امتیاز مثبت
۰
هر اونس 1235 دلار؛
طلا به بالاترین قیمت در یک ماه گذشته صعود کرد
دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: 262367
 
طلا در بازار جهانی به دنبال نگرانی‌ها درباره احتمال به تاخیر افتادن افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا که تقاضا برای این فلز ارزشمند را تقویت کرد، به بالاترین قیمت در چهار هفته گذشته رسید.
طلا به بالاترین قیمت در یک ماه گذشته صعود کرد
 
اقتصاد ایران آنلاین: هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح دوشنبه بازار سنگاپور 1235 دلار معامله شد که بالاترین قیمت از 17 سپتامبر بود.

 
در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر حداکثر 1.2 درصد یا بیش از 12 دلار افزایش یافت و به 1235 دلار رسید. تالارهای معاملات در نیویورک روز دوشنبه به مناسبت تعطیلات عمومی بسته بودند و همه معاملات انجام گرفته فردا ثبت خواهند شد.

 
قیمت طلا که در ابتدای هفته گذشته به پایین 1200 دلار سقوط کرده بود، پس از انتشار گزارش نشست سپتامبر بانک مرکزی آمریکا که نگرانی مقامات این بانک را در مورد لطمه دیدن اقتصاد این کشور از کندی اقتصاد جهانی منعکس کرد، روند صعودی در پیش گرفت. صندوق بین المللی پول هفته گذشته دورنمای رشد اقتصاد جهانی را برای سومین بار در سال جاری تنزل داد.

 
این گزارش باعث شد سرمایه گذاران به این نتیجه برسند که بانک مرکزی هیچ شتابی برای تحکیم سیاست پولی پس از اجرای چند ساله تدابیر محرک مالی ندارد. در نتیجه ارزش دلار آمریکا که در 12 هفته گذشته صعود کرده بود به پایین‌ترین سطح در دو هفته گذشته رسید و جذابیت طلا را بیشتر افزایش داد.

 
طلا در یک هفته گذشته 2.7 درصد رشد کرد که بزرگ‌ترین افزایش قیمت از 20 ژوئن به این طرف بود. این فلز گرانبها در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با انتشار آمار مثبت از احیای اقتصاد آمریکا که به صعود دلار کمک کرد و انتظارات را برای افزایش زودتر از موعد نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی این کشور بالاتر برد، 8.4 درصد کاهش یافت. سرمایه گذاران طلا نگرانند آمار اقتصادی قوی آمریکا باعث شود بانک مرکزی این کشور زودتر از موعد نرخ‌های بهره را افزایش دهد که در نتیجه تقاضا برای دارایی بدون بازده ای مانند طلا لطمه می‌خورد.

 
بر اساس گزارش ایسنا و به گفته تحلیلگران، طلا در هفته جاری تحت تاثیر بازارهای سهام و دلار خواهد بود و با انتظار افت آنها در کوتاه مدت، قیمت‌های این فلز مورد پشتیبانی بیشتری قرار می‌گیرد.

 
معامله‌گران اکنون احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا در نشست ژوییه سال 2015 را 33 درصد می‌دانند ‌که کمتر از 59 درصد در نظرسنجی 18 سپتامبر بلومبرگ است.

 
در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری 0.7 درصد صعود کرد و به 17.5102 دلار رسید. این فلز هفته گذشته 3.3 درصد صعود کرد و موفق شد روند نزولی پنج هفته گذشته خود را متوقف کند.

 
هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با 0.8 درصد افزایش، به 1270 دلار رسید و به رشد 3.1 درصدی هفته گذشته خود ادامه داد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با 0.7 درصد افزایش، به 790 دلار رسید.