امتیاز مثبت
۰
پیشنهادی برای ایفای نقش نظام بانکی در پیشگیری از کرونا/ بانک مرکزی الزام استفاده از رمز پویا را فعلا لغو کند
منصور اولی
يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 348055
 
در ماه های اخیر بانک مرکزی به دلیل درست و منطقی افزایش امنیت تراکنش های بانکی؛ اقدام به راه اندازی سیستم رمزهای پویا و یک مصرف کرد. اما متاسفانه به دلیل آماده نبودن زیرساخت ها این طرح در اجرا موفق نبوده و با توجه به شیوع ویروس کرونا و ایجاد صف های طولانی پای عابر بانک ها؛ پیشنهاد می شود بانک مرکزی فعلا برای مدت چند ماه این طرح را تعویق کند.
پیشنهادی برای ایفای نقش نظام بانکی در پیشگیری از کرونا/ بانک مرکزی الزام استفاده از رمز پویا را فعلا لغو کند
 
 مشاهدات در سطح کشور نشان می دهد به دلیل پیچیدگی ها و اختلال های جدی در اجرای طرح رمز پویا و سختی هایی که شهروندان برای دریافت این رمزها و عدم آشنایی با نحوه استفاده از آن دارند، استفاده از دستگاه های عابر بانک برای نقل و انتقال پول و انجام بسیاری از امور بانکی افزایش چشم گیری داشته است.

به گزارش کُرد پرس، تمهیداتی که از سوی وزارت بهداشت برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا اطلاع رسانی می شود نشان می دهد سطح های آلوده خصوصا جایی مانند کیبورد عابر بانک ها می تواند در انتقال احتمالی این ویروس به شدت نقش داشته باشد. با وجود منطقی بودن تمهید بانک مرکزی و ناامنی رمزهای دوم بانکی، اما متاسفانه شاهد هستیم طرح رمز پویا برای اجرایی شدن کامل نیازمند زمان زیادی است و خود بانک ها در یک سردرگمی به سر می برند. از این رو شاید یکی از انتظارات از بانک مرکزی برای ایفای نقش در پیشگیری از این ویروس این باشد که با تعویق چند ماهه این طرح کمک کند که تعداد کم تری از مردم برای انجام کارهای بانکی پای خودپردازها حاضر شوند.

اگر حتی میزان تهیدات امنیتی استفاده از رمز دوم خیلی زیاد است بانک مرکزی حداقل برای تراکنش های زیر دو میلیون تومان فعلا باید ضرورت استفاده از رمز پویا را بردارد.