امتیاز مثبت
۰
كارشناسان دليل افت و چشم‌انداز آتي بازار سرمايه را تبيين كردند
انتظار براي بازگشت سرمایه‌ها به بورس
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب: 139200
 
بورس تا پايان سال صعودي خواهد شد و تا فروردين شاخص بورس از كانال ۴۰ هزار واحدي گذر مي‌كند البته به شرط اينكه فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها اجرا نشود و خبر اجراي آن نيز منتشر نشود زيرا اگر اين اخبار مخابره شود اين بازار را با چالش مواجه مي‌كند/عرضه سهام شركت‌هاي جديد ممكن است در جذب سرمايه مردم موثر باشد ولي نمي‌تواند مشكلاتي كه باعث منفي شدن بورس مي‌شود را برطرف كند
انتظار براي بازگشت سرمایه‌ها به بورس
 
اقتصادایران آنلاین-اميد توشه: سقوط بازار بورس ديروز هم ادامه پيدا كرد و شاخص بار ديگر به كانال ۳۶هزار واحد بازگشت. اما بورس كه در دي ماه روزهاي خود در پاييز ادامه داده بود با آغاز ماه بهمن روندي نزولي به خود گرفت. ديروز هم بازار كه تا نيمه روز بيش از ۶۰۰ واحد نزول كرده بود، اندكي خود را بالا كشيد و با ۱۱۹ واحد نزول نسبت به روز دوشنبه به كار خود پايان داد. اما كارشناسان معتقدند به زودي بازار سرمايه شاهد بازگشت سرمايه‌ها خواهد بود و خروج سرمايه‌گذاران عجولانه و مقطعي بوده‌است. از سوي ديگر آنها، دليل اين نزول را در وضعيت شركت‌ها و داخل بورس نمي‌دانند و تاثير عوامل بيروني را بسيار بيشتر ارزيابي مي‌كنند.

محمدعلي احمد‌زاده‌اصل مدير سرمايه‌گذاري اميد معتقد است: «اجراي نادرست فاز اول هدفمندي باعث بيرون رفتن دو گروه بزرگ شركت‌هاي خودرو و سيماني‌ها از سبد سهام سرمايه‌گذاران شد. حال با جدي شدن اجراي فاز دوم طبيعي است كه بازار واكنش نشان دهد.» فريدون زارعي كارشناس بازار سرمايه‌ها هم در مورد دلايل كاهش شاخص كل بورس در روزهاي اخير مي‌گويد: «دلايل اقتصادي و سياسي براي كاهش شاخص بورس مطرح است. در واقع اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها آثار خود را بربازار سرمايه خواهد گذاشت.» اما امير افسر ديگر كارشناس بازار سرمايه به عامل تاثيرگذار ديگري اشاره كرده و مي‌گويد: «بيشترين عاملي كه در ركود بورس تاثيرگذار است اين است كه هيچ كسي نمي‌داند مديران اقتصادي كشور چه تصميمي براي فردا و روزهاي آينده دارند.»

برخي از كارشناسان معتقدند، روند رو به رشد بازار حباب بوده است. اما احمد‌زاده‌اصل چنين اعتقادي نداردو مي‌گويد: «به دليل افزايش قيمت ارز طبيعي بود كه بازار سهام رشد كند و به هيچ‌وجه حباب در كار نبود. هر چند در اواخر دي‌ماه برخي از مسئولان بازار سرمايه تصور كردند اگر رشد همچنان ادامه پيدا كند احتمال حباب هست و سعي كردند به نوعي ترمز بگيرند. اما اين اتفاق با خبرهاي بيروني از بازار مانند جدي شدن اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها تاثير خودش را بر بازار سرمايه گذاشت.» به گفته مدير شركت سرمايه‌گذاري معدني اميد، در واقع دليل اصلي نزول بازار ارتباط چنداني به خود شركت‌ها ندارد و جزو ريسك‌هاي سيستماتيك بازار محسوب مي‌شود. اما آينده اين بازار چگونه خواهد بود؛ محمد علي احمدزاده‌اصل مي‌گويد: «اين افت مقطعي است و بازار به ريل خود باز مي‌گردد.» البته او مشخص شدن دو عامل مهم را در اين ميان موثر مي‌داند و مي‌گويد:‌ «ابتدا بايد سرانجام فاز دوم هدفمندي هر چه سريع‌تر مشخص شود و از سوي ديگر بايد ديد قيمت دلار در بودجه چه خواهد بود. به اعتقاد من فضا كمي مبهم و غير شفاف است. اگر اين عوامل هر چه سريع‌تر مشخص شود، بازار بار ديگر باز خواهد گشت و روند صعودي خود را طي مي‌كند.» اين فعال بازار سرمايه با اشاره به مصوبه‌اي كه در خصوص شركت‌هاي پتروشيمي‌ها اعلام شده است، مي‌گويد: «الان گفته شده پتروشيمي‌ها بايد ارز حاصل از صادرات خود را در مركز مبادلات ارزي عرضه كنند؛ اينگونه تصميم‌هايي كه عواقبش مشخص نيست بر بازار تاثير مي‌گذارد.»

افت بازار مقطعي است

از سوي ديگر، كارشناس ديگر بازار سرمايه عقيده دارد، نزول فعلي مقطعي است. امير افسر مي‌گويد: «به نظر من افت بورس به صورت مقطعي است زيرا اگر بازار دلار رشد كند بورس با تاخير رشد قابل توجهي خواهد داشت. به نظر من روند بورس تا پايان سال صعودي خواهد شد و تا فروردين شاخص بورس از كانال ۴۰ هزار واحدي گذر مي‌كند البته به شرط اينكه فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها اجرا نشود و خبر اجراي آن نيز منتشر نشود زيرا اگر اين اخبار مخابره شود اين بازار را با چالش مواجه مي‌كند.»

اما آنچه مورد توجه سهامداران قرار دارد، دلايل كاهش بازار سرمايه است. اين كارشناس بورس هم در اين خصوص مي‌گويد: «انتشار اخبار مختلف مبني بر اجرا شدن يا نشدن هدفمندي يارانه‌ها و اتفاقات و روندهايي كه در بازار دلار وجود دارد و تصميماتي كه به صورت روزانه در مورد افزايش و كاهش تعرفه‌ها و ساير متغيرهاي اقتصادي گرفته مي‌شود باعث شده است كه كسي نداند چشم‌انداز بازار مالي و پولي كشور در آينده چيست. به همين دليل تمام سرمايه‌گذاران تصميمات خود را در زماني اتخاذ مي‌كنند كه بازار ثبات بهتري داشته باشد.»

او به تاثير اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها در بورس اوراق بهادار اشاره كرده و مي‌گويد: «مشخص نيست كه با اجراي فاز دوم چه اتفاقي قرار است رخ دهد، خبر اجراي فاز دوم هدفمندي‌ يارانه‌ها به ميزان خبر اجراي آن در بازار سرمايه تاثير مي‌گذارد و تا حدودي چشم‌انداز سودآوري ضعيف مي‌شود.» افسر با بيان اينكه وقتي بازار سرمايه با افت مواجه مي‌شود حتما بخشي از پول‌ها به سمت ساير بازارها سوق پيدا مي‌كند، در مورد تاثير عرضه شركت‌ها در رشد شاخص هم مي‌گويد: «عرضه سهام شركت‌هاي جديد ممكن است در جذب سرمايه مردم موثر باشد ولي نمي‌تواند مشكلاتي كه باعث منفي شدن بورس مي‌شود را برطرف كند.»

وجود ابهام در بازار
فريدون زارعي ديگر كارشناس بازار سرمايه عقيده دارد، اجرا يا عدم اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها از دلايل تاثير گذار بر شاخص است. او معتقد است: «اجراي هدفمندي يارانه‌ها با توجه به ابعاد مختلف آن، آثاري بر بازار سرمايه خواهد گذاشت بر اين اساس، خريداران در مواجهه با هر ابهامي كه دربازار ايجاد مي‌شود، نسبت به خريد دست نگاه مي‌دارند بنابراين تعداد فروشندگان سهام نسبت به خريداران افزايش پيدا مي‌كند.» به گفته زارعي، در حال حاضر بازار منتظر عرضه‌هاي اوليه جديد است، در غير اين صورت نقدينگي به تبع آن از بازار خارج مي‌شود. اين كارشناس بازار سرمايه در گفت‌وگو با مهر مي‌گويد: «بسته شدن نمادها و تصميم گيري فعالان بازار موثر است، در عين حال گزارشات عملكرد ۹ ماهه شركت‌هاي بورسي چندان انتظارات بازار را بر‌آورده نكرد.» زارعي هم مانند احمدزاده اصل با اشاره به افزايش قيمت خوراك پتروشيمي‌ها، مي‌گويد: «با توجه به ابهاماتي كه براي تهيه خوراك پتروشيمي‌ها با نرخ دلار مبادلاتي و آزاد وجود دارد، شركت‌هاي پتروشيمي حاضر دربورس را دچار سردرگمي‌كرد. تلقي شركت‌هاي حاضر در بورس براي بالا نگرفتن سود تقسيمي باعث شد كه ذهنيت بازار تحت تاثير قرار گيرد.»

شاخص بورس به نيمه كانال ۳۶هزار واحدي بازگشت
شاخص بورس ديروز هم با ادامه روند نزولي و افت ۱۱۹ واحدي مواجه شد و به نيمه كانال ۳۶ هزار واحدي عقب‌نشيني كرد. در روزي كه نماد نفت و گاز پارسيان بعد از توقف در روز دوشنبه جاري باز شد و سهام صندوق بازنشستگي ۳.۵ درصد افزايش يافت،كاهش قيمت و اثر منفي ۳۱ واحدي آن به همراه نقش منفي ۱۶ تا ۱۰ واحدي شركت‌هاي سرمايه‌گذاري غدير، پتروشيمي شيراز، فولاد مباركه، پتروشيمي شازند اراك و فولاد آلياژي ايران موجب شد تا شاخص بورس در پايان معاملات با افت ۱۱۹ واحدي به نيمه كانال ۳۶ هزار واحدي برسد و به رقم ۳۶ هزار و ۵۵۴ واحدي عقب نشيني كند. علاوه بر اين، ارزش روز بازار سهام هم با حدود ۲۰۰۰ميليارد تومان افت به ۱۶۵ هزار ميليارد تومان رسيد و حجم معاملات باز هم كاهش يافت و به داد وستد ۷۳.۵ ميليارد توماني بيش از ۱۷۲ ميليون سهم منتهي شد. اين درحالي است كه از كل ارزش معاملات ديروز، بيش از ۲۵.۶ ميليارد تومان به معاملات سهام سه شركت پتروشيمي پرديس،‌بانك انصار و نفت و گاز پارسيان به ترتيب با ۱۲.۵، ۷.۳ و ۵.۸ ميليارد تومان تعلق داشت.