امتیاز مثبت
۰
جزيره كيش
سفر به دیدنی‌ترین جزيره توریستی ایران +عکس
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 264194
 
برخی از نویسندگان ، قدیم نام کیش را کیان نوشته اند. افسانه ای می گوید : کیکاوس هنگامی که به فارس رفت ، تختش در سیراف فرود آمد، از این رو احتمال دارد نام کیان ، از نام سلسله کیانیان گرفته شده باشد. بعد ها این جزیره به قیس و سپس به کیش تغییر نام داد.
سفر به دیدنی‌ترین جزيره توریستی ایران +عکس
 
نیار خوس دریا سالار یونانی در سال 325 قبل از میلاد به فرمان اسکندر مأمورشد سفری اکتشافی در دریای مُکران (عمان ) و خلیج فارس انجام دهد و نوشته های وی گویای این است که او جزیره کیش را در قرن چهارم قبل از میلاد بازدید کرده است و باتوجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب ، به عنوان مرکز بین المللی توریستی تجاری انتخاب شد. در سال 1371 با تأسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه کیش آغاز شد.

از نظر تقسیمات کشوری جزیره کیش
از توابع شهرستان لنگه در استان هرمزگان می باشد. این جزیره در شرق جزایر هندورابی و لاوان و شمال قارون واقع شده است. مساحت جزیره کیش 457/90 کیلومترمی باشد.

ساحل شرقی 41/5 کیلومتر و بیشترین عرض جزیره در راستای ساحل جنوبی به ساحل شمالی 5/7 کیلومتر است.
جزیره زیبای کیش با قرار گرفتن در محدوده مناطق نیمه حاره ای با تابستانی گرم و آفتابی ، مناسب ترین نقطه جهت ورزشها وتفریحات دریایی (حتی در زمستان) است.
 
 شهر تاریخی حریره :
درسال 1370 هیئت باستان شناسی در چند نقطه جزیره اقدام به کاوش نمود که در نتیجه آن قسمتی از آثار معماری مدفون در تپه های تاریخی نمایان شد. عمارت اعیانی، حمام ، مجموعه بندرگاه شهر تاریخی حریره و مسجد کهن آثاری است که تاکنون در شهر تاریخی شناسایی و از دل خاک بیرون آمده است.
 
عمارت اعیانی :
در این عمارت مقدار زیادی اشیاء سفالی و تزئینات بدنه ازجمله گچ بری و کاشی لعابدار بدست آمده است که عموماً مربوط به قرن 7و8 هجری می باشد.
 
بقایای مسجد جامع شهر حریره :
بقایای مناره بلند و باشکوه با پلان دایره ای و پلکان داخلی ، پایه ها وستون های چند وجهی متعدد و آب انباراز اهمیت و اعتبار این مسجد در زمان قدیم کیش خبر می دهد. در حال حاضر این مسجد در هیچ کجا دارای سقف نمی باشد و یک مناره و چهار محراب در آن شناسایی شده است، پوشش سقف مسجد ، ترکیبی از طاق آهنگ ، طاق چهار بخشی و سقف تخت (تیرپوش) بوده است.
 
بندرگاه حریره :
در حاشیه ساحلی این شهرتاریخی ، بقایای معماری ، چاه ها وکانال هایی دیده می شود که در صخره های مرجانی ، روبه دریا حفر شده و ارتباط شهر را بادریا بر قرار می کرده است.بعضی از این کانال ها تا ساختمان های شهر ادامه دارند.رشته پلکانی نیز در دل این صخره ها به طرز زیبایی طبق اصول پیشرفته معماری در کمترین فضای لازم تراشیده شده و امکان حمل بار بر پشت باربران را به سهولت فراهم می گرده است. یکی دیگر از پدیده های معماری این مجموعه وجود شیارهای تعبیه شده در کف اتاق ها موسوم به گرده ماهی می باشد. بنا به نظر برخی باستان شناسان این شیارها به منظور گرفتن شیره خرما ساخته شده است.
 
آب انبار سنتی :
در گذشته به دلیل عدم وجود چشمه های آب شیرین درجزیره کیش و دشواری دسترسی به قنات ها ، مردم مجبور به ساخت آب انبار های خانگی جهت جمع آوری باران برای مدت طولانی می شدند. آب انبارهای مستطیل شکل بسیاری در ابعاد وعمق های مختلف در جزیره وجود دارد .
باتوجه به ساخت وسازهای کیش و از بین رفتن مسیر آب های سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی ، این آب انبارها کاربری اصلی خود را از دست داده اند و امروز از دستگاه های آب شیرین کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود. درسال 1372 جهت جمع آوری آب های سطحی ، یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزد، در محل یک آب انبار باستانی ساخته شد.معماری خاص این بنا یاد آور ایام گذشته و برای گردشگران داخلی وخارجی بسیار جالب ودیدنی است.
 پایاب
پایاب ، دهلیز یا نقبی است که در سطح زمین در کنار دهانه چاه قنات ، حفر می شودو باشیب تند و با استفاده از تعدادی پله به سطح آب جاری قنات در زیر زمین می رسد. هرچه عمق چاه بیشتر باشد، این نقب طولانی تر و تعداد پله های آن زیاد تر می شود. زاویه حفر دهلیز را طوری محاسبه می کنند که آخرین پله پایاب به انتهای میله (چاه ) قنات برسد تا از روشنایی نوری که از دهانه چاه به سطح آب می تابد برای روشنایی محوطه پایاب استفاده شود. معمولاً در اطراف آخرین پله محوطه ای ایجاد می شود که در روزهای گرم تابستان ، هوایی ملایم و دلپذیر دارد و برای استراحت از آن استفاده می شود. پایاب کیش که قدمتی دوهزار ساله دارد در محلی در نزدیکی مجموعه درخت سبز قرار گرفته است. این محل در سال های اخیر به نحو زیبایی بازسازی شده و هم اکنون یکی از جاذبه های سیاحتی جزیره کیش است که تعداد زیادی از مسافران را به سوی خود جذب می کند. در این محل یک چایخانه ورستوران غذاهای سنتی ایران برای پذیرایی از گردشگران دایر گردیده است.
 
کاریز :
کاریز واژه فارسی قنات است. قنات ها معمولاً از ارتفاعات شروع شده و مظهر می رسند. با توجه به اینکه جزیره کیش ارتفاع چندانی ندارد ، حفر واحداث قنات 2000ساله آن به دست ایرانیان خلاق در لایه گل مارن اهمیت وارزش این قنات را بیش از پیش نمایان می کند. آب شیرین کاریز حاصل از بارندگی های فصلی جزیره است که از مرجان ها به صورت یک فیلتر طبیعی عبور و در لایه گل مارن جریان پیدامی کند.

 گل مارن نوعی گل رس است که در حالت طبیعی نرم و انعطاف پذیر بوده و چنانچه در معرض هوا قرار گیرد خشک و محکم می شود.
گل مارن دارای خواص درمانی برای درد فاصل می باشد. کاریز در گذشته منبع تأمین آب شرب ساکنان جزیره و مناطق اطراف آن بود.
شهر زیر زمینی کیش (کاریز) از سال 1378 و در محل اتصال سه رشته قنات ساخته شد.این سه رشته قنات قدیمی (کاریز) 15 کیلومتر طول دارند.
سقف مرجانی کاریز به قطر هفت متر که زملنی بستر دریا بوده ، مملو از صدف ها و آبزیانی است که هم اکنون به صورت فسیل قابل مشاهده هستند، دمای ثابت در داخل تونل های کاریز بین 22تا25 درجه سانتی گراد می باشد، این مجموعه شامل سفره خانه سنتی و کافی شاپ نیز می باشد.
 
روستای باغو:
باغو از آبادی های قدیمی کیش بوده است که در جنوب غربی جزیره قرار دارد. درحال حاضر به جز چند خانوار دامدار، سکنه دیگری ندارد.
دربین بومیان ، حاصلخیزی این منطقه زبانزد است. مجموعه بسیاز زیبایی از درختان قدیمی لوردا(انجیر معابد) ، مکان دیدنی و زیبایی برای علاقمندان به هنر عکاسی به وجود آورده است.
 
کلبه هور:
این منطقه که در غربی ترین دماغه جزیره کیش و درمکانی به همین نام واقع گردیده است، یکی از زیبا ترین مناطق ساحلی جهت تماشای ماهیان رنگارنگ و کم نظیر می باشد.
 
 کشتی یونانی :
در غرب جزیره ، کشتی عظیم الجثه ای در سواحل نیلگون کیش جا خوش کرده است که به کشتی یونانی معروف است. دریکی از روزهای گرم تابستان سال 1345 بومیان جزیره کیش ناگهان کشتی عظیم الجثه ای را در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود، مشاهده کردند. هنوز پس از گذشت سالها دلیل به گل نشستن این کشتی در پس پرده ای از ابهام است، اما گفته می شود به علت که آلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در سواحل جزیره این اتفاق روی داده است. کشتی یونانی از نظر تاریخی قدمت و اهمیت چندانی ندارد و گذشت زمان کشتی را دچار فرسودگی کرده است. جالب این است که بدانید وجود اکسید آهن در این منطقه باعث سرخ فام شدن شن های اطراف کشتی یونانی گردیده است. تماشای خورشید که به آهستگی در پشت کشتی یونانی درآب های نیلگون خلیج فارس غروب می کند خاطرای فراموش نشدنی را برای گردشگران ایجاد می کند.

مجموعه درخت سبز:
درختان محلی جزیره به عنوان گنجینه های طبیعی ، جذاب و زیبا هستند. درخت لورد(انجیر معابد)، معروفترین درخت جزیره است. این نوع درخت درنواحی جنوبی ایران رشد می کند.پوست کهنسال درخت لور وبرگ ها و ریشه هایش که از بدنه اصلی آن آویزان هستند،آن راازانواع درختان متمایزمی سازند.این درختان ریشه هایشان طوری رشد می کند که مانند چتری برروی زمین سایه می افکندوممکن است تاهزاران سال عمرکنند.مجموعه درخت سبزدارای ورودی است.یک درب آن باورودی جاذبه گردشگری شهر باستانی حریره مشترک وورودی دیگرآن در مجاورت آب انبار سنتی می باشد.تنها پس ازچند دقیقه پیاد روی می توان ازجاذبه های شهرباستانی حریره وآب انبار سنتی درمجاورت مجموعه درخت سبز نیز دیدن کرد.
 
بوستان آهوان
درسال 1363، 30رأس از این جانور زیبا برای حمایت از تکثیر آهوی ایرانی و افزودن جذابیت های جزیره با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به جزیره کیش آورده شدند و اکنون دربیشتر مناطق خصوصاً در شرق و جنوب جزیره به صورت گله های پراکنده دیده می شوند. پراکندگی جمعیت این آهوان زیبا که دربخشهایی از آسیای مرکزی (قسمت هایی) از ایران ،جنوب غربی پاکستان صحرای گبی) می باشد، به علت شکار بی رویه درمعرض خطر انقراض قرار گرفته است طبق آخرین سرشماری انجام گرفته در سال 1386 تعداد آهوان کیش بیش از 350 رأس برآورد گردیده است.
پارک ساحلی مرجان :
یکی از زیباترین قسمت های جزیره زیبای کیش ، پارک ساحلی مرجان می باشد.گردشگران وبازدید کنندگان می توانند ضمن گردش و تفریح از آلاچیق ها، جایگاه های پخت کباب ، پیست دوچرخه ، اسکله ماهیگیری ، تفریحات آبی و رستوران های اطراف آن استفاده نمایند.
 
 پارک دلفین ها:
مجموعه تفریحی پارک دلفین ها با مساحتی حدود 100هکتار در جنوب شرقی جزیره کیش قرار دارد. این مجموعه شامل فضای سبز با انواع گونه های مختلف گیاهی ، باغ پرندگان ، اولین و تنها دلفیناریوم در ایران است. دلفیناریوم این مجموعه گونه های مختلفی از پستانداران دریایی از جمله دلفین ، شیر دریایی ، نگهداری می شوند وبازدید کنندگان می توانند از هنرنمایی آنان که توسط مربیان ایرانی تربیت می شوند دیدن کنند.
فضای سبز پارک دلفین ها شامل بیش از یکصد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل ، بنجامین های بسیار بزرگ ، اوکالیپتوس ، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمی، شیشه شور، تکوما، و گونه های مختلفی از کاکتوس و سایر گیاهان است که باتوجه به وضعیت اقلیمی جزیره کیش و مرجانی بودن خاک آن درنوع خود بی نظیر است.
 
پاغ پرندگان:
باغ پرندگان با بیش از 57 گونه پرنده از جمله پلیکان ، شترمرغ ، طوطی ماکائو ، انواع گوناگون لک لک ، توکان، تورکو، قو وگونه های نادر ، چون تمساح پوزه کوتاه بی شک یکی از منحصربه فرد ترین مراکز نگهداری جانوران در ایران می باشد. از جمله نکات قابل توجه در این پارک گردآوری گونه های مختلف از اقصی نقاط جهان از آمریکای جنوبی تا استرالیا و از شرق آقریقا می باشد. این پارک در داخل پارک دلفین ها قرار دارد. بازدیدکنندگان توسط اتوبوس قطاری به پارک پرندگان و سپس به دلفیناریوم هدایت می شوند.
 
غذاهای سنتی کیش
برنج مچبوس (نوعی پلو با ادویه خاص عربی که باگوشت ، مرغ یاماهی درست می شود و بیشتر در مراسم عروسی رایج است)
هَریسِه ( نوعی حلیم)
مضرَوبه (باماهی و سیزی و سیر درست می شود)
برنج شکری یا محَمر(نوعی برنج شیرین که باماهی سرو می شود)
مرگوگ یا مرقوق( نوعی خورشت)
سِمَک مَشوی ( ماهی سرخ شده )

 جاذبه ها و تفریحات ورزشی کیش:
شرایط مطلوب آب وهوایی در طول سال ، دریای زلال و موقعیت گردشگری کیش موجب شده است که این جزیره امکانات تفریحی و ورزش های دریایی بسیاری را درخود جای دهد. درباشگاه ها ومراکز تفریحات دریایی کیش، امکانات و خدماتی نظیر دوره های آموزش غواصی ، جت اسکی ، کشتی های تفریحی، اسکی روی آب ، گشت با قایق های تند رو ، گشت تفریحی دورجزیره ، آکواریوم شناور، تورجزایر و قایق های ماهیگیری تفریحی ارائه کی شود.
پیست کارتینگ و باگی
باشگاه سوارکاری
دوچرخه سواری
مجموعه تفریحی و ورزشی بولینگ
قایق های کف شیشه ای
پلاژشنا آقایان و بانوان 

براي اطلاعات از برنامه تورهای کیش اینجا كليك كنيد .