امتیاز مثبت
۰
علامت از آينده بازار مسكن
فرید قدیری
پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب: 271358
 
تحولات قيمتي در بازار اوراق تسهيلات خريد مسكن، نوعي پيش‌نشانگر براي بازار معاملات مسكن به حساب مي‌آيد؛ 
به اين معني هر نوع كاهش قابل ملاحظه يا جهش در قيمت اوراق مسكن، مي‌تواند به معناي احتمال وقوع نوساناتي مشابه در معاملات 3 تا 5 ماه آينده بازار مسكن باشد.

اين نوع رابطه زماني و تاثيرگذاري مستقيم تحولات اوراق مسكن بر قيمت مسكن از آنجا ناشي مي‌شود كه افرادي كه مثلا در مهرماه امسال به‌عنوان متقاضي دريافت اوراق، به فرابورس مراجعه كرده و بسته 90تايي اوراق را خريداري مي‌‌كنند، بين يك تا حداكثر دو فصل طول خواهد كشيد كه اوراق به وام 45ميليون توماني تبديل شده و به دست خريدار مسكن برسد. اين فاصله زماني كه عمدتا به برخي بوروكراسي‌هاي اداري، استعلام، تحويل مدارك و... مربوط مي‌شود، حجم تقاضاي خريد اوراق در مهر را از اوايل زمستان وارد بازار خريد آپارتمان مي‌كند. خيلي از كساني كه در ماه مهر متقاضي اوراق شده‌اند، ممكن است آپارتمان موردنظر خود را در همان زمان انتخاب كرده باشند؛ اما معامله قطعي، بعد از تبديل اوراق به وام انجام خواهد شد.

به اين ترتيب با توجه به اينكه در مهرماه امسال، قيمت اوراق تسهيلات خريد مسكن، با شيب قابل‌ملاحظه و كم‌سابقه‌، حدود 10 درصد نسبت به اواخر شهريور افت كرد و اولين ريزش به زير كانال 90 هزار تومان –قيمت هر فقره اوراق 500هزار توماني- بعد از حداقل 3 ماه محسوب مي‌شود، مي‌توان اين‌طور نتيجه‌گيري كرد كه قيمت مسكن نيز در ماه‌هاي آينده با احتمال كاهش، روبه‌رو مي‌شود. اين نتيجه‌گيري از آنجا تقويت مي‌شود كه در مهر امسال، تقاضاي خريد اوراق، بعد از 8 ماه، از ميزان عرضه اوراق، كمتر شد؛ بنابراين كاهش تقاضاي وام خريد اوراق، خود را در ماه‌هاي آينده به شكل كاهش تقاضاي خريد مسكن نشان مي‌دهد.


دنیای اقتصاد