امتیاز مثبت
۰
اما و اگرهای هدفمندی یارانه ؛
بنزین لیتری ۳۰۰۰ تومان
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۹
کد مطلب: 136537
 
تفاوت قیمت سوخت در داخل کشور با کشورهای همسایه، عمده‌ترین دلیل قاچاق سوخت در استان های مرزی برشمرده می شود. به عنوان مثال بنزین ۷۰۰ تومانی در ایران در کشورهایی مثل پاکستان و ترکیه حدود ۱۵۰۰ تا ۲هزار تومان قیمت دارد. این یعنی به ازای هر لیتر سوخت قاچاق رقمی بین ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان نصیب قاچاق چیان می شود.
بنزین لیتری ۳۰۰۰ تومان
 
همین سود قابل توجه باعث شده تا روزانه بین یک تا سه میلیون لیتر سوخت قاچاق به کشورهای همسایه منتقل شود. برخی کارشناسان و حتی مسئولان دولتی آزادسازی قیمت سوخت در ایران و افزایش آن به قیمت های منطقه ای را راه حل رفع این مشکل می دانند. در برابر این نظریه، پرسشی که مطرح می شود این است که اگر برای کاهش یا صفر کردن میزان قاچاق سوخت قیمت آن دو برابر یا بیشتر افزایش پیدا کند، تاثیر فراوان این افزایش قیمت بر اقتصاد داخلی چگونه توجیه یا کنترل می شود؟ یکی از نمایندگان مجلس معتقد است آنگونه که دولت می خواهد هدفمندی یارانه ها را اجرا کند بنزین نه برای کاشه قاچاق سوخت، بلکه در نتیجه هدفمندی به لیتری سه هزار تومان هم خواهد رسید.

این عضوکمیسیون انرژی مجلس در این خصوص گفت: تفاوت قیمت بنزین داخل کشور با خارج باعث می‌شود تا قاچاقچیان تمایل بیشتری به قاچاق بنزین داشته باشند که این تفاوت قیمت می تواند با آزاد سازی قیمت ها جبران ‌شود .

جلیل جعفری در گفت و گو با دنیای صنعت ادامه داد: این آزاد سازی قیمت ها و یا تعیین قیمت سوخت باید در قالب قانون مطر شود و اینگونه نیست که هر شخصی در هر سازمانی بتواند برای خود قیمت تعیین کند.

وی با بیان اینکه قیمت سوخت در حال حاضر در بحث های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مطرح است و با اجرای این طرح قیمت بنزین هم مشخص خواهد شد، افزود: با توجه به تاکید دولت بر اجرای فاز دوم طرح هدفمندی یارانه ها، آزاد سازی قیمت ها صورت می گیرد و قیمت بنزین ممکن است به ۳هزار تومان برسد.

نماینده مردم خلخال در مجلس ادامه داد: در این صورت قاچاقچیان دیگردلیلی برای قاچاق سوخت به بیرون از مرزها ندارند، اما آیا واقعا شرایط کنونی اقتصادی کشور این اجازه را می‌دهد که این اتفاق رخ دهد ؟

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت معتقد است که با گران شدن بنزین درآمدهایی کسب خواهد کرد که آن را بین مردم تزریق می‌کند اما مجلس با اجرای این طرح در کل مخالف است. وی گفت: مجلس معتقد است اگر تاکید بر اجرای این طرح هم هست، باید به صورت مرحله ای انجام شود تا فرصتی فراهم آید و مردم با استفاده از ابزارهایی مانند افزایش حقوق و حمایت های دیگر، توانمندی لازم برای شرایط جدید را به دست آورند.

جعفری افزود: می‌دانیم که در حال حاضر مردم با مسائل و مشکلات فراوانی برای تامین هزینه های زندگی خود مانند هزینه های درمان و ... روبه رو هستند، که با اجرای بدون محاسبه و برنامه ریزی صحیح طرح هدفمندی یارانه ها حتما فشار بیشتری به آنها وارد خواهد شد.

وی در خصوص راهکارهای دیگر برای حل معضل قاچاق سوخت نیز گفت: برای جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج کشور دستگاه‌های نظارتی، وزارت نفت، نیروی انتظامی و دستگاه‌های ذیربط باید نظارت و توجه‌شان را بیشتر کنند تا کمتر شاهد این تخلفات باشیم.