقل از کانال ۱۱، در نتیجه انتخابات پارلمانی در اسرائیل، حزب سفید و ابی (کاهول لاهان) ۳۷ کرسی را کسب کرده است و حزب لیکود متعلق به بنیامین نتانیاهو ۳۶ کرسی را کسب نمود. بقیه احزاب حداکثر توانستند ۸ کرسی را به خود اختصاص دهند.

 
بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، هر دو خود را پیروز این انتخابات می‌دانند. نتانیاهو که در یک دهه گذشته همواره نخست وزیر اسرائیل بوده است اعلام کرد: «جبهه راست به رهبری لیکود یک پیروزی روشن و بی‌ابهام را به دست آورد.» در سوی دیگر بنی گانتس هم با بیان ادعای مشابه گفت: «این انتخابات یک برنده و یک بازنده روشن داشت.»

 
خبرگزاری فرانسه به نقل از سه رسانه اسرائیلی گزارش کرد براساس همین نظرسنجی‌ها، حزب لیکود ۳۳ تا ۳۶ کرسی و ائتلاف آبی و سفید ۳۶ تا ۳۷ کرسی را در پارلمان اسرائیل (کنست) از آن خود کنند. بر همین اساس، احزاب راست و راست افراطی اسرائیل در مجموع با کسب ۶۶ کرسی امید بیشتری برای تشکیل دولت ائتلافی دارند. بر پایه برآوردها احزاب میانه‌رو و چپ قادر به کسب ۵۴ کرسی هستند.

 
طبق معمول انتخابات اسرائیل، هیچ‌کدام از احزاب نتوانستند اکثریت مطلق آرا را به خود اختصاص دهند و پیروز واقعی آن، جریانی است که بتواند ائتلاف بزرگ‌تری را شکل دهد.

 
عصام بدران، خبرنگار فلسطینی یورونیوز می‌گوید شگفتی بزرگ این انتخابات شکست حزب کارگر است؛ حزبی که عملا اسرائیل را بنا کرد و در تمام انتخابات تاکنون جایگاه اول یا دوم را داشته است. این جریان چپ میانه در این انتخابات تنها ۷ کرسی به دست آورد.

 
با این حال، با شمارش آرا، امکان تغییر تمام معادلات وجود دارد.

 
بنا بر داده‌های آخرین نظرسنجی‌ها، احزاب راست اسرائیل در مجموع می‌توانند بیش از ۶۰ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان را از آن خود کنند و به این ترتیب امکان تشکیل دولت ائتلافی دیگری با ریاست بنیامین نتانیاهو فراهم خواهد شد.

 
بر این اساس نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بلوک راست به رهبری لیکود بطور واضح به پیروزی رسید. از همین امشب با شرکایم برنامه‌ریزی دربارۀ ترکیب دولت جدید راستگرا را آغاز خواهم کرد.»