امتیاز مثبت
۰
یک جمعه، یک تور
تنگه واشی؛ سفری به دل تاریخ همراه با چاشنی هیجان +عکس
پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 238688
 
مکانی فوق‌العاده که با فاصله اندک از تهران، که با داشتن مجموعه‌ای از آثار تاریخی و طبیعت سرسبز، در فصل گرما گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.
تنگه واشی؛ سفری به دل تاریخ همراه با چاشنی هیجان +عکس
 

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه‌های گردشگری است که در حدود ۱۷ کیلومتری شهر فیروزکوه قرار گرفته و با داشتن آب‌وهوای مناسب در تابستان‌ها، میزبان جمعیت کثیری از مسافران و گردشگران می‌شود.

با توجه به فاصله نه‌چندان دور از تهران، بسیاری از موسسه‌های توریستی، اقدام به برگزاری تورهای گوناگونی در این منطقه نموده‌اند که همین امر باعث افزایش شهرت و معروفیت این منطقه شده است.

مسیر پیاده‌روی در این تنگه در سه بخش خلاصه می‌شود:

بخش اول: مسیر تنگه اول تا ابتدای دشت ساواشی (حدود ۲۵۰ متر)
بخش دوم: راهپیمایی دشت ساواشی (حدود ۱۷۰۰ متر)
بخش سوم: مسیر تنگه دوم تا رسیدن به آبشار (حدود ۸۰۰ متر)

بدون تردید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای است که در بین یک دره سنگی قرار دارد.

از سوی دیگر این مکان دارای دو تنگه به اسم "واشی " و "سا " است که در انتهای تنگه دوم آبشاری با ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد.

به گزارش بازار خبر در 10 کیلومتری تنگه ساواشی، روستایی به نام جلیزجند قرار دارد که در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب‌زمینی و باغات مختلف بنا شده است. بعد از عبور از روستا و طی ۴٫۵ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال محل پیاده‌روی تنگه ساواشی شروع می‌شود.

آثار تاریخی

تنها جذابیت تنگه واشی، محدود به رودخانه‌های زلال و طبیعت سرسبز آن نیست بلکه این مکان دارای آثار تاریخی زیبایی است که از معروف‌ترین آن‌ها سه کتیبه معروف دوره قاجار در این تنگه است.

دو کتیبه دیگر در چشمه‌علی شهرری و کتیبه شکل شاه در پشتِ تونل وانا جاده هراز واقع شده‌اند. هر سه این کتیبه‌ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده است. فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های آن دیار، سه نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش‌باشی و معمارباشی را مسئول ساخت این سه کتیبه در تهران کرد.

جالب‌توجه است که باگذشت بیش از 180 سال از حکاکی این کتیبه در دل صخره‌ها، اگرچه از بارش باران و برف در امان بوده، اما برخی بی‌احتیاطی‌های انسانی موجب آسیب رسیدن به این جاذبه گردشگری شده است.

هزینه

تنگه واشی عمومی بوده و بازدید از آن رایگان است. درعین‌حال، مسافران و بازدیدکنندگان می‌بایست هزینه‌هایی را برای پارکینگ (که به‌صورت خصوصی اداره می‌شوند) نیز بپردازند.

برای کسانی که با وسیله نقلیه شخصی خود، قصد بازدید از این مکان را دارند، هزینه‌ای به‌مراتب کمتر از تور تمام می‌شود.

هزینه‌های گردشگری این منطقه با تور متغیر و حدود 35 تا 50 هزار تومان است.

لوازم ضروری

خوراکی، کفش مناسب پیاده‌روی که خیس نشود، لباس مناسب و گرم، لباس اضافی برای بعد از خیس شدن، عینک آفتابی یا کلاه لبه‌دار، کوله‌پشتی، قاشق، چنگال و بشقاب، لیوان و بطری آب، غذای سبک و ترجیحاً ساندویچی، شناسنامه و ...