امتیاز مثبت
۰
خوانساری: پیش زمینه مشارکت بخش خصوصی باشهرداری باز کردن غل و زنجیر بخشنامه هاست
يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۹
کد مطلب: 340602
 
رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: پیش‌زمینه این مشارکت برداشتن موانع و آزاد کردن دست و پای بخش خصوصی از غل و زنجیر بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مخل کسب‌وکار است.
عود خوانساری رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با ستاد اطلاع رسانی نخستین اجلاس فرصت های سرمایه گذاری در شهر تهران، مشارکت عمومی_ خصوصی گفت: به طور طبیعی دولت و نهادهای عمومی نمی‌توانند در حوزه اجرایی و تصدی‌گری رفتار و عملکرد بهینه داشته باشند. حضور این نهادها در حوزه تصدی‌گری و اجرا آنها را از وظایف و مسئولیت‌های اصلی خود یعنی تهیه کالای عمومی باز می‌دارد. در نتیجه بهتر آن است که برای حصول نتیجه بهتر و بهینه و استفاده حداکثری از حداقل منابع امور اجرایی به بخش خصوصی واگذار شود. این مساله هم در سطح کشوری و هم در پروژه‌های شهری موضوعیت دارد.


وی افزود: در دیدار مهمی که مهر ماه سال جاری با رئیس و اعضای شورای شهر در اتاق تهران داشتیم و هم‌چنین حضور در صحن علنی شورای شهر تهران که دی ماه سال گذشته انجام گرفت، گفت‌وگوهایی سازنده و تعاملی بین اتاق بازرگانی تهران به‌عنوان پارلمان اقتصادی بخش خصوصی پایتخت و شورای شهر به عنوان پارلمان سیاسی شهر تهران انجام گرفت که می‌تواند با پیگیری‌های بعدی بنیان مشارکت فعال دو بخش عمومی و خصوصی در امور شهری باشد. در این دو نشست، زمینه‌های همکاری بیان شد و طرفین الزامات و ضرورت‌های این مشارکت را برشمردند.


خوانساری با اشاره به اینکه این امر در دنیا تجربه شده است که بخش خصوصی پروژه‌ها را با هزینه کمتر، بهره‌وری بالاتر و کیفیت بهتری نسبت به نهادهای عمومی و دولتی انجام می‌دهد، اظهار داشت:  در این تردیدی نیست؛ اما مساله مهم نحوه واگذاری این فعالیت‌هاست که باید از طریق مکانیسم‌های سالم و شفاف انجام شود و واگذاری کار به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد. مکانیسم‌های واگذاری بنا به نوع پروژه و نحوه انجام آن، موجود و تجربه شده است و نیازی به اختراع ندارد. مهم این است که فرآیند واگذاری شفاف باشد و بر اجرای کار نظارت دقیق صورت گیرد. 


وی ادامه داد: پیشتر و در دیدار با رئیس و اعضای شورای شهر تهران عنوان کردم که شهر را نمی‌توان با نگاه کاسبکارانه اداره کرد. اگر چنین نگاهی حاکم شود نتیجه واگذاری‌ها بهتر از تکرار تجربه ناموفق خصوصی سازی در کشور نخواهد بود. متاسفانه باید قبول کنیم آنچه تاکنون به عنوان پروژه در شهرداری تهران انجام شده عموماً با هزینه‌ای بالاتر صورت گرفته و قابلیت واگذاری آن به بخش خصوصی با محاسبه‌گری پیش‌نگر وجود ندارد. برای پیشبرد پروژه‌هایی که مشارکت بخش عمومی و خصوصی در آن نیاز است باید شفافیت حاکم باشد و موانع و مشکلات نابه‌جا برای فعالیت بخش خصوصی ایجاد نشود.


خوانساری با بیان اینکه نخستین اجلاس فصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهر تهران با تمرکز بر مشارکت عمومی و خصوصی در حالی برگزار می‌شود که مشکلات اقتصادی جدی در کشور وجود دارد، عنوان کرد: با توجه به کمبود منابع، مشارکت بخش خصوصی بیش از پیش لازم و ضروری است اما پیش‌زمینه این مشارکت برداشتن موانع و آزاد کردن دست و پای بخش خصوصی از غل و زنجیر بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مخل کسب‌وکار است.


وی در پایان خاطر نشان کرد:  با توجه به اینکه کشور ما در حال حاضر یکی از امن‌ترین و باثبات‌ترین کشورهای منطقه است قاعدتا فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران و از جمله در تهران بازده و سود مناسبی برای سرمایه‌گذار دارد، مهم این است که با تشریح مناسب پروژه‌ها و برنامه‌ریزی دقیق بتوان سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را برای حضور در این بازار و کسب سود مناسب اقناع کرد.