امتیاز مثبت
۰
در 8 ماهه اول سال‌جاري برآورد شد؛
رشد 23 درصدي صادرات خدمات
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۹
کد مطلب: 303586
 
به رغم كاهش 20 درصدي اقلام صادراتي ايران در ماه‌هاي گذشته از سال جاري اما بخش خدمات توانسته است طي 8 ماهه اول امسال با صدور 10 ميليارد و 624 ميليون و 643 هزار دلار خدمات رشد 23 درصدي صادرات در اين گروه را نسبت به مدت مشابه سال قبل به ثبت برساند.
رشد 23 درصدي صادرات خدمات
 
اقتصاد ایران آنلاین- سال گذشته مجموع صادرات خدمات كشور عدد 8 ميليارد و 571 ميليون و 145 هزار دلار را در كارنامه داشت كه بيشترين سهم نيز به بخش گردشگري و توريسم با 5 ميليارد و 590 ميليون دلار باز مي گشت.

 
عملكرد زيرگروه‌هاي بخش خدمات در حوزه صادرات طي سال جاري نيز نشان مي‌دهد صادرات گردشگري و توريسم همچنان با صدور شش ميليارد و 150 ميليون دلار رتبه نخست در بخش هاي مختلف خدماتي را دارد. پس از آن صادرات خدمات فني و مهندسي با صدور دو ميليارد و 238 ميليون دلار جايگاه دوم را از آن خود كرده است. نكته قابل توجه آنكه در بخش خدمات فني و مهندسي توانسته‌ايم نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه برابر رشد به دست آوريم.

 
ترانزيت و حمل و نقل نيز از ديگر بخش‌هاي خدماتي بود كه در سال جاري دو ميليارد و 12 ميليون دلار رشد به دست آورد. با اين تفاوت كه اين زيرگروه بخش خدمات در مقايسه با ديگر بخش ها از رشد صادرات برخوردار نبوده و 7 درصد افت صادرات داشته است.

 
صادارت خدمات فناوري اطلاعات نيز توانسته در 8 ماه 213 ميليون دلار ارزآوري براي كشور داشته باشد و در كنار آن، دو بخش اعزام نيروي كار هر يك با صدور چهار ميليون دلار و صدور خدمات فرهنگي و هنري پنج ميليون دلار از صادارت خدمات كشور سهم‌گيري كرده‌اند.