امتیاز مثبت
۰
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
سود وام نوسازی ۱۲ درصد شد
سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱
کد مطلب: 320370
 
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: با توجه به مشکلاتی که درخصوص دریافت یارانه نوسازی وجود داشت، در سال جاری از منابع در اختیار بانک مسکن تسهیلات نوسازی و بهسازی با سود ۱۲ درصد پرداخت خواهد شد.
سود وام نوسازی ۱۲ درصد شد
 
 محمد سعید ایزدی امروز (سه شنبه) در حاشیه امضای تفاهم نامه استانداری لرستان و یک شرکت خصوصی برای نوسازی و بهسازی محلات بافت‌های فرسوده، سکونت‌گاه‌های غیررسمی و بافت‌های تاریخی استان لرستان گفت: در مورد دریافت تسهیلات نوسازی و بهسازی مشکلی نداشتیم بلکه بیشتر بحث یارانه سود بود.

 
پرداخت ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای نوسازی و بهسازی

 
وی افزود: از آنجاکه مصوبه گذشته دولت در مورد اعطای تسهیلات نوسازی به مالکان و متقاضیان با مشکلاتی در مورد یارانه روبرو شد، برای سال ۱۳۹۶ مدل جدیدی را پیشنهاد کردیم که خوشبختانه در قانون بودجه هم آمده ۱۰۰۰ میلیارد تومان از منابع در اختیار بانک مسکن برای اعطای تسهیلات با سود ۱۲ درصد پرداخت شود. بانک مسکن هم این رقم را به ۴۰۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد و تسهیلات را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. با این وجود دیگر منتظر دریافت یارانه سود نخواهیم شد.

 
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری تصریح کرد: اتفاق خوبی بود در سال گذشته انجام شد که علیرغم محدودیتهایی که دولت در تامین منابع پروژه های عمرانی داشت، با تاکیدی که درخصوص سکونتگاههای غیررسمی و حاشیه نشین صورت گرفت و از طرفی در اولویت قرار گردن نوسازی و بهسازی شهری در فرآیند تامین مسکن در اولویت قرار داشت، خوشبختانه آقای نوبخت دستوری صادر کردند و ما توانستیم منابع قابل توجهی را در ردیف های پیش بینی شده سال گذشته جذب کنیم.

 
اختصاص ۶۳۹ میلیارد تومان اعتبار نقدی و اسناد خزانه

 
ایزدی با اشاره به تعریف ردیف های مشخص در بودجه سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برای نوسازی و بهسازی شهری گفت: برای مشهد، قم، شیراز، شهرهای استان سیستان و بلوچستان ردیف اختصاصی تعریف کردیم. جدا از آن ردیف ساماندهی حاشیه شهرها را داشتیم. همچنین ردیفهای  دیگری برای بهسازی بافتهای فرسوده و همچنین مطالعات از طریق طرحها برای این محدوده ها داشتیم که جمعا ۹ ردیف اعتباری با رقمی بالغ بر ۶۳۹ میلیارد تومان پیش بینی شده بود. منابعی که امسال اختصاص دادند فعلا بالغ بر ۱۴۰ میلیار تومان است که در این مرحله به شکل نقدی و اسناد خزانه در اختیار ما گذاشتند.

 
وی اظهار امیدواری کرد منابعی که در اختیار گذاشته شده به شکل اهرمی بتواند منابع گسترده تری را از طریق جذب منابع شهرداریها و سایر دستگاههای اجرایی حداقل سه برابر کند تا بتوان حرکت در جهت نوسازی و بهسازی محلات هدف را تسهیل کرد.

 
معاون وزیر راه و شهرسازی درخصوص نهاد توسعه گر که سال گذشته تعریف شده بود گفت: دستورالعمل نحوه فعالیت این نهاد در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تسهیل شد. علاوه بر اینکه تلاش کردیم ابعاد مختلف این دستورالعمل را اجرایی کنیم، با هماهنگی که به عمل آمد اولین پایلوت این پروژه را بعد از تجربه تهران، قرار است در سایر شهرهای کشور اجرایی کنیم.