امتیاز مثبت
۱
پیش بینی بازارها در سال 99
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
کد مطلب: 348443
 
اقتصاد ایران در سال 98 روزهای پرنوسانی را تجربه کرد و اگرچه پیش بینی می شد نرخ تورم به دلیل اشباع قیمتی در بازارها، افزایش چندانی نداشته باشد، اما این پیش بینی ها محقق نشد و گرانی ها ادامه یافت. نرخ تورم در بهمن ماه به 37 درصد رسید و رشد اقتصادی در خوشبینانه ترین حالت یک درصد برآورد شد. بازار سرمایه در سال 98 از پربازده ترین بازارهای کشور بود تا جاییکه شاهد بازدهی 200 درصدی در آن بودیم. اما بازار ارز و سکه در این سال، به نسبت سال 97 روزهای کم نوسان تری را تجربه کرد و نرخ دلار زیر کانال 16 هزار تومان باقی ماند. در این سال قیمت خودرو با افزایش غیرمنطقی رو به رو بود و پراید به مرز ۷۰ میلیون تومان نزدیک شد و بازار را با شوک مواجه کرد. سال ۱۳۹۸ اتفاقات عجیب و غریبی در بخش مسکن افتاد. در یک برهه رکود بود و برهه ای دیگر رکود همراه با افزایش قیمت و در مقطعی هم رونق همراه با افزایش قیمت را شاهد بودیم. در این سال میانگین قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران به ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان افزایش یافت. کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت ادامه روند فعلی و ثبات بازار ارز، نرخ تورم در سال آینده و همچنین وضعیت بازارها شرایطی مشابه سال 98 را تجربه کند.
پیش بینی بازارها در سال 99
 
سعیده زمانی/ اقتصاد ایران آنلاین: مرکز پژوهش های مجلس به تازگی در گزارشی نرخ تورم سال 99 را 20 تا 25 درصد پیش بینی کرده است. در گزارش این مرکز با اشاره به ضرورت افزایش پایه مالیاتی اعلام شده که کم توجهی به این مساله می تواند منجر به  پولی شدن کسری بودجه و افزایش تورم شود.  بانک مرکزی نیز نرخ تورم سال آینده را 20 درصد پیش بینی کرد.


تورم مسکن همپای تورم عمومی

افزایش عرضه از مهمترین الزامات بخش مسکن است و به اعتقاد کارشناسان این حوزه تا زمانیکه این موضوع در دستور کار سیاستگذاران نباشد همواره شاهد ناهمخوانی عرضه و تقاضا و افزایش قیمت در این بخش هستیم. البته این مساله تنها عامل تاثیرگذار بر قیمت ها نیست و قیمت مسکن از سایر مولفه ها از جمله وضعیت کلی اقتصاد و نرخ ارز نیز تاثیرپذیر است. با توجه به این مساله در مجموع پیش بینی ها حاکی از این است که میزان تورم در این بخش متناسب با نرخ تورم عمومی  خواهد بود.

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه سازان با بیان اینکه در نیمه دوم امسال با رشد قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی مواجه بودیم گفت: «رشد هزینه های تولید تاثیر خود را بر قیمت مسکن در سال آینده نشان می‌دهد و حداقل افزایش قیمت معادل نرخ تورم خواهد بود.»

وی درباره پیش بینی از قیمت مسکن در سال ۱۳۹۹ گفت: «اگر هیچ نوع تلاطمی در بازارهای موازی از جمله ارز و طلا نداشته باشیم حداقل افزایش قیمت مسکن معادل نرخ تورم خواهد بود که با توجه به تورم بیش از ۲۰۰ درصد در دو سال گذشته شاهد دور شدن متقاضیان واقعی از بازار مسکن خواهیم بود و عملاً با توجه به نرخ بالای سود بانکی، هیچ یک از تسهیلات فعلی جوابگوی نیاز این گروه نیست.»

صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس نیز با بیان اینکه بازار مسکن در سال آینده، نوسان چندانی نخواهد داشت اظهار کرد: «با توجه به وضعیت و روند بازار، به‌نظر نمی‌رسد که قیمت مسکن در سال آینده افزایش چشمگیری داشته باشد و وضعیت بازار کم نوسان خواهد بود.»

کارشناسان حوزه اقتصاد مسکن معتقدند کاهش نرخ سود و افزایش مدت بازپرداخت وام های بانکی برای هر دو بخش عرضه و تقاضا یکی از اقدامات فوری برای برون رفت از رکود بخش مسکن است که دولت باید در سال ۱۳۹۹ به آن توجه کند.


افزایش عرضه شرط ثبات بازار خودرو
صنعت خودرو مدت‌هاست که با مشکلات بی‌شماری از جمله کمبود نقدینگی، انحصار، تصمیمات ناهمگون مدیریتی و  تحریم ها  دست به گریبان است. البته در سال گذشته کارشناسان نسبت به وضعیت بازار خودرو هشدارهایی را داده بودند و با گذراندن سال ۹۸ شاهد بودیم که این بازار مطابق پیش‌بینی‌ها عمل کرد و در سال جاری حرفی برای گفتن نداشت. اما صنعت خودرو در سال ۹۹ چه سرنوشتی خواهد داشت؟
چنانچه بخواهیم چالش‌های پیش روی صنعت خودرو را در یک بسته ارائه دهیم، می‌توانیم به کاهش تیراژ خودروسازان، اجرایی شدن استانداردهای ۸۵ گانه و به‌دنبال آن خروج برخی از محصولات پرتیراژ خودروسازان، الزام تولید محصولات براساس استاندارد یورو ۵ و چالش تزریق نقدینگی از مسیر تسهیلات‌دهی به خودروسازان اشاره کرد.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با اشاره به کاهش حدود 5 تا 10 میلیون تومانی قیمت خودرو در روزهای پایانی سال که به علت اثرات ناشی از ویروس کرونا صورت گرفت گفت: «افزایش عرضه از سوی خودروسازان و ساماندهی پیش فروش ها مهمترین عامل ثبات بازار خودرو در سال آینده خواهد بود.»

در مجموع آنچه می تواند پیش بینی ها برای بازاری آرام در حوزه خودرو را محقق کند افزایش عرضه خودروسازان است و در غیر این صورت و به گفته کارشناسان شاهد نوسانات در این بازار خواهیم بود.


پیش‌بینی اصلاح شاخص بورس
با توجه به اثرات مثبت افزایش نرخ دلار بر شرکت های بورسی و همچنین ثبات بازارهای موازی بازار سرمایه پیش بینی می شود در صورت ثبات نرخ دلار روند سودآوری بورس در سال آینده نیز ادامه یابد. برخی کارشناسان نیز پیش بینی می کنند به احتمال زیاد سال آینده شاهد اصلاح شاخص بورس خواهیم بود. فرهاد رمضان، کارشناس بازار سرمایه در این خصوص گفت: «بعد از برگزاری مجامع در تیر ماه ۱۳۹۹ و با تقسیم سود بین سهامداران، شاخص بورس برای عمق بخشیدن به بازار در مسیر اصلاح قرار می‌گیرد و می‌توان در آن زمان در انتظار بازاری باثبات باشیم.»

بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر ریسکی خارج از بورس به بازار تحمیل نشود بازار سرمایه در بین دیگر بازارهای موازی مورد اقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، اما در صورت تحمیل ریسک مدیریتی احتمال اینکه آهنگ بازار با رشد همراه نباشد و وارد فاز نزولی شود زیاد است.  شاخص بورس در لحظه ثبت این گزارش در روز گذشته در رقم ۵۰۲ هزار و ۴۱۴ واحد قرار داشت.

خوش بینی به سیاست های ارزی بازارساز
در خصوص بازار سکه و ارز نیز با توجه به سیاست های فعلی بانک مرکزی پیش بینی ها از ادامه روند سال 98 حکایت دارد. البته عواملی همچون نرخ طلای جهانی نیز از مولفه های تاثیرگذار بر بازار سکه است. بازارساز در سال 98 به صورت مکرر بر ضرورت پرهیز از سرمایه گذاری در این بازارها هشدار داده بود و اگرچه دلالان ارزی در تلاش بودند تا از آب گل آلود خبرهای سیاسی و اقتصادی ماهی بگیرند اما در نهایت با سیاست های اتخاذ شده به اهداف مورد نظر خود دست نیافتند. در سال آینده پیش بینی می شود کهدر صورت بازگشت منظم ارزهای صادراتی قیمت ارز تغییر چندانی نداشته باشد.