امتیاز مثبت
۱
مستخدمین حسینی عنوان کرد:
شرایط حاکم بر بورس عادی نیست/ مسئولان تدابیر لازم را اتخاذ کنند
دوشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب: 234404
 
یدر مستخدمین حسینی درباره علل کاهش شاخص بورس و میزان معاملات آن با بیان آنکه، کاهش شاخص سهام از اواخر سال گذشته و تداوم آن در ابتدای سال 93 امر عادی و طبیعی به نظر نمی رسد، اظهار داشت: از آنجا که تمام بورس های دنیا و بازار سرمایه ماهیتا از شرایط محیطی تبعیت می کند و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری را تجربه می کند، انتظار می رود شاخص بورس نیز به تبعیت از شرایط حاکم و تعامل کشور با جهان روندی روبه رشد را طی کند اما در حال حاضر اینگونه نیست.
شرایط حاکم بر بورس عادی نیست/ مسئولان تدابیر لازم را اتخاذ کنند
 
اقتصادایران آنلاین: یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است: شرایط حاکم بر بورس کشور نسبت به وضعیت اقتصادی عادی نیست و به همین دلیل مسئولان بورس باید با حساسیت ویژه ای این موضوع را تحت نظر قرار دهند در غیر این صورت درآینده نزدیک این امر خسارات زیادی به اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.

حیدر مستخدمین حسینی درباره علل کاهش شاخص بورس و میزان معاملات آن با بیان آنکه، کاهش شاخص سهام از اواخر سال گذشته و تداوم آن در ابتدای سال 93 امر عادی و طبیعی به نظر نمی رسد، اظهار داشت: از آنجا که تمام بورس های دنیا و بازار سرمایه ماهیتا از شرایط محیطی تبعیت می کند و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور نسبت به سال های گذشته وضعیت بهتری را تجربه می کند، انتظار می رود شاخص بورس نیز به تبعیت از شرایط حاکم و تعامل کشور با جهان روندی روبه رشد را طی کند اما در حال حاضر اینگونه نیست.

این کارشناس بازار سرمایه، بورس را پیشخوان اقتصاد کشور دانست و افزود: برهمین اساس تمام شرایط کشور را می توان در بورس مشاهده کرد به نحوی که اگر شرایط امیدوار کننده باشد شاخص بورس نیز این تصاویر را نشان دهد.

وی تاکید کرد: برای اولین بار این پدیده در حوزه اقتصادی کشور دیده می شود که هرچه محیط و شرایط امیدوارکننده تر است شاخص جواب معکوس داده و این مساله جای تامل و بررسی دارد زیرا شرایط عادی حاکم نیست.

مستخدمین حسینی افزود: بهبود شرایط محیطی باید خود را در پیشخوان اقتصاد ملی نیز نشان می داد.

وی با بیان آنکه اقلامی که دولت و مجلس باید قیمت آنها را تعیین می کرد هم اکنون انجام شده است، گفت: فاز دوم هدفمند کردن یارانه ها در حال اجرایی شدن است و وضعیت نرخ این اقلام و هزینه آنها بر بنگاه های اقتصادی معلوم و مشخص شده ضمن آنکه آثار آنها نیز در قیمت نهایی و هزینه معلوم است.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: ابهام مرحله دوم اجرای هدفمند کردن یارانه ها همانند گام اول برای سازمان بورس و شرکت های پذیرفته شده در آن نیست و باید در عرضه دیگری مشکلات بورس را مورد بررسی قرار داد.

وی ادامه داد: در حالی که به طور معمول شرایط محیطی و اخبار امیدوار کننده تاثیر مثبتی بر بورس ها دارد اما وضعیت شاخص بورس کشور وارونه است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: رابطه خطی بین شرایط امید و بهبود، کاهش تورم و ارتقا سایر شاخص ها در ماه های قبل با شاخص بورس وجود ندارد و این امر برای اولین بار است که در بورس اتفاق افتاده است.

وی تاکید کرد: این وضعیت در کمتر بازار سرمایه ای اتفاق می افتد و به همین دلیل وضعیت کنونی بورس قابل تامل است و وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رییس شورای عالی بورس باید با وسواس و حساسیت ویژه ای این موضوع را پیگیری کند.

وی با بیان آنکه، عوامل غیراقتصادی در نزول شاخص بورس نقش آفرینی می کند، گفت: رییس شورای عالی بورس باید به این مهم با حساسیت بپردازد و مدیریت بورس نیز باید پاسخگوی این شرایط باشد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: شاید در شرایط کنونی برخی علاقه مند نباشند فعالیت های بورس توسعه یابد و نقدینگی به سمت بورس هدایت شود.

وی ادامه داد: البته دولت نیز با آزادسازی نرخ سود بانکی و جلب نظر مشتریان بازار پول شرایط را برای گرایش به این بازار فراهم کرده است.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: قبل از کاهش ارزش پول ملی، ارزش بورس به میزان 150 میلیارد دلار بود و پس از کاهش ارزش پولی نیز در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها انتظار نمی رفت که ارزش معاملات بورس که در برگیرنده قیمت واحدهای صنعتی و تولیدی است کمتر از 150 میلیارد دلار باشد.