امتیاز مثبت
۰
افزایش چندباره قیمت تورها در سایه بی توجهی مسئولین
رشته افزایش قیمت های تورهای گردشگری در دستان کیست؟
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب: 145222
 
نوروز در راه است وبه دنبال ان بازار گرم سفرهای نوروزی از راه می رسد.اما آنچه امسال دغدغه بسیاری از مسافران نوروزی را تشکیل می دهند،هزینه سفر است. تورم و افزایش قیمت ها موضوعی است که با تاثیر بسزایی که بر هزینه...
نوروز در راه است وبه دنبال ان بازار گرم سفرهای نوروزی از راه می رسد.اما آنچه امسال دغدغه بسیاری از مسافران نوروزی را تشکیل می دهند،هزینه سفر است.

به گزارش شفاف، تورم و افزایش قیمت ها موضوعی است که با تاثیر بسزایی که بر هزینه اقامتگاه ها ،هتل ها و بلیط داشته است و سبب افزایش نرخ تورهای گردشگری شده است.موضوعی که نتیجه ای جز توان کاهش قدرت مردم برای سفر نداشته است.

نگاهی کوتاه بر صفحات آگهی های مطبوعات که پر از تبلیغات تورهای گردشگری است ،نشان از افزایش ۲ تا ۳ برابری قیمت ها دارد.به طور مثال قیمت تور سه روزه کیش در یک هتل متوسط در این چند ماهه اخیر از ۱۸۵/۰۰۰ تومان به۰۰۰ /۳۶۵ تومان افزایش قیمت داشته است .


جدید ترین اخبار از پیش فروش بلیط های نوروزی هم حاکی از افزایش قیمت ها است.به طوری که مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور از افزایش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی و ۱۰ درصدی پروازهای خارجی در نوروز امسال خبر داد.

سفرهای جاده ای هم شامل این افزایش قیمت خواهند شد و بر اساس اعلام ناوگان حمل و نقل جاده ای بلیط اتوبوس ها هم از افزایش ۲۰ درصدی قیمت ها برخوردار خواهد شد.

در رابطه با حمل و نقل ریلی نیز اگرچه تا کنون خبری از افزایش قیمت ها نداشته ایم اما معاون وزير راه و ترابري از احتمال افزایش ۱۰ درصدی قیمت ها خبر داده است ،افزایش قیمت هایی که عرصه را برای سفر پیش از پیش تنگ خواهد کرد و در حالی اعمال می شود که وزیر راه در آخرین اظهارات خود هر گونه افزایش نرخ بلیط را منتفی دانسته است.

علی نیکزاد چند هفته پیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت:« برای ایام نوروز هیچ افزایش قیمتی در نرخ‌های بلیت هواپیما و قطار اعمال نمی‌شود.»

وی در خصوص افزایش نرخ حمل و نقل جاده ای گفت:« نرخ بلیت هواپیما، قطار و شناور‌های مسافری برای ایام نوروز هیچ افزایشی نمی‌یابد و در بخش جاده‌ای هم طبق روال هر سال حداکثر ۲۰ درصد به نرخ بلیت اضافه می‌شود که پس از ایام نوروز این رشد قیمتی لغو می‌شود.»

وی با اشاره به افزایش اخیر ۶۵ درصدی نرخ بلیت هواپیما در پرواز‌های داخلی، تصریح کرد:« این افزایش قیمت بلیت به دلیل نوسانات ارزی و رشد قیمت دلار در کنار افزایش نرخ سوخت از لیتری ۲۰۰ تومان به لیتری ۷۰۰ تومان بود و با توجه به این افزایش قیمت برای ایام نوروز هیچ افزایش نرخی در بلیت پرواز‌های داخلی اعمال نمی‌شود».وی همچنین گفت: «در پرواز‌های خارجی هم تا پس از ایام نوروز افزایش نرخ بلیت هواپیما نخواهیم داشت.»

حال همه چیز کاملا خلاف گفته های جناب وزیر است چرا که هم نرخ پرواز های خارجی و هم پروازهای داخلی افزایش داشته است.بلیط اتوبوس بر طبق سنت سال های پیش افزایش پیدا کرده و گمانه ها هم از افزایش بلیط قطار خبر می دهد.

شاید همین افزایش های گاه و بی گاه ،در حالی که اطمینان خاطر داده می شود قرار است افزایش قیمتی نداشته باشیم سبب نرخ های متفاوت تورهای گردشگری شده است ،افزایش قیمت فاحشی که شما بر طبق آگهی با توری تماس می گیریدو متوجه افزایش ۱۰۰ هزار تومانی قیمت آن می شوید آن هم در یک روز!

تماس خبرنگار شفاف با تعدادی از این آژانس های مسافربری نیز نیز موید این موضوع است، وقتی دلیل ان را جویا می شویم مباحثی چون افزایش نرخ ارز ، قیمت سوخت هواپیما و به تبع ان افزایش نرخ بلیط مطرح می شود.

م. صیاد مدیر یکی از آژانس های مسافرتی معروف پایتخت است. زمانی که در مورد نحوه افزایش قیمت ها و نظارت بر این افزایش قیمت ها از او سوال می شود،"نابسامانی" را یکی از شاخص های حال حاضر آژانس های مسافرتی برمی شمارد که هم خود انها و هم مسافران را سردرگم کرده است.به گفته وی افزایش قیمت هایی که به طور رسمی اعمال می شود توسط بخش نامه هایی است که از سوی اتحادیه به انها ارسال می شود .که اخرین بخش نامه افزایش قیمت هم مربوط به سه ماه پیش است.

اما موضوع دیگری که بر روند افزایش قیمت ها تاثیر می گذارد مواردی چون افزایش نرخ بلیط هواپیما، هتل و ارز است ،که تورها را ناچار به افزایش خودسر قیمت ها می کند.

وی نحوه نظارت و ارزیابی بر این افزایش قیمت ها را چندان مفید و موثر نمی داند چراکه تا به حال برخورد جدی با این افزایش قیمت ها صورت نگرفته است. البته بنا بر اظهارات او این افزایش قیمت چیزی به ناحق نیست و در اصل باید از ابتدا به صورت رسمی ابلاغ شود تا شاهد ناهماهنگی ها و ایجاد نرخ های متفاوت نباشیم.

وقتی از او صحت عامل سودجویی آژانس ها در افزایش قیمت و سو استفاده از اوضاع کنونی را جویا می شویم موضوع را انکار نمی کند اما آنقدر هم پررنگ نمی داند که بخواهیم همه تقصیر ها را بر گردن چنین عاملی بیاندازیم.

صیاد مثال پر هیاهو افزایش اخیر قیمت بلیط هواپیما به خاطر برخی مشکلات سوخت هواپیما را می زند که با وجود چنین جهشی در قیمت بلیط ها هیچ گونه افزایش قیمتی برای تورها اعلام نشد و آژانس برای جلوگیری از ضرر ،خودسر مجبور به افزایش قیمت ها شدند .او می گوید: این ناهماهنگی خود دلیل بسیاری از این هرج و مرج های موجود است و عدم نظارت صحیح عاملی است که بر این قبیل مشکلات دامن می زند.

به هر حال آنچه در حال حاضر مهم است جایگاه سفر در بین مردم ایران از سالیان دور است که هر ساله با افزایش تورم به اجبار کمرنگ و کمرنگ تر می شود و بنا بر اظهارات کارشناسان تنها بار منفی آن برای جامعه باقی می ماند و به نظر نمی رسد تنها موضوعی که در این بازار گرم افزایش قیمت ها در نظر گرفته نمی شود ،مردم و منافعشان است.