امتیاز مثبت
۰
پیشنهاد گرانی خودرو روی میز شورای رقابت
دوشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 333421
 
پیشنهاد گرانی خودرو روی میز شورای رقابت
 
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از ارائه پیشنهاد افزایش قیمت خودروهای دارای ارزش کمتر از 45 میلیون تومان به شورای رقابت خبر داد.

 «محسن جهرودی» عصر دوشنبه در حاشیه آیین آغاز دومین مرحله نوسازی ناوگان فرسوده سنگین تاکید کرد شورای رقابت باید درباره گرانی خودرو نظر دهد.


جهرودی افزود: فرمول مورد استفاده این شورا هیچگاه مورد تایید سایپا نبوده است.


«این گروه در نظر داشت قبل از عید افزایش قیمت خودروهای دارای ارزش بیش از 45 میلیون تومان را اعلام کند اما برای حفظ کرامت مشتریان این تصمیم را به تاخیر انداخت».

 
** تاثیر یکسان سازی نرخ ارز بر قیمت خودروها


به گفته مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، افزایش نرخ مواد پلیمری، مواد پلاستیکی، حامل‌های فولادی و غیره در ماه های گذشته این شرکت را به عنوان یک بنگاه اقتصادی بر آن داشت که قیمت خودروها را افزایش دهد.


به گزارش ایرنا، جهرودی تاثیر نرخ ارز بر قیمت خودروهای تولیدی سایپا بویژه قطعات دارای فناوری پیشرفته (های تک) و منفصل را «بسیار شدید» توصیف کرد و ادامه داد: با این حال قیمت پیشنهادی کنونی، بسیار کمتر از افزایش نرخ رخ داده است.


جهرودی در پاسخ به ایرنا درباره تاثیر یکسان سازی نرخ ارز بر قیمت خودروها گفت: گشایش اعتبار اسنادی (ال.سی) برای قطعات منفصل، با 10 درصد رقم نهایی است اما هنگام تحویل قطعات، اسناد به قیمت روز مبادله و ارز با نرخ 4200 تومان محاسبه می شود.


شرکت سایپا در سال 1344 با سرمایه اولیه 160 میلیون ریال با نام «شرکت ایرانی تولید اتومبیل سیتروئن ایران» تاسیس شد و پانزدهم اسفند 1345 به ثبت و 2سال بعد به بهره‌برداری رسید.

این گروه خودروسازی یکی از شرکت های تولیدکننده خودرو در کشور با مالکیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران محسوب می شود که اینک 51 محصول تولیدی را در بخش خودروهای سبک، تجاری سبک و سنگین به بازار عرضه کرده است.