امتیاز مثبت
۰
رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:
کاهش ۳۰۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل با رفع تحریم‌ها
يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب: 317734
 
کاهش ۳۰۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل با رفع تحریم‌ها
 
اقتصاد ایران آنلاین- بعد از شروع مذاکرات با قدرت‌های غربی در دولت یازدهم و حصول توافقات اولیه، مسئله رفع تحریم‌های حوزه حمل و نقل در اولویت قرار گرفت. با در اولویت قرار گرفتن این بخش مهم شاهد کاهش حدود ۳۰۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل هستیم و شاخص اتصال به خطوط کشتیرانی بین‌المللی به میزان بسیار زیادی ارتقاء یافته است.

 
امید ملک، رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با بیان این مطلب گفت: یکی از هوشیاری‌های مهمی که در مذاکرات با قدرت‌های غربی شاهد بودیم در اولویت قرار گرفتن رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت حمل و نقل کشورمان بود، چرا که طرف‌های غربی فهمیده‌ بودند اگر می‌خواهند اقتصاد کشورمان را زمینگیر کنند باید از این بخش شروع کنند و خوشبختانه از همان اول مقامات کشورمان در مذاکرات این مهم را مورد توجه قرار دادند و در همان تفاهم‌های ‌اولیه‌ شاهد برداشته شدن برخی تحریم‌ها در این بخش  بودیم و در نهایت با امضای نهایی برجام تا به امروز شاهد کاهش حدود ۳۰۰ درصدی هزینه‌های حمل و نقل و همچنین گشایش‌های مهم در این عرصه هستیم که می‌تواند چرخ‌های اقتصاد کشورمان را با سرعت به حرکت در بیاورد.

 
این کارشناس حمل و نقل با بیان اینکه، ناوگان هوایی کشورمان به شدت فرسوده شده بود، ورود اولین هواپیمای نو ایرباس به کشور را شروعی برای احیای این صنعت مهم و کلیدی در ایران عنوان کرد و افزود: ورود هواپیماهایی که قراردادهای آن امضا شده است به کشور می‌تواند به بازسازی یکی از مهم‌ترین صنایع کشورمان منجر شود. در سال‌های اخیر، ایرانی‌ها مجبور بودند برای سفرهای خارجی به اروپا و سایر نقاط دنیا به کشورهایی مانند امارات یا ترکیه مسافرت کنند و بعد دوباره به مسیر خود ادامه دهند، این برای کشوری مانند ایران، اساسا مناسب نیست ضمن اینکه هزینه‌ها هم به شدت افزایش می‌یافت و می‌توان با بازسازی این ناوگان این هزینه‌ها را مدیریت کرد و دور جدیدی از اشتغالزایی و درآمدزایی برای کشورمان آغاز  خواهد شد.

 
 

 
ارتقای شاخص لجستیک کشور با لغو تحریم‌ها

 
نایب رییس انجمن کشیرانی کشور با بیان اینکه بعد از لغو تحریم‌ها، شاخص لجستیک کشور به میزان معناداری ارتقاء یافت، افزود: شاهد ورود مجدد کشتیرانی‌های بین‌المللی به بنادر کشورمان هستیم و این باعث افزایش ضریب اطمینان و آرامش برای تجار و بازرگانان کشورمان شده است. صنعت حمل و نقل هر کشوری به مثابه پل ارتباطی اقتصاد آن کشور با دنیا است و دشمن می‌خواست که این پل ارتباطی را از بین ببرد تا کل اقتصاد کشورمان را زمنگیر کند. خوشبختانه در حال حاضر با اقدامات انجام گرفته شاهد باز شدن درها و بازگشت امید به این حوزه هستیم و  امیدواریم با رفع برخی قوانین دست وپا گیر از این فرصت استفاده کنیم و شاهد افزایش حضور بخش خصوصی در این حوزه هم باشیم.

 
وی با بیان اینکه، حمل و نقل یکی از مهم‌ترین زیربناها برای توسعه اقتصادی و صنعتی و حتی اجتماعی است، افزود: افزایش فشار بر بخش‌های حمل و نقل چه هوایی، چه دریایی و چه ریلی را در دوره تحریم‌ها شاهد بودیم که هدف آن افزایش هزینه‌ها و خارج کردن اقتصاد ایران از گردنه رقابت بود. اما در حال حاضر با رفع تحریم‌های بین‌المللی شاهد کاهش هزینه‌ها هستیم و این زیرساخت مهم برای حضور مجدد اقتصاد ایران در بازارهای منطقه‌ای و جهانی فراهم شده است.

 
رییس کمیسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه پروسه رفع تحریم‌ها در حوزه حمل و نقل از تیر ماه ۱۳۹۳ و بسیار قبل‌تر از امضای نهایی برجام آغاز شد، گفت: با امضای نهایی برجام، برخی تردیدهایی هم که وجود داشت کنار رفت و روند بهبود اوضاع هم سرعت بیشتری گرفت. حوزه حمل و نقل کشور به عنوان یکی از زیربنایی‌ترین نیازها برای بازگشت رونق به اقتصاد کشورمان، از اولین حوزه‌هایی بود که از آثار مثبت لغو تحریم‌ها بهره‌برد.