امتیاز مثبت
۰
سیل 167 میلیارد تومان به شبکه گاز خسارت وارد کرد
جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب: 343258
 
مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران برآورد اولیه خسارت های ناشی از سیل به شبکه‌ها و خطوط تغذیه گاز در کشور را 167 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بیشترین خسارت های وارد شده مربوط به چهار استان گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان است.
«سعید مومنی‌» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا، ادامه داد: اکنون گاز تمامی مشترکان در کشور متصل است و تنها پنج روستا که مسیرشان بسته شده و امکان دسترسی وجود ندارد، به شبکه گاز متصل نیستند.


وی با اشاره به اینکه در صورت امکان دسترسی به این مناطق، گازرسانی نیز انجام خواهد شد، افزود: به جز این پنج روستا در سایر مناطق سیل‌زده، به صورت اضطراری و موقت گاز وصل است تا بعد از فروکش کردن آب، تعمیرات اساسی انجام گیرد.


به گفته مومنی، اکنون افرادی که در خانه‌های خود حاضر هستند در صورت تایید نظام مهندسی به شبکه گاز وصل می‌شوند و تمامی علمک‌ها گازدار شده‌اند.


وی درباره وضعیت شبکه گاز در استان لرستان نیز گفت: در لرستان مشکلی نداریم و گاز شهرهای معمولان و پلدختر در بخش‌های شرقی و غربی وصل است.

 
** خط لوله صادراتی گاز سالم است


مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه گاز 260 روستا در لرستان بر اثر سیل قطع شده بود، افزود: همگی مشترکان در این روستاها اکنون به شبکه گاز متصل هستند.

وی ادامه داد: در خوزستان نیز مشکلی نداریم و تنها در روستاهایی که به دلیل آبگرفتگی تخلیه شده‌اند، شیرهای گاز برای ایمنی بیشتر بسته است.


مومنی به هشدار مسئولان استان خوزستان برای تخلیه بخش‌هایی از اهواز اشاره کرد و گفت: کمیته مدیریت بحران هشدار فوری برای تخلیه شهرها صادر کرده و اگر تخلیه به صورت کامل صورت گیرد، گاز این مناطق را می‌بندیم تا مشکلی پیش نیاید.


به گفته مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، خط لوله صادراتی که از استان‌های لرستان و خوزستان می‌گذرد نیز سالم بوده و در این زمینه مساله ای ایجاد نشده است.


به گزارش ایرنا، بارندگی هایی که پیش از آغاز سال جدید آغاز شده بود ، سبب آبگرفتگی و سیلابی شدن رودخانه ها در مناطق مختلف ایران به ویژه در شمال شرق و جنوب غرب کشور شد و علاوه بر خسارات انسانی، باعث از بین رفتن زیرساخت ها در بخش های سیل زده شد.