امتیاز مثبت
۰
عسکری اعلام کرد:
سناریوهای مالیاتی برای بودجه ۹۲ هنوز نهایی نشده است
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۹
کد مطلب: 133243
 
رییس سازمان امور مالیاتی کل کشور با بیان این‌که سناریوهایی که برای نقش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده پیشنهاد شده بود هنوز قطعی نشده است، گفت: در این سناریوها درآمدهای مالیاتی از ۳۷ هزار تا ۴۳ هزار میلیارد تومان در نظرگرفته شده است.

علی عسکری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره نقش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده افزود: سناریو‌هایی که برای نقش درآمدهای مالیاتی در قانون بودجه سال ۹۲ پیش‌بینی شده بود هنوز قطعی نشده است و نهایی شدن آن به نظر معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی و دولت بستگی دارد.

وی با اشاره به این که در این سناریوها درآمدهای مالیاتی از ۳۷ هزار تا ۴۳ هزار میلیارد تومان در نظرگرفته شده است، تاکید کرد:در سال جاری ۸۵ درصد درآمدهای مالیاتی محقق شده است.

در این راستا پیش از این رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی، با بیان این که ظرفیت مالیاتی کشور واقعا بالاست، گفت: در همین وضع موجود آنچه باید مالیات بگیریم و آنچه پرداخت می‌شود ۵۰ درصد تفاوت دارد یعنی ظرفیت مالیاتی در کشور دوبرابر وضع موجود است.

وی مشکل سیستم را از موانع موجود در این بخش دانست و اضافه کرد: هم در سازمان امور مالیاتی و هم در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در تلاشیم که طرح جامع مالیاتی اجرا شود.

بر این اساس منابع نفتی مورد استفاده در بودجه در طول سال‌های ۸۰ تا ۹۱ روندی فزاینده داشته است، این منابع از ۷۵ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۸۰ به بیش از ۶۸۴ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه سال ۱۳۹۱ افزایش یافته است. این در حالی است که با توجه به شرایط کشور و تحریم‌های اعمال شده باید به سمتی برویم که بودجه جاری از طریق مالیات تامین شود و در واقع مالیات باید نسبت به مدیریت اقتصادی کشور نقش موثرتری ایفا کند.