امتیاز مثبت
۰
موسوی:
افزایش نرخ دلار طبیعی و علمی است
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 334204
 
افزایش نرخ دلار طبیعی و علمی است
 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از افزایش ۵ تا ۶ درصدی نرخ دلار دفاع کرد.

 
فرید موسوی در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت دلار به 4205 تومان، اظهار داشت: دلار مبحث ثابتی نیست که قیمت آن را بتوان ثابت نگه داشت، این ارز تحت تاثیر عوام داخلی و خارجی است، بنابراین اینکه سالهای گذشته اصرار بر ثابت نگهداشتن قیمت آن بودند اقدامی غیر علمی بود.

 
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت از ابتدای ورود به بازار ارز ار تغییر نرخ دلار گفته بود، ادامه داد: زمانی که از سوی بانک مرکزی نرخدلار 4200 تومان اعلام شد، تاکید شده بود که نرخ دلار متغییر خواهد بود چرا که صادرکنندگان و واردگنندگان با همین نرخ قصد معامله دارند.

 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم شورای اسلامی گفت: متغییر و شناور بودن نرخ ارز کار علمی و طبق اول اقتصادی است، بنابراین اگر تغییر و تحولات نرخ ارز به صورت تدریجی اعمال شود می تواند جلوی نگرانی ها برای افزایش و ایجاد حباب را بگیرد.  

 
وی در این باره که در بازار سیاه دلار 6200 تومان خرید و فروش می شود، اظهارداشت: دلار بالای 4200 تومان در واقع قاچاق محسوب می شود، از زمانی که براساس تصمیم حاکمیت نرخ دلار 4200 تومان تعیین شد گزارش های واصله حاکی از پاسخگویی نیازهای اساسی مردم بوده است.

 
موسوی در ادامه با اشاره به اینکه برخی نیازها به سختی تامین شد، بیان داشت: بخشی از نیازهای مسافرتی، دانشجویی به دلیل محدودیت ها به سختی تامین شد اما حاکمیت بر اساس اکثریت در زمینه ارز تصمیم گیری کرد با این سیاست نوسانات و افزایش های هیجانی در بازار ارز کنترل شد.

 
این نماینده مجلس شورای اسلامی در زمینه عملکرد دولت برای تک نرخی نگهداشتن دلار، گفت: تک نرخی شدن ارز درخواست همه بود، این کار توفیقاتی را به دنبال داشته است، هر چند که دولت دیر به بازار ارز ورود کرد؛ اما ورود و کنترل قابل دفاعی داشته است.

 
وی افزود: دولت با ورود به بازار ارز و بستن صرافی های غیر مجاز، نظارت بر واردات و صادرات و ارتقاء نرم افزارهای بانک مرکزی به خوبی توانست جلوی نوسانات ارزی را بگیرد.

 
عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت بر مشکلات و ایرادات تصمیم گیری اخیر خود اذعان دارد، در نشست های اخیر با تیم اقتصادی نیز موارد منتقل شده است این امید وجود دارد که حسب شرایط مشکلات و ایرادات برطرف شود.