امتیاز مثبت
۰
اقتصاد ایران در تنگنای توسعه
وبلاگ كاتالاكسي
چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۰۸
کد مطلب: 6449
 

اقتصاد ايران آنلاين:صادق الحسيني در وبلاگ خود نوشته است:
بالاخره پس از نزدیک به یکسال، کتاب اقتصاد ایرانی که با حمید زمانزاده نوشته ایم توسط نشر مرکز در ماه گذشته وارد بازار شد. اسم کتاب هست: اقتصاد ایران در تنگنای توسعه
واين همه البته معرفي‌اي درباره اين اثر:

در معرفي این کتاب عنوان شده است: در اين كتاب به پرسش‌هایی نظیر این‌که چرا در کشاکش تاریخ، ایرانیان عقب ماندند و چه عواملی در این عقب‌ماندگی دخیل بودند، پاسخ داده می‌شود. اما این کتاب، تنها یک کتاب در حوزه تاریخ توسعه نیست. این کتاب با اتکا به نظریات جدید اقتصاد سیاسی به طرح یک چارچوب تحلیلی مبتنی بر نهادگرایی جدید همت می‌گمارد. با این چارچوب تحلیلی، نویسندگان سعی می‌کنند تا چگونگی گذار از وضعیت فعلی به سوی توسعه را که بیش از ۱۰۰ سال است برای ایرانیان به آرزو تبدیل شده است، توضيح بدهند.

 به‌طور کلی کتاب «اقتصاد ایران در تنگنای توسعه» را می‌توان کتابی دانست که با رویکرد نهادگرایی جدید به اقتصاد ایران می‌نگرد و با نظریات جدید توسعه اقتصادی و اقتصاد سیاسی سعی در توضیح و ارائه راه حل دارد. در این کتاب، تحلیل اقتصاد ایران به‌صورت کلی به دو سطح ساختاری و عملکردی تقسیم می‌شود. در سطح ساختاری به بحث‌های تاریخی، توسعه‌يی و نهادی پرداخته می‌شود و در بحث عملکردی بحث‌ها بیش‌تر مبتنی بر چگونگی عملکرد اقتصاد ایران و ارائه راهکارهایی براي بهبود این عملکرد از وضعیت حداقلی به وضعیت حداکثری است.

 

مقدمه این کتاب را دکتر موسی غنی‌نژاد نگاشته و درباره این کتاب نوشته است: "کتاب‌های جدی و مفید درباره اقتصاد ایران اندک‌شمارند. اغلب نوشته‌ها در این خصوص، در بهترین حالت، صرفا توصیفی‌اند و در بدترین حالت، بیانیه‌های سیاسی بی‌محتوا و فاقد استدلال ... در این آشفته‌بازار تحلیل‌های اقتصادی تاریخ ایران، انتشار کتاب حاضر غنیمت است. فضیلت بزرگ نویسندگان جوان و خوش‌فکر این کتاب، پرهیز از داوری‌های احساساتی سیاست‌زده، و توجه دقیق و هوشمندانه به اهمیت نهادهاست. آن‌ها از همان آغاز، به روشنی رویکرد نظری خود را بیان می‌کنند و به خوانندگان هشدار می‌دهند که با ابزار تحلیلی متفاوتی از آن‌چه رایج است، به تبیین اقتصاد ایران اهتمام خواهند ورزید. در این کتاب ارزشمند، اقتصاد ایران از منظر نهادگرایی جدید مورد بررسی قرار گرفته است. اتخاذ چنین رویکردی موجب شده که نویسندگان از داوری‌های شتاب‌زده و ساده‌انگارانه رایج در خصوص معضلات بنیادی اقتصاد ایران بپرهیزند."

 

 

"اقتصاد ایران در تنگنای توسعه" از سوي نشر مركز به چاپ رسيده است.

 


درباره نویسندگان:

 

حمید زمانزاده لیسانس و فوق لیسانس اقتصاد خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده و در حال حاضر دانشجوی دکتری اقتصاد در دانشگاه تهران و از محققان اقتصادی پژوهشکده پولی بانک مرکزی است. او تا كنون مقالات بسیاری در روزنامه‌ها و مجله‌هاي گوناگون منتشر كرده است.

 

صادق الحسینی لیسانس و فوق لیسانس اقتصاد خود را از دانشگاه تهران دریافت کرده و به مدت هفت سال در مراکز تحقیقات اقتصادی کشور فعالیت کرده و هم‌زمان به فعالیت روزنامه‌نگاری در روزنامه‌ها و مجله‌هاي مختلف نیز پرداخته است. این دومین کتاب اوست؛ در حالی که سومین کتابش هم در حال طی کردن مراحل نشر است.