امتیاز مثبت
۰
قاتلی كه در حج دیده نشد!
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۱
کد مطلب: 87981
 
به سرزمین وحی، چند سال پیش نیز شرایط مشابهی برای یك نوع خاصی از ویروس آنفلوآنزا پیش آمد، با این تفاوت كه در آن زمان، كشورها نسبت به جلوگیری از سفر زائران بالای ۶۵ سال و نیز دارای بیماری‌های خاص اقدام كردند و برای احتیاط، تعداد كمتری برای انجام اعمال و مناسك حج اعزام شدند؛ اما در نهایت در آن سال ویروس یادشده شیوع خاصی نیافت.

به گزارش ایسنا، امسال هم دو بیمار از یك منطقه‌ی جغرافیایی، یكی قطری و دیگری عربستانی به ویروس كرونا مبتلا شدند كه بیمار قطری پیش از ابتلا به عربستان سفر كرده بود؛ بیمار اولی كه عربستانی بود، درگذشت و بیمار دومی در لندن تحت درمان قرار گرفت و گزارش می‌شد كه حال خوبی ندارد. سازمان بهداشت جهانی هم اواخر سپتامبر سال جاری میلادی از آغاز شیوع این ویروس جدید خبر داد.

درپی انتشار اخبار نگران‌كننده، هرچند امسال تصمیم بر این نشد كه تعداد زائران برای رعایت جوانب احتیاطی كاهش یابد، وزارت بهداشت عربستان با اعلام این‌كه این ویروس هنوز واكسن و دارویی ندارد، اما آن‌ها تدابیر پیشگیرانه‌ای را به اجرا درآورده‌اند كه از نگرانی‌ها كم می‌كند. در واقع، نشان می‌داد كه در نظر مسئولان سعودی نیز ابهام و نگرانی خاصی در این زمینه وجود داشت.

به هر حال، موسم حج گذشت، بیش از سه‌میلیون نفر از نقاط مختلف دنیا گردهم آمدند، اما هیچ موردی از ابتلا به ویروس كرونا به ثبت نرسید و ابتلا به این بیماری به همان موارد قبلی محدود شد. موارد فوتی هم به كهولت سن، ایست قلبی و برخی حوادث محدود شد. در این میان، تیم بهداشتی مستقر در فرودگاه‌های مدینه و جده، علاوه بر چك كردن برگه‌ی واكسیناسیون مننژیت زائران ورودی و انجام واكسیناسیون زائران برخی كشورهای خاص، صدها هزار قطره‌ی خوراكی ضد فلج اطفال هم به حجاج دادند.


قاتلی كه دیده نشد، اما هم‌دستانش را فرستاد
هرچند این ویروس هولناك در موسم حج امسال حضور نیافت، اما ویروس‌های مختلف سرماخوردگی به‌شكل مرموزی در میان جماعت لبیك‌گفته و قیام‌كرده علیه شیطان حركت كردند و بسیاری را چند روزی درگیر ساختند. این موضوع در سال‌های گذشته اساسا یك پای ثابت سفر حج بوده است و در آغاز مناسك، زائرانی خوش‌شانس شناخته می‌شوند كه قبل از آغاز اعمال، سرماخوردگی را تجربه كنند. این نگاه به دو دلیل است؛ یكی این‌كه در زمان سختی اعمال كه فشار جسمانی به نسبت بالایی دارد، دچار بیماری نشوند و دیگر این‌كه بدن‌شان در برابر ویروس‌هایی كه در زمان انجام اعمال گسترش می‌یابد، مقاوم شود و ویروس بیماری را در میان سوغاتی‌های‌شان به وطن منتقل نكنند.

به هر حال، بسیاری از حاجیان ایرانی نیز پس از انجام اعمال خود، با سرماخوردگی‌هایی مواجه شدند كه شلوغ‌ترین روزها را برای پزشكان مستقر در كاروان‌ها ایجاد كرد. پرمصرف‌ترین داروها هم در این روزها انواع چرك خشك‌كن، آنتی‌هیستامین و شربت‌های اكسپكتورانت و دیفن‌هیدرامین بود. حتا در برخی موارد برخی حاجیان كه به سرماخوردگی‌های شدید دچار شده بودند، زودتر از موعد و برای رعایت موارد احتیاطی به میهن بازگردانده شدند، چون بدن بسیاری از زائران ایرانی با این نوع سرماخوردگی‌ها بیگانه بود و درمان‌های رایج پزشكان ایرانی هم بعضا برای آن‌ها كارساز نمی‌شود.

در این میان، آنچه حاجیان ایرانی و زائرانی مدینه‌النبی این روزها بیش از هر چیز می‌شنوند، صدای سرفه‌های همسفران‌شان است. دكتر امین‌رضا طباطبایی - معاون آموزش و پژوهش مركز پزشكی حج ایران - با تأیید این موضوع كه مشكلات تنفسی، بویژه سرفه پس از سفر حج در بسیاری از زائران دیده می‌شود و در برخی موارد به درمان‌های رایج نیز پاسخ نمی‌دهند، گفت: ارائه‌ی یك مقاله در كنگره‌ی بین‌المللی پزشكی حج و زیارت نشان می‌دهد كه مشكلات تنفسی بیماران در حجاج پس از سفر حج حتا می‌تواند ناشی از ریفلاكس معده به مری باشد. به همین دلیل در حج امسال، این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورت تأیید این مطلب، راهكارهایی علمی و عملی برای كاهش این موضوع و رفع سرفه‌های شدید و خسته‌كننده كه تا مدت‌ها در ایران گریبان‌گیر زائران خواهد بود، ارائه شوند.


وضعیت بهداشت مكه، از عوامل شیوع بیماری‌ها
بی‌شك یكی از دلایل شیوع بیماری‌های ویروسی در ایام حج، وضعیت بهداشتی در دو شهر زیارتی عربستان، بویژه مكه است. از یك سو، این شهر شاهد ازدحام چهره‌به‌چهره‌ی مسلمانانی با جمعیت سه‌میلیون نفره از سراسر جهان است كه هریك از فرهنگ و سطح رفاهی آمده‌اند كه معمولا شرایط نامطلوبی را در زمینه‌ی رعایت بهداشت فردی رقم می‌زند. از سوی دیگر، شهر بعثت پیامبر رحمت، در ایام انجام مناسك حج به‌طور كامل در اختیار زائران قرار می‌گیرد و عملا توسط مسئولان به حال خود رها می‌شود. مسئولان امنیتی عربستان سعودی هم اتفاقا از خواب و اتراق بدون مجوز برخی حجاج خارجی به‌عنوان مهم‌ترین معضل حج امسال نام برده‌اند.

این اجتماع خیابانی موجب می‌شود كه ده‌ها تن و میلیون‌ها قطعه زباله تولید شود كه پس از چند روز در كنار تعفن ناشی از بوی ادرار اتراق‌های خیابانی، شرایط دشواری را حتا برای عبور و مرور رقم می‌زند. با این حال، زائرانی از كشورهای شبه‌قاره‌ی هند و نیز برخی مناطق آفریقایی در میان همین وضعیت، اتراق می‌كنند، استراحت می‌كنند و غذا می‌خورند. اسامه بن فضل البار - شهردار مكه - در ادعایی عجیب اعلام كرده كه طرح شهرداری در تمام بخش‌هایش در موسم حج امسال موفقیت‌آمیز بوده، به‌طوری كه اقدامات و طرح‌هایش در تمام زمینه‌ها در سطح مطلوبی انجام شده است.

او گفت كه تمام گزارش‌های ارائه‌شده بر حسن عملكرد تمام دستگاه‌های شهرداری تأكید می‌كنند و نشانه‌های موفقیت اقدامات نظافتی و نظارت بر مراكز غذایی و همچنین مسأله‌ی بهداشت محیط و فعال‌سازی كشتارگاه‌ها از مدت‌ها پیش را نشان می‌دهند. این در حالی است كه هر ناظری به‌راحتی می‌كند كه اتفاقا شاید گروهی كه در این میان سختی بیشتری را تحمل كردند، مردم مكه بودند كه حتا چند روزی برای خرید مایحتاج ضروری‌شان هم از خانه‌ها بیرون نیامدند.


كاهش تلفات در حج امسال
با این اوصاف، آن‌گونه كه معاون وزیر بهداشت عربستان اعلام كرده، تعداد مرگ و میرهای ثبت‌شده‌ی حجاج بیت‌الله الحرام در موسم حج امسال از تعداد مرگ و میر موسم‌های گذشته كمتر بوده است.

محمد خشیم - معاون وزیر بهداشت عربستان و رییس كمیته‌های مقدماتی حج - با این حال گفت: بعثه‌های حج كشورها باید به آگاه‌سازی حجاج خود از نظر بهداشتی بیشتر بپردازند، بویژه كسانی كه از بیماری‌های مزمن مانند قند و فشار خون رنج می‌برند. گزارش‌های پزشكی نیز نشان می‌دهند كه بسیاری از موارد امدادرسانی در نتیجه‌ی بی‌اطلاعی حجاج از تعامل مناسب با وضعیت بهداشتی‌شان رخ می‌دهد.


حضور بیماران ایدزی در موسم حج
طبق آنچه رییس شورای اداری جمعیت خیریه‌ی بیماران ایدزی عربستان در گفت‌وگو با روزنامه‌ی «عكاظ» فاش كرد، ۱۶ نفر از كسانی كه با بیماری ایدز دست و پنجه نرم می‌كنند امسال در موسم حج شركت كردند.

به گفته‌ی سناء مصطفی عباس فلمبان، این ۱۶ نفر شامل ۱۲ مرد و چهار زن بودند كه وضعیت بهداشتی و روحی این افراد مبتلا به ایدز مناسب اعلام شد و در عین حال، از واكسینه شدن آن‌ها نسبت به بیماری‌های مننژیت و آنفلوآنزا خبر داده شد.