امتیاز مثبت
۰
افزایش دستفروشی کودکان چه تبعاتی دارد؟
پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۳۰
کد مطلب: 134791
 
یک جامعه‎شناس، گفت: افزایش دستفروشی کودکان موجب ایجاد ناهنجاری در جامعه می‌شود.
ایسنا: یک جامعه‎شناس، گفت: افزایش دستفروشی کودکان موجب ایجاد ناهنجاری در جامعه می‌شود.

"فاطمه بیات" اظهار کرد: از لحاظ حقوقی، داد و ستد قوانین خاصی دارد که به موجب آن حداقل سن مشخصی برای فروشنده در نظر گرفته شده است. به موجب این قانون خریداری کردن از کودکان دستفروش که به این سن قانونی نرسیده‌اند، مشکل دارد.

وی افزود: در برخورد احساسی با معضل دستفروشی کودکان زمینه سوء استفاده از افراد را برای گول زدن خریدار به وجود می‎آورد، لذا در هنگام خریداری یک محصول از این کودکان باید در نظر داشت که با این کار یک معضل جامعه‎شناسی و روانشناسی بزرگ به وجود می‌آید، زیرا زمینه بزه‌کاری این کودکان افزایش پیدا می‌کند.

بیات خاطرنشان کرد: این کودکان بسیار آسیب‌پذیر هستند و ممکن است در آینده پیشنهاد فروش موادمخدر نیز به این کودکان داده شود و با خرید این محصولات از کودکان دست فروش، مشکلی به وجود آید. جامعه‎شناسان از دست فروشی به‌ عنوان تکدی‎گری مدرن یاد می‎کنند که موجب ایجاد یک تناقض در سیمای شهر خواهد شد.

وی اظهار کرد: از لحاظ روانشناسی کودکان باید در دنیای بازی کودکانه خود باشند و در طی یک نظارت اجتماعی قوی هر کس در جایگاه خودش قرار گیرد. دستفروشی کودکان از نظر علم روانشناسی و جامعه‎شناسی فلسفه علمی ندارد.

این جامعه‎شناس تصریح کرد: باید از کمک مستقیم به این کودکان بپرهیزیم و برای کمک از کانال‌های خیَرین و مؤسسات قانونی استفاده کنیم و این پروژه مانند جمع‌آوری تکدی‎گران نیاز به یک همت جدی و کار کارشناسانه در بهتر کردن سیمای شهر دارد.