امتیاز مثبت
۰
هزار راه رفته و نرفته در اقتصاد
علی نقی خاموشی
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 227078
 

  گفته شده تحریم های ذکر شده در توافقنامه ژنو برداشته می شود، اما باید ذکر کنم که اجرای آن شرطی است و قطعا در یک پروسه زمانی بلندمدت رخ خواهد داد. به عبارت دیگر، تحریم ها اگر قرار بر رفع باشد به تدریج خواهد بود. این است که اقتصاد کشور تا زمان اثرگذاری این تحریم ها نمی تواند از وضعیت کنونی خیلی شکل بهتری بگیرد. اولا اثرگذاری رفع تحریم ها حداقل یکی، دو سال زمان نیاز دارد و دوم این که روابط تجاری بخش های مختلف کشور با دنیای خارج نیاز به یک بازسازی و تعریف مجدد دارد که آن هم یک زمان خاص را به خود اختصاص می دهد.
 
نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که عده ای اکنون این بحث را مطرح کرده اند که برای شرکای احتمالی خارجی پیش فرض و پیش شرط تعریف کنند. این اقدامی خلاف است. در اقتصاد همیشه دو طرف حضور دارند نمی توان خواسته ها و منافع طرف مقابل را نادیده گرفت. از طرف دیگر آیه قرآن داریم که در معاملات رضایت طرفین شرط است. رابطه تجاری یک موضوع یکطرفه نیست که در آن اعلام کنیم ما فلان موضوع یا مساله را می خواهیم و باید در اختیار ما بگذارند. اما در مقابل هم باید توجه کرد که نباید روابطی ساخت که براساس رابطه گرگ و میش باشد. عدالت در هر معامله و تجارتی باید برقرار باشد. به قول امروزی ها برد   برد باشد نه برد   باخت. 


مهم نیست قبلا چگونه بوده ایم مهم این است که پس از تحریم ها بدانیم که خرید و فروش ساده راه چاره برای اقتصاد ما نیست. ارتقای فناوری و جذب سرمایه و گشایش بازارهای صادراتی هم باید مهم باشد و در اولویت. هرچند اعتقاد دارم می توانیم با تکیه بر توان داخلی، کالای صادراتی تولید کنیم اما بهتر است و مصلحت و صرفه اقتصادی حکم می کند با دست و فناوری خارجی ها این کار صورت گیرد، چراکه هم فناوری را به داخل کشور می آوریم و هم این که ایران می تواند هاب صادراتی شود. متاسفانه در سال های گذشته رویه بیشتر متمرکز بر واردات بوده تا صادرات و حتی واردات فناوری ها. نتیجه مشخص است. وقتی پول نفت برای ما کالای مصرفی می شود آیا انتظار رشد اقتصادی و رونق معقول است؟ معتقدم کارهای زیادی می شد با پول های نفت صورت داد، اما این کار صورت نگرفت و ما متاسفانه عقبگرد داشتیم نه پیشرفت. نیاز است برای آینده با چشم باز حرکت کرد. راه های رفته زیادی وجود دارد که امتحان خود را پس داده اند، اما هزاران راه نرفته هم مانده که نیاز به تدبیر دارند.   عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن