امتیاز مثبت
۰
جزييات تصميم مهم اروپا در حفظ برجام
جمعه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰
کد مطلب: 334060
 
جزييات تصميم  مهم اروپا در حفظ برجام
 
بندهايي از بيانيه كميسيون اروپايي درباره قانون انسداد  به شرح زیر است:
بیانیه کمیسیون اروپا با ذكر حمایت قاطع سران اتحادیه اروپا از پیشنهادهای ژان کلود یونکر رئیس این کمیسیون و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شده و تصمیم های امروز در چهار بند ذکر شده است:
 
کمیسیون در بند نخست، آغاز روند رسمی فعالسازی قانون انسداد را اعلام کرد و نوشت: قانون انسداد پیروی شرکت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع ساخته و شرکت ها را مجاز می شمارد تا زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت نمایند. بر اساس این قانون، آراء ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، ملغی می شوند.

کمیسیون اروپا در بند دوم بیانیه مطبوعاتی خود آغاز روند رسمی برداشتن موانع تامین مالی فعالیت های داخل ایران از سوی بانک سرمایه گذاری اروپا را اعلام کرد. در این بیانیه آمده است: این امر به بانک سرمایه گذاری اروپا اجازه می دهد تا از سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران حمایت کند. این امر به خصوص می تواند برای شرکت های کوچک و متوسط مفید باشد. شورا و پارلمان اروپا دو ماه فرصت خواهند داشت تا مخالفت خود را با این تمهیدات اعلام نمایند و در صورتیکه این دو نهاد عدم مخالفت خود را زودتر اعلام کنند، این فرجه کوتاه تر خواهد شد.


بند سوم بیانیه کمیسیون اروپا اعلام کرد که به منظور اعتمادسازی، به همکاری های بخشی جاری با ایران از جمله بخش انرژی و شرکت های کوچک و متوسط ادامه داده و آنها را تحکیم می بخشد. در اولین گام، میگوئل آریاس کانیته مسئول اقدام اقلیمی و انرژی اتحادیه اروپا به تهران می رود. حمایت های مالی از طریق 'همکاری های توسعه ای' یا 'ابزارهای مشارکتی' نیز بسیج خواهند شد.

کمیسیون اروپا در بند چهارم کشورهای عضو را تشویق کرد تا امکان پرداخت های یکباره بانکی به بانک مرکزی ایران را بررسی نمایند. این رویکرد می تواند به مسئولان ایرانی کمک کند تا درآمدهای مربوط به نفت به خصوص در حوزه تحریم های آمریکا که می تواند موسسات اروپایی فعال در مبادلات نفتی با ایران را هدف قرار دهد، دریافت نمایند.