امتیاز مثبت
۰
شعار پنجمین روز هفته ناجا، «پیشگیری اجتماعی، توسعه نظم و امنیت عمومی»؛
پلیس، پرچم دار حوزه پیشگیری اجتماعی از جرم/ امنیت، محصولی جمعی است
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب: 346165
 
پیشگیری اجتماعی در زمره پیشگیری غیرکیفری بوده و به دنبال جایگزینی تدابیر اجتماعی به جای کیفر و مجازات، است، درواقع بهترین، مؤثرترین و کم هزینه ترین نوع مقابله با جرائم و آسیبهای اجتماعی، پیشگیری اجتماعی از جرم است که خوشبختانه در سالهای اخیر شاهد افزایش این نگرش در برنامه ریزی ها و ماموریتهای نیروی انتظامی نیز هستیم.
پلیس، پرچم دار حوزه پیشگیری اجتماعی از جرم/ امنیت، محصولی جمعی است
 
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ سرهنگ مراد مرادی، راه نیل به اهداف تعیین شده در راستای پیشگیری اجتماعی و توسعه نظم و امنیت عمومی را جلب همکاری و مشارکت اقشار مختلف مردم به منظور دستیابی به پیشگیری اجتماعی از آسیبهای اجتماعی و جرائم، دانسته و معتقد است: مشارکت و مداخله مردم در بازدارندگی اجتماعی از آسیب های اجتماعی و جرائم می تواند بستر حاکمیت قانون در سطح عمومی را ایجاد کرده و در نهایت به توسعه نظم و امنیت عمومی، برسد. 


نیروی انتظامی و به خصوص پلیس پایتخت در سالهای اخیر، اولین و مهمترین اولویت خود را آموزش و بهره گیری از ظرفیت جامعه، قرار داده و حضور پلیس در مدارس چه در ابتدای سال و همزمان با آغاز سال تحصیلی و چه در طول سال برای آموزش های عمومی مقابله با آسیبهای اجتماعی، ایجاد مراکز مشاوره و .... موید این دغدغه و همت پلیس در زمینه پیشگیری اجتماعی از جرائم و آسیب های اجتماعی است. 


آرامش عمومی جامعه و ارتقای احساس امنیت، رهاورد اقدامات گسترده پلیس، دخیل کردن مردم و تبدیل امنیت به محصولی جمعی و نتیجه مسئول سازی پلیس از مردم و دیگر دستگاه های ذیربط و افزایش حس مطالبه گری در مردم، در راستای پیشگیری اجتماعی از جرم و نهادینه کردن نظم و امنیت عمومی، است. 


پایان سخن اینکه، نیروی انتظامی و به خصوص پلیس پایتخت، گام های بلند، اساسی و مهمی در راستای پیشگیری اجتماعی از جرم، برداشته اما در اصل، پلیس پیشگام دیگر ارگان ها و سازمانهایی شده که وظیفه اصلی آنها، پیشگیری اجتماعی از جرم است.