امتیاز مثبت
۰
دو روایت از رشد اقتصادی سال 94؛
پوسته سخت تورم چطور می‌شکند؟
چهارشنبه ۳ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب: 294704
 
برخی از همان روزهای ابتدایی سال می‌گفتند که سال 94، علیرغم انتظارات مردم برای رونق و شکوفایی، سال سختی خواهد بود و باید انتظار داشت که شاخص‌هایی که نبض اقتصاد ایران را رو به بهبود نشان می‌دادند، اندکی سکته را تجربه کنند.
پوسته سخت تورم چطور می‌شکند؟
 
اقتصاد ایران آنلاین- برخی از همان روزهای ابتدایی سال می‌گفتند که سال 94، علیرغم انتظارات مردم برای رونق و شکوفایی، سال سختی خواهد بود و باید انتظار داشت که شاخص‌هایی که نبض اقتصاد ایران را رو به بهبود نشان می‌دادند، اندکی سکته را تجربه کنند.

 
به گزارش خبرنگار اقتصاد ایران آنلاین، هرچه بیشتر از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد، اوضاع اقتصادی نسبت به آنچه انتظارات مردم نقش بسته، فاصله بیشتری را تجربه می‌کند.

 
از همان روزهای ابتدایی سال هم همه گفتند که سال 94، سال سختی خواهد بود. از سوی دیگر، دولت هم خود اکنون اعلام کرده که تورم به پوسته سخت خود رسیده و از این پس، احتمالا با رشد کمتری در کاهش، ادامه مسیر می دهد.

 
در این میان البته کارشناسان نسخه هایی را هم می پیچند که بر مبنای آنها بتوان از این مرحله عبور کرد اما به هرحال، شاید آنچه که بازار و کسبه و فعالان اقتصادی امید داشتند، کمتر دست یافتنی باشد.

 
البته به تبع قرار گرفتن در این سال سخت، حتما پیش بینی برای رشد اقتصادی در سال 94 هم سخت تر می شود، برخی منابع داخلی آماری رشد اقتصادی 2.5 تا 3.5 درصدی را پیش بینی می‌کنند و در مقابل، سازمان های بین المللی و بانک جهانی هم، نرخ رشد 1.5 درصدی برای اقتصاد ایران را پیش بینی می‌کنند.

 
این در شرایطی است که اقتصاد ایران در سال 93، نرخ رشد 3 الی 3.5 درصدی داشته که البته به دلیل وضعیت بسیار ناگوار بخش های مختلف تاثیرگذار در رشد اقتصادی در سال های 91 و 92 بوده است؛ بنابراین سال 93 که به گواه آمارهای دولتی، اوضاع اقتصادی هم بهتر شده است، حتما نسبت به آنچه که منفی بوده، وضعیت رشد جهشی را نشان می دهد، اما سال گذشته که آمارهای رشد در بخش های مختلف مثبت شده است، اگر بخواهیم جهشی داشته باشیم که رشد مناسب را در سال 94 تجربه کنیم، قطعا نیاز به اقدامات بسیار دقیق و البته سختکوشانه دارد.

 
از سوی دیگر، کاهش قیمت نفت در سال جاری نسبت به 6 ماه اول سال گذشته و کاهش قیمت محصولات معدنی و پتروشیمی نشانگر این است که به هرحال، اقتصاد ایران سال سختی را خواهد داشت.

 
از سوی دیگر، عنوان می شود که تورم به پوسته سخت خود رسیده است و کاهش آن از این پس بسیار سخت تر است اما به نظر می رسد که باید همچنان دولت خود را در مباحث پولی و مالی منضبط تر از قبل بداند و اجازه ندهد که فشار نقدینگی و تقاضای بالای بازارها برای تامین مالی، برنامه های مقابله با نرخ تورم را با چالش مواجه کند.

 
البته در این میان، کارشناسان نسبت به کسری بودجه دولت با توجه به کاهش درآمدهای نفتی هشدار می دهند و می گویند که این کسری بودجه نباید عاملی شود که دولت انضباط پولی و مالی خود را فراموش کند.

 
اما این نکته را نیز به نظر می رسد نباید از ذهن دور داشت که تولید در بنگاه‌های کوچک و متوسط با مشکلات اساسی مواجه است و همین امر، شرایط را برای عدم رونق مساعد می کند.

 
به هرحال، سال سخت اقتصاد ایران سه ماهی است که شروع شده و باید شرایط را برای جلوگیری از رشد هر چه بیشتری تورم و از سوی دیگر تعمیق رکود فراهم کرد.