۳
 
امتیاز مثبت
۲
صنعت تولید پنل های خورشیدی در جهان دچار مشکل شده است
انباشتگی پنل‌های خورشیدی؛ فاجعه اقتصادی برای چین
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۵۷
کد مطلب: 64111
 
مدت های مدیدی است که نام چین در صحنه اقتصاد جهان بیش از همیشه به گوش می خورد. چشم بادامی ها نگاه های خود را به تسخیر اقتصاد جهان دوخته اند و به همین دلیل است که تولیدات انبوه آنها بازارهای کوچک و بزرگ دنیا را انباشته است. این بار اما خود چین از انباشتگی یکی از تولیداتش ضربه خورده است؛ اتفاقی که می تواند برای اقتصاد چین ضربه ای مهلک باشد
انباشتگی پنل‌های خورشیدی؛ فاجعه اقتصادی برای چین
 
اقتصاد ایران آنلاین: کشور چین در سال‌های اخیر در بازار انرژی‌های تجدیدپذیر به قدرتی مهم تبدیل شده است. کارخانه‌های پنل‌های خورشیدی و توربین‌های بادی چین بسیاری از رقبا را از دور خارج نموده است. عوامل این کارخانه‌ها از نظر طرفداران محیط زیست بیش از حد نظریه‌گرا و رویایی تلقی می‌شوند.

اما اکنون برنامه‌های این کشور دچار بی‌نظمی شده است. از آنجایی که تقاضا برای توربین‌های بادی و پنل‌های خورشیدی در پنج سال گذشته در دنیا افزایش یافته، چین تولیدات خود را به شدت افزایش داده و انبارهای مملو از محصول و از طرفی جنگی بر سر قیمت به وجود آورده است. نتیجه این کار یک فاجعه اقتصادی است. این فاجعه بر تولید‌کنندگان، بانک‌های سرمایه‌گذار و دولت-که ضامن وام‌ها و فروشنده زمین کارخانه‌ها به قیمت ارزان بوده - اثر می‌گذارد. از سال ۲۰۰۸ قیمت پنل‌های خورشیدی مدام افت کرده اما باز هم سه برابر قیمت انرژی تولید شده با زغال‌سنگ است. برای تامین هزینه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، مالیاتی برای مصرف‌کنندگان صنعتی برق در نظر گرفته شده است.
نتیجه وقایع اخیر این است که طراحان برنامه‌های انرژی تجدیدپذیر در چین، با خوف و رجا به بسته شدن بسیاری از کارخانجات می‌نگرند و امیدوارند از دور خارج شدن آنها به نجات کارخانه‌های کارآمدتر کمک نماید.

«لی جونفنگ»، رئیس باسابقه بخش انرژی و آب و هوای «کمیسیون ملی توسعه و بهسازی»، درمصاحبه‌ای دراین‌باره تشریح می‌کند: «اگر یک سوم کارخانه‌ها نجات یابند، ما راضی خواهیم بود اما نمی‌دانیم آیا چنین چیزی رخ می‌دهد
مشکل به وجود آمده در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر تنها مربوط به چین نیست بلکه به تمام کشورهای فعال در این زمینه مربوط است. اما مساله اصلی این است که در چین، کارخانه‌های کوچک و بانک‌ها حاضر نیستند استراتژیشان را تغییر دهند و در جهت نجات کارخانه‌های مهم‌تر و بزرگ‌تر خود را کنار بکشند
یا نه.» او در ادامه از بانک‌ها خواسته از وام دادن به همه کارخانه‌ها خودداری کنند و تنها قوی‌ترین کارخانه‌های پنل‌های خورشیدی را مورد حمایت قرار دهند. اما بانک‌ها بدون درک شرایط، ترجیح می‌دهند باز به کارخانه‌ها وام دهند تا آنها سرپا شوند و توانایی پرداخت وام‌های قبلیشان را پیدا کنند.

مشکل به وجود آمده در صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر تنها مربوط به چین نیست بلکه به تمام کشورهای فعال در این زمینه مربوط است. اما مساله اصلی این است که در چین، کارخانه‌های کوچک و بانک‌ها حاضر نیستند استراتژیشان را تغییر دهند و در جهت نجات کارخانه‌های مهم‌تر و بزرگ‌تر خود را کنار بکشند.

شرکت‌های انرژی خورشیدی اخیرا اقدام به کاهش نیروها و هزینه‌ها کرده‌اند. «سانتک» در «ووشی»، به طور موقت یک چهارم ظرفیت سلول‌های خورشیدی‌اش را کاهش داده است و قصد دارد ۱۵۰۰ نفر از نیروهای مربوط به این بخش را به ادارات دیگر منتقل نموده و حقوق بقیه را کاهش دهد.
استان «جیانگسو»، که ساختمان مدیریت «سانتک» و بیشتر کارخانه‌های آن در این استان واقع شده است، چند هفته پیش درخواستی غیرمعمول برای بانک‌های ایالتی فرستاده و تقاضا کرده به وام دادن به شرکت‌ها ادامه دهند. این یکی از همان اقداماتی است که آقای «لی» در شرایط فعلی نامناسب می‌داند. «ترینا سولار»، از رقیبان بزرگ «سانتک»، هم اعلام کرده قصد محدودسازی عملکردش را دارد اما توضیحی در این زمینه ارائه نکرده است.

در سه سال اخیر، سهام «ترینا» ۸۵% افت داشته و قیمت سهام «سانتک» بیش از ۹۸% در ۵ سال اخیر کاهش یافته است.

ده‌ها شرکت انرژی خورشیدی در اروپا و آمریکا، از آغاز سال گذشته ورشکسته شده‌اند یا کارخانه‌هایشان را تعطیل کرده‌اند اما شرکت‌های چینی دست از تلاش برنداشته‌اند و به تلاششان برای نجات کارخانه‌ها ادامه می‌دهند. همین امر سبب شده مشکل اشباع بازار و جنگ قیمت‌ها حل نشود زیرا چین به تنهایی دو سوم ظرفیت تولید پنل‌های خورشیدی جهان را داراست. برای کاهش ظرفیت، رقبای خارجی از دولت چین خواسته‌اند به جای تکیه بر صادرات، به خریداران پنل‌های خورشیدی در خود چین کمک هزینه پرداخت کنند. هزینه چنین اقدامی دولت را نگران می‌کند زیرا هنوز قیمت انرژی خورشیدی به مراتب بیشتر از انرژی تولید‌شده از زغال‌سنگ است.

هدف مقامات چینی، تولید سالانه ۱۰ گیگاوات برق از پنل‌های خورشیدی تا سال ۲۰۱۵ است. آنها با شرکت‌های خریدار این برق قراردادهایی ۲۰ ساله امضا می‌کنند که ضمانت پرداخت هزینه برق خریداری شده باشد. اگر قیمت‌ها در وضع فعلی باقی بماند، طبق سخنان آقای «لی»، کمک هزینه‌ها در طول بیست سال، ۵۰ میلیارد دلار برای ایجاد هر ۱۰ گیگاوات انرژی خورشیدی خواهد شد.
«لی» خاطرنشان می‌کند که حتی اگر قیمت انرژی خورشیدی به یک سوم هم سقوط کند باز برای دولت چین هزینه سنگینی خواهد بود.
 
 
 


۱۳۹۱-۰۷-۲۴ ۱۴:۳۹:۵۹
چين اقتصاد دنيا رو به خاك سياه نشوند تا خودش به اينجا برسه. (297)
 
۱۳۹۱-۰۷-۲۴ ۱۷:۱۸:۱۸
حقشونه اين چشم تنگا. پدر اقتصاد ما رو همين ها در آوردن با جنس هاي بنجلي كه به ما مي فروشند (298)
 
احمد حسيني
۱۳۹۱-۰۷-۲۴ ۲۰:۵۰:۲۴
اين چيني هايي كه من ديدم با اين چيزا از ميدون به در نميشن. اينا مثل اختاپوس خيمه زدن رو اقتصاد دنيا. دارن پول پارو مي كنن. (299)