امتیاز مثبت
۰
ترافيك يكطرفه شدن جاده زندگي اهالي بومي را مختل مي‌كند
مصائب چالوس زيبا براي روستائيان
سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۱
کد مطلب: 185254
 
جاده چالوس به عنوان رنگين كماني از جاذبه‌هاي گردشگري است كه زيبايي زيادي را در دل خود جاي داده است اما مسئولان قدر آن را نمي‌دانند و همچنين زباله‌هاي رها شده مسافران و گردشگران در حاشيه راه اين زيبايي را كم رنگ‌تر كرده است و همين امر يكي ديگر از مشكلات و معضلات ساكنان جاده چالوس شده است
مصائب چالوس زيبا براي روستائيان
 

اقتصاد ایران آنلاین- مهدي دهقان: جاده چالوس يكي از مهم‌ترين جاده‌ها براي مردم تهران و كرج است كه از كرج آغاز شده و ۱۷۸كيلومتر بعد به شهر چالوس در مازندران وصل مي‌شود. جاده چالوس يكي زيباترين جاده‌هاي جهان است و همين امر سبب شده، گردشگران بسياري از سراسر ايران و جهان به اين جاده سفر كنند. اين جاده در سال ۱۳۱۲ مورد بهره‌برداري قرار گرفت و سپس به مرور زمان سد اميركبير و انواع رستوران‌ها و واحدهاي اقامتي و پذيرايي در كنار اين جاده ساخته شد و به جاذبه و زيبايي‌هاي اين جاده افزود و هم‌‌اكنون اين جاده يكي از زيباترين جاده‌هاي جهان است و كمتر ايراني پيدا مي‌شود كه به اين جاده زيبا سفر نكرده باشد.

اما اين جاده بسيار زيبا براي ساكنان ۵۴ روستا مشكلات فراواني را ايجاد كرده است، اين افراد در روزهاي تعطيل براي رفتن به خانه خود با مشكلات زيادي روبه‌رو هستند به دليل اينكه جاده چالوس يكطرفه است و اين معضل در ايام نوروز و تعطيلات تابستان تشديد مي‌شود، اين مشكل قابل حل است اما بي‌توجهي مسئولان به اين موضوع سبب شده تا اين مشكل همچنان به قوت خود باقي بماند. اگر خدايي نكرده مشكلي براي يكي از مسافران و گردشگران پيش بيايد، خودروهاي كمك رسان از جمله اورژانس و آتش‌نشاني به راحتي نمي‌توانند در اين جاده به دليل يكطرفه بودن تردد كنند.


جاده چالوس رنگين كماني از جاذبه‌هاي گردشگري

جاده چالوس به عنوان رنگين كماني از جاذبه‌هاي گردشگري است كه زيبايي‌هاي زيادي را در دل خود جاي داده است اما مسئولان قدر آن را نمي‌دانند و همچنين زباله‌هاي رها شده مسافران و گردشگران در حاشيه راه اين زيبايي را كم رنگ‌تر كرده است و همين امر يكي ديگر از مشكلات و معضلات ساكنان جاده چالوس شده است كه بايد فكري جدي براي آن شود، شايد يكي از علت‌هاي اين امر نبود سطل زباله كافي در حاشيه راه يا نبود فرهنگ‌سازي مناسب باشد. تعريض شدن جاده چالوس براي ساكنان اين جاده به آرزو تبديل شده است، پهن نبودن عرض جاده خواه يا ناخواه سبب حادثه براي روستائيان اين منطقه خواهد شد.


يكطرفه شدن جاده چالوس و مشكلات رفت‌و‌آمد روستائيان

يكي از روستائيان جاده چالوس گفت: در حال حاضر يكي از معضلاتي كه روستائيان جاده چالوس را با مشكل مواجه كرده است، ترافيك چندين ساعته يا يكطرفه شدن جاده چالوس در ايام آخر هفته و تعطيلات است كه برخي مواقع ماموران راهنمايي و رانندگي با چراغ‌گردان ما را تا مقصدمان مي‌رسانند. «احمد خراساني» با بيان اينكه معمولا جاده‌هاي زيبا براي ساكنان آن منطقه اشتغالزايي ايجاد مي‌كند، اضافه كرد: متاسفانه سهم روستائيان جاده چالوس از اين زيبايي فقط دودخودروها و ترافيك شده است. وي افزود: از مسئولان استاني و كشوري درخواست دارم با توجه به اينكه ميزان حجم تردد در اين جاده بسيار بالاست، توجه ويژه‌اي به اين منطقه داشته باشند و اين جاده پر تردد را به حال خود رها نكنند. خراساني ادامه داد: يكي ديگر از مشكلاتي كه ساكنان اين جاده را با مشكل مواجه كرده است، زباله‌هاي رها شده مسافران و گردشگران عبوري است كه بدون توجه زباله و پسماندهاي خود را در حاشيه راه رها مي‌كنند.


رفع مشكلات جاده چالوس نيازمند فكر اساسي است

بخشدار آسارا گفت: در ايام نوروز، آخر هفته و تعطيلات شاهد يكطرفه شدن جاده چالوس هستيم و تغيير مداوم ساعت آن مشكلاتي را براي ساكنان جاده چالوس ايجاد مي‌كند، اما از مسئولان استاني و كشوري درخواست دارم براي رفع اين مشكل فكري اساسي كنند. «محسن محمدي سيرايي» با بيان اينكه اعلام يكطرفه شدن جاده چالوس بايد به صورت كارشناسي و ميداني صورت گيرد، افزود: توجه به اين نكته از بروز ترافيك و مشكل براي ساكنان جاده چالوس جلوگيري مي‌كند.

وي با اشاره به اينكه سهم ساكنان جاده چالوس نبايد فقط مشكلات و معضلات اين جاده باشد، اضافه كرد: برخي از مشكلات جاده چالوس از جمله رها كردن زباله از سوي مسافران و گردشگران با فرهنگ‌سازي قابل رفع است. وي گفت: مسافران و گردشگران جاده چالوس مي‌توانند زباله‌هاي خود را به ۱۲۰ مخزن زباله در طول جاده بريزند كه اين مخازن به فاصله يك كيلومتر از يكديگر قرار دارد. وي ادامه داد: تاكنون قول‌هايي از سوي وزير راه و شهرسازي براي تعريض اين جاده زيبا داده شده است، با توجه به اينكه حجم تردد در اين جاده بسيار بالا است از مسئولان استاني و كشوري درخواست دارم نسبت به تعريض اين جاده زودتر اقدام كنند تا شاهد ترافيك در اين محور نباشيم. وي با بيان اينكه براي رفع نقاط حادثه خيز جاده چالوس نيز اقدام شده است اما اين روند نيز به دليل كمبود اعتبار به كندي پيش مي‌رود، تصريح كرد: ترافيك و يكطرفه شدن جاده چالوس مي‌تواند براي خودروهاي اورژانس مشكلات زيادي را ايجاد كند كه اخيرا يكي از ساكنان به دليل تاخير خودرو اورژانس جان سپرد يا سقوط كوهنوردي از كوه از ديگر حادثه‌ها بود.


كابوس يكطرفه شدن جاده چالوس

وي با اشاره به اينكه يكطرفه شدن جاده چالوس براي روستائيان اين منطقه به كابوسي تبديل شده است، گفت: اين امر سبب شده تا ساكنان تمام برنامه‌ريزي‌هاي زندگي خود بر اساس زمان يكطرفه شدن جاده انجام دهند. «مهدي ايران نژاد» فرماندار كرج در مورد يكطرفه شدن جاده چالوس و همچنين مشكلاتي كه اين جاده با آن روبه‌رو است، گفت: نبايد تمام مشكلات جاده چالوس بر دوش ساكنان آن باشد و تصميم‌گيري‌ها بايد به گونه‌اي باشد كه به‌حقوق مسلم ساكنان روستاهاي جاده چالوس توجه شود.


لزوم توجه مسئولان به تسريع طرح تعريض جاده چالوس

استاندار البرز نيز با اشاره به اينكه محور كرج به چالوس يكي از مهم‌ترين و حياتي‌ترين محورهاي مواصلاتي كشور به‌شمار مي‌رود گفت: به همين دليل بايد به مشكلات آن از جمله ترافيك كه معضلات بسيار زيادي به وجود آورده است، توجه ويژه‌اي صورت گيرد. «اصغر عربيان» با بيان اينكه اجراي برخي از طرح‌ها و پروژه‌ها مي‌تواند مشكل ترافيك جاده چالوس را برطرف كند، افزود: تسريع اين طرح‌ها و پروژه بايد مورد توجه قرار گيرد. متوليان گردشگري البرز و چالوس اگر زيرساخت‌هاي حضور گردشگران را به خوبي فراهم مي‌كردند، ديگر شاهد ترافيك سنگين در اين جاده بسيار زيبا نبوديم، متاسفانه مسافران و گردشگراني كه قصد سفر به سمت شمال را دارند بايد ساعت‌ها وقت خود را در اين جاده سپري كنند،‌ از طرف ديگر اين امر مشكلاتي را براي رفت و آمد ساكنان روستايي اين جاده ايجاد كرده است.

اگر زيرساخت اسكان موقت مسافران در اين جاده بسيار زيبا متناسب با حجم تردد آن فراهم شود، مسافران در طول سفر خود چندين ساعت را براي استراحت در نظر مي‌گيرند و همين امر باعث كاهش حجم تردد در اين جاده رويايي مي‌شود و مسافران ديگر ترافيك چندين ساعته را در طول سفر خود تجربه نخواهند كرد اما به دليل فراهم نبود اين امكان، مسافران و گردشگران اين جاده را به عنوان مسيري براي رسيدن به مقصد خود انتخاب مي‌كنند، در صورتي كه اين جاده نيز مي‌تواند قسمتي از برنامه سفر و تفريح مسافران باشد.
 
اهميت جاده چالوس در بسياري از موارد به بوته فراموشي سپرده مي‌شود و مسئولان از ياد مي‌برند كه جاده چالوس نه تنها براي كرج و مازندران بلكه براي كل كشور اهميت دارد، اما اين روزها مشكلات جاده چالوس كه جنبه ملي دارد بر دوش ساكنان اين جاده افتاده است و دستگاه‌هاي مربوطه به اين امر بي‌توجه هستند. مسئولان با بررسي اين مشكل مي‌توانند راه‌هاي جايگزين براي اين معضل پيدا كنند، راه‌هاي مختلفي براي كاهش آثار نامطلوب ناشي از يكطرفه شدن جاده چالوس وجود دارد كه با تامين اعتبار مي‌توان آن را اجرايي كرد. به هر حال اميدوار هستيم اين مشكل نيز به زودي با مديريت مديران توانمند و خلاق روزي حل شود.