امتیاز مثبت
۰
رایزنی ژاپن برای ادامه واردات نفت از ایران
جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
کد مطلب: 334510
 
یک مقام وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن از رایزنی این کشور برای معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران خبر داد.
به گزارش ایسنا، دایسوکه هیروتا، یک مقام وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن به پایگاه خبری "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: شرکتهای ژاپنی نمی‌خواهند واردات نفتشان از ایران را متوقف کنند.

 
وی در ادامه افزود: ژاپن در دوران تحریم‌های قبلی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، معافیت گرفته بود و تصور می‌کند برای ادامه این میزان واردات از ایران همچنان از آمریکا معافیت بگیرد.

 
با این حال ژاپن می‌خواهد موضع آمریکا در این خصوص روشن شود و برای همین منظور، با دولت آمریکا در تماس است.

 
هیروتا به پلاتس گفت: وضعیت در دولت آمریکا هر روز تغییر می‌کند و اکنون ما سرگرم جمع آوری اطلاعات و ادامه تماس با دولت آمریکا هستیم.

 
پالایشگاه‌های ژاپنی به نفت نسبتا کم هزینه ایران به دلیل کیفیت سنگین‌ترش علاقمند هستند. واردات از ایران حدود ۵ درصد از کل واردات نفت خام ژاپن است.

 
هیروتا در مصاحبه با پلاتس اظهار کرد: ما نیاز داریم به واردات ادامه دهیم و برای ادامه واردات نفت از ایران، لازم است اطلاعات کسب کنیم و با دولت آمریکا در تماس باشیم.

 
طبق محاسبات "اس اند پی گلوبال پلاتس" بر مبنای آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، واردات نفت ژاپن از ایران در سال ۲۰۱۷ به میزان ۲۴.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۷۲ هزار و ۲۱۶ بشکه در روز در مقایسه با ۲۲۷ هزار و ۱۴۲ بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ رسید. در ژانویه و فوریه سال میلادی جاری، واردات ژاپن بر مبنای سالانه ۱۲.۳ درصد کاهش یافت و به ۱۹۲ هزار و ۲۸۹ بشکه در روز رسید.