امتیاز مثبت
۰
رتبه ایران در نظام‌های مالیاتی جهان
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۷
کد مطلب: 176714
 
مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی نماگر پرداخت مالیات در گزارش جهانی انجام کسب و کار اعلام کرد: طبق گزارش سال ۲۰۱۳امارات آسان‌ترین و ونزوئلا سخت‌ترین نظام پرداخت مالیات را دارند. ایران نیز در رتبه ۱۲۹ جهان در نظام پرداخت مالیات و در آخرین جایگاه کشورهای منطقه جنوب غرب آسیا قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، گروه مطالعات محیط کسب و کار این مرکز با بیان اینکه این گزارش به بررسی نماگر پرداخت مالیات در شاخص سهولت انجام کسب و کار سال ۲۰۱۳ می‌پردازد، اعلام کرد: پروژه انجام کسب و کار بانک جهانی به سنجش و ارزیابی مقررات کسب و کار و نحوه اجرای آنها پرداخته و بر این اساس ۱۸۵ کشور دنیا مورد مقایسه قرار می‌گیرند.

در این گزارش آمده است: نماگر پرداخت مالیات از سه مولفه تعداد دفعات پرداخت، زمان لازم برای پرداخت مالیات و نرخ مالیات تشکیل شده که هر یک از مولفه‌ها در سه بخش مالیات بر سود، مالیات بر نیروی کار و سایر مالیات (مانند مالیات بر مصرف) محاسبه می‌شوند. مرکز پژوهش های مجلس می افزاید: گزارش‌های پرداخت مالیات بانک جهانی حاکی از آن است که مهم‌ترین و بیشترین اصلاحات انجام شده در نظام مالیاتی کشورهای مختلف در هشت سال گذشته مربوط به کاهش در نرخ مالیات بر سود بوده است، اگر چه در دو سال اخیر مهم‌ترین و بیشترین نوع اصلاحات از نوع تبدیل نظام پرداخت مالیات به سیستم‌های الکترونیکی است، همچنین نرخ کل مالیات در دنیا در حال کاهش است. در ادامه آمده است: پروژه «انجام کسب و کار» که توسط موسسه مالی بین‌المللی وابسته به گروه بانک جهانی پیگیری می‌شود با تاکید بر بنیادهای حقوقی موثر بر فعالیت‌های اقتصادی، در پی ارزیابی قوانین و اجرای آنها بر عملکرد فعالان اقتصادی است.

در گزارش انجام کسب و کار سال ۲۰۱۳، رتبه ایران از بین ۱۸۵ کشور ۱۴۵ شده که نسبت به سال ۲۰۱۲ یک رتبه و نسبت به سال ۲۰۱۱، پنج رتبه نزول داشته است. در بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز، از بین ۲۵ کشور، رتبه ایران از حیث سهولت انجام کسب و کار در گزارش ۲۰۱۳، دارای جایگاه ۲۲ است که نشان می‌دهد از وضعیت مناسبی در بین کشورهای حوزه سند چشم‌انداز برخوردار نیست. گرجستان (رتبه ۹ جهانی)، عربستان (رتبه ۲۲ جهانی)، امارات (رتبه ۲۶ جهانی) و قطر (رتبه ۴۰ جهانی) به ترتیب رتبه‌های نخست تا چهارم این کشورها را دارند. در بین کشورهای این حوزه، ایران در نماگرهای اجرای قراردادها و دریافت اعتبار دارای رتبه هفتم(بهترین رتبه نسبت به سایر نماگرها) است