امتیاز مثبت
۰
استاد پیشکسوت هواشناسی: کم‌بارشی امسال در اواخر بهمن و اوایل اسفند جبران می‌شود
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۸
کد مطلب: 330721
 
یک هواشناس پیش‌بینی کرد: از اواخر بهمن ماه تا حدود 10 اسفند سه موج فعال سطوح میانی جو کشور را فرامی‌گیرد افزون بر این کمبود بارش در فصل بهار هواشناسی (اسفند، فروردین، اردیبهشت تا اواسط خرداد) جبران خواهد شد.
حسین اردکانی استاد هواشناسی و از بنیان‌گذاران سازمان هواشناسی کشور، در گفت و گو با فارس به وضعیت سال جاری بارشی و وضعیت بارش ماه های پیش روی کشور پرداخت.

 
بر اساس پیش‌بینی‌های این هواشناس علیرغم کم‌بارشی در پائیز و اوایل زمستان از اواسط بهمن‌ماه بارش‌ها در کشور افزوده می‌شود. موضوع مورد، بحث وضعیت بی‌هنجاری شدید وضع هوا در پاییز امسال و ادامه آن تا اواسط دوم ماه زمستان هواشناسی یعنی ژانویه است. آیا این وضعیت بحرانی جدی درروی منطقه خاورمیانه که شامل ایران نیز می‌شود یک قهر طبیعت است و یا قهر الهی؟

 
حسین اردکانی: من یک هواشناس سالخورده هستم که حدود 60 سال است که به‌طور مداوم وضعیت جوی کشور عزیزم ایران و همچنین تمام نیمکره شمالی را مدنظر و بررسی دارم، اما این‌چنین وضعیت بحرانی را که به‌صورت تقریباً خشک‌سالی مطلق است، ندیده‌ام و حتی آنکه ادامه آن در اول ماه زمستان هواشناسی یعنی دسامبر و حتی تا دومین ماه دوم ژانویه ادامه داشته باشد، یعنی تقریباً بی‌بارشی و دمای بالای نرمال.