امتیاز مثبت
۰
حذف دلار از تبادلات نفتی روسیه و ایران
سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰
کد مطلب: 332764
 
از دو ماه پیش در پی تهدید آمریکا برای تحریم مجدد ایران، این کشور تصمیم به کاهش استفاده از دلار در واردات خود گرفته است.
پایگاه خبری اویل پرایس اعلام کرد: روسیه در نظردارد استفاده از دلار را درتبادلات نفتی خود با ایران و ترکیه کاهش دهد. بطوریکه الکساندر نواک وزیرانرژی روسیه گفت: ما برای استفاده از پول ملی به جای دلار به یک فهم مشترک رسیده ایم که این ویژگی در مورد ایران وترکیه نیز صادق است و ما در حال بررسی موضوع در بخش های اقتصادی، مالی و بانکی هستیم
 
به گزارش ایلنا؛ این گزارش می‌افزاید: تقریبا از دوماه پیش در پی تهدید آمریکا برای تحریم مجدد ایران، این کشور تصمیم به کاهش استفاده از دلار در واردات خود گرفته است. بطوریکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران در آخرین بخشنامه خود، دستور حذف دلار از واردات را صادر کرد.
 
ایران و روسیه به عنوان دومتحد، درد مشترکی از جانب تحریم‌های آمریکا احساس می کنند بطوریکه براساس گزارش راشاتودی(RT) رهبر ایران درآخرین دیدار خود با ولادیمیر پوتین در نوامبر گذشته پیشنهاد استفاده از پول های ملی به جای دلار را داده بود تا تاثیرات آن را کاهش دهند.
 
همچنین براساس توافق دوجانبه بانک‌های مرکزی ایران و ترکیه استفاده از پول‌های ملی دو کشور از سال پیش شروع شده است و در حال حاضر روسیه در حال مذاکره با تهران برای کاربست پول های ملی است هرچند تردیدهایی در زمینه وجود دارد.