امتیاز مثبت
۰
برنامه ریزی برای خرید 1000 واگن قطار
جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۳۷
کد مطلب: 219130
 
مدیرعامل یک شرکت ریلی با اشاره به برنامه‌ریزی برای خرید 1000 دستگاه واگن لبه بلند به ارزش 80 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی، از خرید 20 دستگاه واگن لبه‌بلند جهت حمل گندله شرکت فولاد کاوه جنوب و توسعه حمل ریلی بار خبر داد.

محمد ساطعی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: لازم است در منطقه، توسعه خطوط ریلی انجام شود و ارتباط بین کشورهای همسایه در بخش راه‌آهن گسترش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر خطوط بین‌المللی ریلی کشور در بخش جابه‌جایی مسافر چندان فعال نیست اما کالا به صورت ریلی در منطقه حمل می‌شود، ولی به هر حال نیاز است تعاملات منطقه‌ای با راه‌آهن‌های منطقه افزایش یابد.


*‌ لزوم آزاد‌‌سازی نرخ‌ها تکلیفی/دولت مابه‌التفاوت مصرف سوخت قطار را به سیستم ریلی برگرداند


‌این کارشناس حمل و نقل ریلی با تأکید بر لزوم حکایت دولت از بخش ریلی، به ‌راهکار‌های رشد این سیستم حمل و نقلی اشاره کرد و گفت: اولین اقدامی که به بخش خصوصی کمک می‌کند آزادسازی نرخ‌‌های تکلیفی و در کنار آن ارائه یارانه حاصل از کاهش مصرف سوخت به بخش ریلی است، زیرا بخش حمل و نقل ریلی از انرژی کمتری استفاده می‌کند.

ساطعی با اشاره به رقم پایین مصرف انرژی در حوزه حمل و نقل ریلی، اضافه کرد: مصرف انرژی در این سیستم حمل و نقلی یک‌دهم حمل و نقل جاده‌ای است اما زمانی که قیمت نفت‌گاز و سوخت در کشور بسیار نازل باشد در نتیجه حمل و نقل جاده‌ای مزیت بالاتری پیدا می‌کند.

این کارشناس ریلی ادامه داد: البته متعادل سازی قیمت حامل‌های انرژی منجر به رقابت بخش ریلی با بخش جاده‌ای شده است و در حال حاضر قیمت‌های تعرفه ای در این دو بخش در حال نزدیک شدن به یکدیگر است.

وی بیان کرد: به دلیل کاهش مصرف سوخت در بخش ریلی، قطعاً نرخ حمل بار در سیستم حمل و نقل ریلی بسیار ارزان‌تر از حمل و نقل جاده ای خواهد بود.


* حمل محصولات کارخانجات فولاد باید از جاده به سمت ریل سوق یابد

مدیرعامل سیناریل پارس درباره فعالیت این شرکت اظهار داشت: بنیاد مستضفعان در حوزه حمل و نقل دارای هلدینگی است که در واحد ریلی آن، شرکت حمل و نقل راه‌آهن شرقی بنیاد در بخش جابه‌جایی مسافر و سینا ریل پارس در بخش حمل کالا تشکیل شد.

وی اضافه کرد: برنامه توسعه‌ای گسترده‌ای در بخش ریلی وجود دارد، حمل محصولات کارخانجات فولاد باید از سمت جاده به سمت ریل سوق یابد، چندی پیش شرکت کارخانه فولاد جنوب در بندرعباس افتتاح شد که حدود پنج میلیون تن جابه‌جایی کالا دارد، برای حمل این پنج میلیون تن بار، نیازمند یک‌هزار دستگاه واگن لبه بلند هستیم که این جابه‌جایی را انجام دهد که در طرح‌های توسعه‌ای خود در این باره اهدافی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.


* خرید 20 دستگاه واگن لبه بلند جهت حمل گندله شرکت فولاد کاوه جنوب

مدیرعامل سیناریل پارس با اشاره به اقدامات انجام شده و طرح‌های توسعه‌ای در دست اقدام این شرکت در 9 ماهه سال 92، به خرید 20 دستگاه واگن لبه‌بلند از شرکت واگن سازی کوثر جهت حمل گندله برای شرکت فولاد کاوه جنوب به ارزش 38 میلیارد ریال اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در همین مدت افزایش سرمایه ‌شرکت از 2 میلیارد ریال به 74 میلیارد ریال ثبت شده است.

ساطعی بیان کرد: همچنین ‌250 دستگاه واگن لبه بلند جهت افزایش توان حمل محمولات شرکت فولاد کاوه جنوب اجاره کرده‌ایم.

وی ادامه داد: طرح خرید 200 دستگاه واگن لبه بلند از تولید کنندگان داخلی به ارزش 500 میلیارد ریال در دست اقدام بوده که مناقصه آن در حال برگزاری است.

ساطعی بیان کرد: همچنین طرح خرید 1000 دستگاه کانتینر «اپن‌تاپ» جهت حمل گندله به صورت چند وجهی به ارزش 100 میلیارد ریال در دست اقدام بوده که ‌مناقصه آن در حال برگزاری است.

وی همچنین به طرح خرید 1000 دستگاه واگن لبه بلند با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به ارزش 80 میلیون یورو اشاره کرد و گفت: نصب دو دستگاه واگن برگردان جهت شرکت فولاد کاوه جنوب به ارزش 400 میلیارد ریال، در دست اقدام است.