امتیاز مثبت
۰
سرطان ماهیانه چقدر هزینه دارد؟
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۶
کد مطلب: 210183
 
یک بیمار سرطانی از تشخیص تا درمان و برای ادامه زندگی خود با این بیماری، متحمل چه میزان هزینه‌های مادی و معنوی می‌شود؟ پاسخ به این سوال از سوی یک بیمار مبتلا به سرطان درد مضاعفی برای اوست. بررسی‌ها از هزینه‌های درمان سرطان در ایران نشان می‌دهد که یک بیمار مبتلا به سرطان ماهانه سه‌میلیون‌تومان باید صرف درمان خود کند؛ هزینه سرسام‌آوری که در برخی از سرطان‌ها همچون سرطان سینه، مغز و اعصاب محیطی و ریه به مراتب بالاتر است.

به نوشته شرق افزایش هزینه های درمانی طی چند سال اخیر به جایی رسیده است که هم اکنون 14 درصد از بیماران مراجعه کننده به مراکز درمانی با یک بار مراجعه به زیر خط فقر سقوط می کنند اما این هزینه ها برای بیماران سرطانی به مراتب بحرانی تر است. بر اساس برآورد ها از سوی بیماران مبتلا به سرطان، مراکز درمانی، پژوهش های دانشگاهی و نظرات متخصصان درمان سرطان، اقتصاد درمان و دارو، درمان سرطان خون ماهانه دو میلیون و690 هزارتومان، سرطان سینه ماهانه سه میلیون و870 هزارتومان، سرطان مغز و اعصاب محیطی ماهانه سه میلیون و250 هزارتومان، سرطان اندام تناسلی زنان ماهانه دو میلیون و630 هزارتومان، سرطان گوارش ماهانه دو میلیون و830 هزارتومان، سرطان ریه ماهانه سه میلیون و690 هزارتومان، سرطان اندام های تناسلی مردان ماهانه یک میلیون و700 هزارتومان و سرطان پروستات ماهانه سه میلیون تومان به طور متوسط هزینه بردار است و این ارقام جمع هزینه های مستقیم درمانی و هزینه های مستقیم غیردرمانی است.

این هزینه های سرسام آور درمان سرطان در ایران در شرایطی است که سازمان های بیمه گر حمایت کمی از این بیماران می کنند و آمار ها نشان می دهد، بیش از 70 درصد هزینه های درمانی از جیب مردم پرداخت می شود. رنج مضاعف هزینه های درمان سرطان در کنار درد های این بیماری همچنین، زمینه تحمیل فشار های اقتصادی و اجتماعی زیادی نیز به همراهان و خانواده های این بیماران ایجاد می کند. به طوری که بررسی ها نشان می دهد، خانواده های درگیر با این بیماری علاوه بر هزینه های سنگین مالی، با فشار ها و مشکلاتی همچون کاهش بازدهی و بهره وری، از دست دادن یا تغییر شغل به سمت مشاغل کم درآمد تر، از دست دادن فرصت های ارتقا و پیشرفت، از دست دادن حقوق و درآمد به دلیل مرگ زودرس، اتلاف زمان کار و خانه داری توسط اعضای خانواده و دوستان، کاهش پتانسیل افراد داوطلب یا مراقبان در جامعه، درد و رنج داغ دیدگی و نقایص روانی- اجتماعی مواجه هستند.

روش محاسبه هزینه های درمان سرطان

روش محاسبه این هزینه ها بر اساس  این گزارش به این شکل بود که در ابتدا هشت سرطان شایع در ایران یعنی خون، سینه، مغز و اعصاب محیطی، اندام تناسلی زنان، گوارش، ریه، اندام های تناسلی مردان و پروستات انتخاب شد. در ادامه از بیماران مبتلا به این بیماری متوسط هزینه های مستقیم درمانی (میانگین هزینه دارو، میانگین هزینه پاراکلینیک، میانگین هزینه ویزیت، میانگین هزینه سرپایی، میانگین هزینه بستری، میانگین هزینه رعایت رژیم غذایی خاص) و مستقیم غیردرمانی (میانگین تغییر شیوه زندگی، میانگین هزینه زمان های انتظار، میانگین هزینه سفر، جمع هزینه های درمان، جمع هزینه های غیردرمانی) دریافت شد. پس از آن هزینه های اعلام شده از سوی بیماران با سه پژوهش دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1391، مرکز سرطان بیمارستان امام خمینی تهران در سال 1391 و دانشگاه علوم پزشکی زنجان در سال 1390 که به بررسی هزینه های بیماران سرطانی پرداخته بودند، مطابقت داده شد و در پایان هزینه های جمع آوری شده در این هشت مورد سرطان برای سه متخصص درمان سرطان، اقتصاد سلامت و اقتصاد دارویی ارسال شد.

وضعیت کلی سرطان در ایران

در ایران سرطان بعد از بیماری های قلبی و عروقی و سوانح و حوادث سومین عامل مرگ و میر است. سالانه بیش از 30 تا 40 هزارنفر در اثر سرطان جان خود را از دست می دهند. تخمین زده می شود که هر سال در کشور بیش از 70 هزار مورد جدید سرطان اتفاق می افتد و از طرفی با افزایش امید به زندگی و افزایش درصد سالمندی در جمعیت کشور انتظار می رود موارد بروز سرطان در یک دهه آینده به شدت افزایش یابد. به طوری که شیوع بالای سرطان در ایران و کاهش سن ابتلا به این بیماری سخت و پرهزینه باعث شده که برخی متخصصان سرطان شناسی از اصطلاح «سونامی سرطان» برای نشان دادن شدت خسارت های انسانی و مالی این بیماری در کشور استفاده کنند.

هزینه های درمان سرطان چگونه محاسبه می شود

هزینه های مرتبط با درمان سرطان به طرق مختلفی طبقه بندی می شود. شناخته ترین دسته این هزینه ها، هزینه های مستقیم سرطان است. این هزینه ها مستقیما در رابطه با ارایه خدمات پزشکی برای بیماران ایجاد می شود. این هزینه ها شامل هزینه هایی است که به وسیله مراکز خدمات درمانی، پرسنل پزشکی، خدمات پزشکی، مراقبت های جایگزین و مکمل و هرگونه داروهای مصرفی ایجاد می شوند. دومین دسته هزینه های مستقیم غیردرمانی است. این هزینه ها در ارتباط با خدمات متنوعی است که بیمار دریافت می کند، اما ماهیتا به عنوان هزینه های غیرپزشکی در نظر گرفته می شوند. تمرکز مراکز تخصصی درمان سرطان در شهر های بزرگ، به این معنی است که بیماران مناطق روستایی و محیطی دور از مرکز مجبورند که محل زندگی خود را تغییر دهند یا حداقل مسافت های طولانی را مسافرت می کنند تا بتوانند مراقبت های لازم را دریافت کنند. بنابراین هزینه های پرداخت از جیب مانند هزینه مسافرت، هزینه تهیه محلی برای اسکان، خوراک و سایر هزینه ها می تواند برای بیماران و خانواده های آنان مشکل ساز باشد.

53 درصد بیماران برای درمان بیماری، پول قرض می گیرند

خانوار ها برای پرداخت هزینه های سنگین مستقیم از جیب به طور معمول یا از پس انداز استفاده می کنند، دارایی هایشان را می فروشند یا از خانواده و دوستان قرض می گیرند. در همین رابطه بر اساس یک پژوهش صورت گرفته در بیمارستان امام خمینی تهران، 53 درصد از بیماران تحت درمان سرطان در این بیمارستان، برای پرداخت هزینه های درمانی خود اقدام به قرض پول از دوستان و آشنایان خود می کنند. بر اساس این بررسی، بیماران به طور متوسط دو میلیون و500 هزارتومان از فامیل و آشنایان، بانک ها، سازمان های خیریه یا ترکیبی از آنها قرض گرفته بودند و ارقام آن حداقل 500 هزارتومان و حداکثر هشت میلیون و500 هزارتومان بوده است. از سوی دیگر توزیع هزینه های مستقیم درمانی پرداخت شده از جیب برحسب محل سکونت و وضعیت دریافت قرض نشان می دهد، تهرانی ها بیشتر از بیماران ساکن در سایر شهرستان های کشور برای پرداخت هزینه های درمانی خود پول قرض می گیرند. به طوری که به طور متوسط بیماران و مراجعه کنندگان تهرانی در بیمارستان امام خمینی تهران به طور متوسط سه میلیون و500 هزارتومان و بیماران شهرستانی دو میلیون و300 هزارتومان پول قرض گرفته اند. در همین رابطه بررسی ها نشان می دهد، میانگین ماهانه هزینه های مستقیم غیردرمانی تهرانی ها و شهرستانی های قرض گرفته به ترتیب 176 هزارتومان و 455 هزارتومان بوده است