امتیاز مثبت
۰
سفر ۶ساعته ۲۰ميليون مسافر از تهران به مشهد
جزييات برقي کردن راه آهن سراسرکشور
چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۸
کد مطلب: 88738
 
مهم ترين اهداف پيش روي اين طرح، افزايش سرعت قطارها در مسير به ۲۰۰کيلومتر در ساعت براي ناوگان مسافري و ۱۲۰کيلومتر درساعت براي ناوگان باري است.اين اتفاق باعث خواهد شد تا کاهش زمان مسير به ۶ساعت در بخش مسافري را شاهد باشيم که اتفاق خوبي است.همچنين افزايش ظرفيت حمل مسافر به ۵۰ ميليون نفر در ۲ فاز محقق خواهد شد
جزييات برقي کردن راه آهن سراسرکشور
 
اقتصادایران آنلاین:بحث برقي کردن خطوط ريلي در ايران سال هاست که ادامه دارد و وعده هاي رنگارنگي در اين سال ها داده شده است. وعده هايي که يکي از ديگري دلربا تر بوده و گوي سبقت را از هم ربوده بودند.
بارها برقي کردن مسير ريلي تهران مشهد به پيمان گذارده شده و به حال خود رها شده و تغييرات قيمتي و تاخيرها مشکلاتي را در اين حوزه ايجاد کرد. اما اکنون به روايت مسئولان راه آهن قرار است درحوزه برقي کردن مسيرهاي ريلي تحولي ايجاد شود.

چرا که بحث واگذاري خطوط و بهره برداري طولاني مدت در اين حوزه پذيرفته شده و سرمايه گذاراني پاي به ميدان گذارده اند. دراين رابطه با نورالله بيرانوند مديرکل تدارکات، مشاور و مديرعامل و مجري طرح برقي کردن راه آهن جمهوري اسلامي ايران گفت وگويي ترتيب داده ايم که در ادامه مي خوانيد:

شايد اين سوال براي بسياري باقي باشد که چرا راه آهن به دنبال برقي کردن خطوط است؟ مزيت هاي اين روش به صورت خلاصه چيست؟
برقي كردن خطوط ريلي موجب كاهش مصرف سوخت، افزايش سرعت سير قطار ها، كاهش توليد آلاينده هاي زيست محيطي و کاهش توليد آلودگي صوتي مي شود. اقتصادي تر کردن حمل ونقل ريلي از مهم ترين اهداف احداث خطوط برقي است.

وضعيت برقي كردن مسير تهران زنجان تبريز در چه حالي است؟
برقي كردن مسير ريلي تهران زنجان تبريز به زودي به مطالعه مي رود؛ در راستاي افزايش سرعت و افزايش ظرفيت، برقي شدن مسير زنجان تبريز در حال مطالعه است تا در صورت بررسي و کسب توجيه اقتصادي مطلوب اجراي آن به مناقصه برود، البته در اين باره سرمايه گذار بخش خصوصي استقبال کرده است.
در اين مسير با افزايش ۲۵درصدي مبلغ قرارداد راه آهن برقي تبريز آذرشهر تربيت معلم بخشي از کار به پيش رفته است.
در اين خصوص گفتني است که براي برقي شدن راه آهن تبريز آذرشهر تربيت معلم، پس از بازديد مديرعامل راه آهن جمهوري اسلامي ايران، ۲۵ درصد به دليل ارتقاي تکنولوژي به مبلغ قرارداد افزوده شد که در حال حاضر اين ۲۵ درصد اجرايي شده، اما در عين حال هم اکنون اين خط مورد بهره برداري قرار دارد.

مذاکراتي در خصوص برقي کردن مسير دو خطه موجود بافق - بندرعباس انجام شده بود. در اين باره هم توضيح مي فرماييد؟
اين مذاکرات براي روش BOT با سرمايه گذاران انجام شده است. دو خطه موجود بافق - بندرعباس از نظر ترانزيت حمل بار يکي از محورهاي استراتژيک و جزو کريدور شمال به جنوب است و در محور موجود دو خطه بافق- بندرعباس مذاکره برقي کردن به صورت BOT با سرمايه گذاران درحال انجام است.
تکميل اين محور به صورت دوخطه، ظرفيت حمل بار را دربخش ريلي افزايش داده و در نهايت دو خطه شدن اين مسير ريلي از تزرج تا بندرعباس و کل خط بافق -بندرعباس تکميل شده است.

در اين حوزه با توجه به حمل بارآيا ضرورتي براي برقي شدن مسير وجود دارد؟
با توجه به اهداف سند ايران۱۴۰۴ و برنامه پنجم، مبني بر انتقال حمل بار از جاده به ريل با ظرفيت ۲۵ الي ۴۰ميليون تن بار، بايد چنين پروژه هايي اجرايي شود.به دليل محدوديت هاي تکنولوژي و ديزلي کردن ناوگان ريلي کشور، مسير موجود بافق بندرعباس پاسخگوي عبور کالاها نيست که هم اکنون در حال مذاکره هستيم تا مسير موجود برقي شود.

برقي كردن خط آهن گرمسار تا ساري درچه وضعيتي است و در اين مسير هدفگذاري چه بوده است؟
تونل هاي طولاني و شيب هاي تند دراين محور ريلي وجود دارد که برقي کردن آن را توجيه مي کند تا قطار دراين مسير امکان حرکت با شيب تند را داشته باشد.
با توجه به برنامه ريزي تکميل راه آهن گرگان - اينچه برون و ظرفيت سازي، برقي شدن مسير ريلي گرمسار تا ساري، هم اکنون توسط مشاوران در دست مطالعه است؛ اين خط آهن از گرمسار شروع شده و تا ساري براي برقي شدن ادامه مي يابد.

درمسيرهاي جنوب کشور چه اهداف ديگري براي برقي کردن خطوط ريلي وجود دارد؟
مطالعات مقدماتي برقي كردن خط آهن دورود انديمشک انجام شده است. در محور لرستان نيز مطالعات مقدماتي براي برقي شدن خط آهن در حال انجام است که در راستاي افزايش ظرفيت اين مسير خط آهن دورود- انديمشک برقي مي شود.

اما يکي از مهم ترين بخش هايي که مسافران دائمي و فراواني نيز دارد، مسير مشهد است. در اين خصوص سال هاست بحث برقي کردن مسير و استفاده از قطارهاي پرسرعت مطرح مي شود. در اين باره توضيح دهيد که آخرين وضعيت از چه قرار است؟
اين پروژه بزرگ ترين سرمايه گذاري بخش خصوصي محسوب مي شود. پروژه اصلي برقي کردن راه آهن تهران مشهد، ۱۲ زير پروژه دارد که شامل زيرسازي، اصلاح مسير، اصلاح هندسي، شبکه برق بالاسري، خطوط انتقال برق، تامين ناوگان، بهره برداري، پست هاي کشش و ازاين قبيل است.
مجري اين پروژه قرارگاه خاتم الاوصياء است و اين مورد اولين پروژه اي است که در اين حجم و با اين سطح تکنولوژي در کشور در حال اجرا است. سرمايه گذار برقي کردن خط تهران مشهد براي انعقاد قرارداد با مشاور صاحب نام اروپايي اقدام کرده و شرکت مشاور در حال طراحي تفصيلي کل پروژه است.
در راستاي استفاده از تجربيات بين المللي، سرمايه گذار نسبت به انعقاد قرارداد با مشاور صاحبنام اروپا اقدام کرده است و شرکت مشاور در حال طراحي تفصيلي کل پروژه است. همچنين همزمان بهترين مشاوران داخلي نسبت به تکميل کار مشاوره انتخاب شده اند و طراحي را آغاز کرده اند.

مهم ترين اهداف در اين پروژه چه محورهايي دارد و بعد از برقي شدن مسير تهران - مشهد آيا در ميزان جا به جايي هم تغييري صورت خواهد پذيرفت؟
مهم ترين اهداف پيش روي اين طرح، افزايش سرعت قطارها در مسير به ۲۰۰کيلومتر در ساعت براي ناوگان مسافري و ۱۲۰کيلومتر درساعت براي ناوگان باري است.اين اتفاق باعث خواهد شد تا کاهش زمان مسير به ۶ساعت در بخش مسافري را شاهد باشيم که اتفاق خوبي است.
همچنين افزايش ظرفيت حمل مسافر به ۵۰ ميليون نفر در ۲ فاز محقق خواهد شد که فاز اول ۲۰ ميليون نفر و در فاز دوم به ۵۰ ميليون ارتقا خواهد يافت.همچنين فراموش نشود که افزايش ظرفيت حمل بار به ۱۱/۷ ميليون تن در سال در دو فاز (فاز اول ۵ ميليون تن) از ديگر اهداف پيش روي اجراي اين پروژه است.

وعده سفرهاي سريع السير به اين مقصد کي محقق خواهد شد؛ درباره زمان عملياتي شدن اين وعده هم توضيح دهيد؟
زمان اجراي پروژه دو سال پيش بيني شده است و روش اجرا به صورت ساخت، بهره برداري و انتقال (BOT) خواهد بود.

براي تامين تجهيزات و ادوات لازم چه تدابيري انديشيده شده و آيا در اين خصوص تحريم مشکلاتي ايجاد کرده يا خير؟
درحوزه تامين ناوگان مورد نياز، لکوموتيو، واگن باري و مسافري مذاکرات بين سرمايه گذار و شرکت توليدکننده انجام شده است. تمامي ناوگان مورد نياز طبق تاكيد راه آهن جمهوري اسلامي ايران بايد از توليد داخل بوده و با انتقال دانش فني همراه باشد. دراين باره سفارشات به شرکت هاي سازنده ناوگان در داخل ارائه شده و ۴پيمانکار براي نصب و اجرا انتخاب شده اند که کارگاه هاي خود را تجهيز کردند.

در شرايطي که برخي مي گويند سرمايه گذاري در توسعه زيرساخت هاي ريلي سود آور نيست، نفع سرمايه گذار اين پروژه از حضور در اين عرصه چيست؟

راه آهن سعي دارد مديريت مسير را به صورت کامل واگذار کند اما فعلا بهره برداري و نگهداري کل مسير در اختيار بهره بردار خواهد بود. دراين حوزه، سرمايه گذار تاكيد کرده که اين پروژه را ۲۴ماهه به بهره برداري مي رساند؛ چرا که قرارداد به صورت قطعي و بدون اعمال نوسانات نرخ ارز منعقد شده و قرار است در مقابل اين سرمايه گذاري، بهره برداري خط به مدت ۳۹سال در اختيار وي قرار گيرد.

با توجه به نوسانات نرخ ارز و تغييرات احتمالي نرخ قرارداد آيا چنين احتمالي وجود دارد که کار به تعويق يا باز بيني کشيده شود؟
تاکنون هيچ مکاتبه اي از سوي سرمايه گذار مبني بر ميزان تاثير نرخ ارز در قيمت اجراي پروژه به دست راه آهن جمهوري اسلامي ايران نرسيده است.اميدواريم تاثيرات نرخ ارز در هزينه پروژه به دليل استفاده از ناوگان داخلي کم باشد.