امتیاز مثبت
۰
رییس شورای اروپا:
اروپا پشت برجام می ایستد
پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب: 334014
 
اروپا پشت برجام می ایستد
 
دونالد تاسک: تا زمانی که ایران مفاد توافق هسته ای را محترم می‌شمارد، اتحادیه اروپا نیز به آن احترام می‌گذارد.

 
"دونالد تاسک" رییس شورای اروپا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را دوستی بدتر از دشمن توصیف کرده است.

 
به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری‌های رویترز و بلومبرگ، تاسک این اظهارات را در نشست سران اروپا در شهر صوفیه بلغارستان و در تقبیح سیاست‌های دولت ترامپ و تصمیم اخیر رییس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام بیان کرده است.

 
او گفته است:" با نگاهی به تصمیمات اخیر دونالد ترامپ  شاید کسی به این فکر بیافتد که "با داشتن چنین دوستانی، دیگر به دشمن نیاز نداریم." اما واقعا، اتحادیه اروپا باید قدردان باشد. به لطف او، ما از توهم خلاص شدیم. ما دریافتیم که "کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من."

 
رییس شورای اروپا: با وجود دوستانی مثل ترامپ به دشمن نیاز نداریم/ اروپا پشت برجام می ایستد

 
تاسک همچنین دیشب در یک نشست خبری در صوفیه تاکید کرد: با وجودی که اروپا باید همچنان پیوندهای خود با آمریکا را حفظ کند، اما کشورهای اروپایی باید خودشان را برای تنظیم سناریوهای مستقل اروپایی آماده کنند.

 
به گفته تاسک: اروپا پتانسیل کافی را برای مقابله با این چالش دارد، اما باید اتحاد سیاسی و عزم بیشتری به خرج دهد.

 
او افزود:" هیچ دلیلی وجود ندارد که اروپا در برابر طرف‌های دیگر مضطرب و نگران باشد. اروپایی بودن، مایه افتخار است. ما متعهد و ملزمیم که سرمان را بالا بگیریم، هم در برابر دشمنان و هم با دوستانمان. "

 
او با اشاره به برجام گفت:" تا زمانی که ایران مفاد توافق را محترم می‌شمارد، اتحادیه اروپا نیز به آن احترام می‌گذارد."

 
رهبران 28 کشور اروپایی از چهارشنبه در شهر صوفیه بلغارستان گردهم آمده اند و یکی از دستورکارهای مهم آنها تنظیم سیاست مشترکشان در قبال اختلافات اروپا و دولت ترامپ به ویژه در مساله خروج ترامپ از برجام است.

 
اروپایی‌ها در یک هفته گذشته بارها تاکید کرده‌اند که از برجام حمایت می‌کنند و پشت این توافق بین‌المللی می‌ایستند، اما با این حال برخی شرکت‌های بزرگ اروپایی که در ایران فعالیت دارند اعلام کرده‌اند که در صورت بازگشت تحریم‌های ثانویه آمریکا ، آنها قادر به ادامه فعالیت در ایران نخواهند بود.

 
اظهارات اخیر "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ درباره احتمال مجازات شرکت های اروپایی طرف معامله با ایران، ناراحتی برخی سیاستمداران اروپایی را برانگیخته است؛ به ویژه اینکه بولتون در اظهاراتی از موضع برتر ضمن تقبیح موضع اروپا در مخالفت با تصمیم ترامپ، گفته بود اروپایی ها باید پس از به قدرت رسیدن ترامپ حدس زده بودند که در نهایت آمریکا از برجام خارج خواهد شد و برای همین باید از سال گذشته نرم‌نرمک بازار ایران را ترک می‌کردند.