امتیاز مثبت
۰
مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی:
مردم زیادی از کارتخوان استفاده می کنند!
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۴
کد مطلب: 258200
 
مديركل فناوري اطلاعات بانك مركزي با اشاره به اينكه چاره‌يي جز افزايش كارمزد خدمات الكترونيك بانك‌ها وجود نداشت، گفت: خوشحال مي‌شويم تراكنش‌هاي شبكه شتاب كاهش يابد و فروشندگان دستگاه‌هاي پوز اضافي‌شان را به بانك‌ها پس بدهند.
مردم زیادی از کارتخوان استفاده می کنند!
 
اقتصاد ایران آنلاین: مسؤولان بانک مرکزی برای توجیه دریافت کارمزد از دستگاه های کارتخوان فروشگاه ها هر روز اظهارات تازه ای می کنند که فاصله قابل توجهی با منطق دارد. ناصر حکیمی، مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی در جدیدترین اظهارات خود استفاده از پول نقد را برای خریدهای خرد پیشنهاد داده تا مردم کمتر از دستگاه های کارتخوان استفاده کنند!

وی با بیان اینکه کارمزد خدمات الکترونیک به حساب شرکت های ارائه دهنده خدمات رفته و بانک ها هم باید ۵۰ درصد هزینه را بپردازند، گفت: در هیچ جای دنیا برای خریدهای ۱۰ سنتی از کارت استفاده نمی کنند و اصولا پول نقد برای خریدهای خرد است. وی با بیان اینکه هزینه تراکنش خریدهای خرد با خریدهای با ارقام بالا فرقی نمی کند، گفت: قطعا نرخ کارمزد خرید از کارتخوان بیشتر از نرخ 120 تومانی مانده گیری نخواهد بود و حداکثر نرخی که تعیین خواهد شد 120 تومان است.

مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی افزود: سالانه حدود 500 میلیارد تومان هزینه از این بابت توسط بانک ها به شرکت های پی اس پی پرداخت می شود؛ این یارانه از جیب چه کسی داده می شود. از منابع عمومی این هزینه ها تامین می شود. وی تصریح کرد: هزینه خرید هر دستگاه 700 تا 800 هزار تومان و هزینه نگهداری به طور متوسط در هر ماه 10 تا 15 هزار تومان است و در چنین شرایطی باید مقداری از این هزینه توسط دارنده دستگاه کارتخوان پرداخت شود.

به گزارش وطن امروز، حکیمی در پاسخ به انتقاد برخی افراد مبنی بر اینکه بانک بابت سپرده گذاری مشتری سود به دست می آورد و از محل همان سود، هزینه تراکنش ها را به شرکت های پی اس پی بپردازد، گفت: حتی اگر کارمزد تعیین شود باز هم بانک 50 درصد هزینه ها را می پردازد؛ فرض کنید پایانه ای وجود نداشت، صاحب دستگاه کارتخوان باید پول ها را جمع کرده و در نهایت با مراجعه به شعبه بانک، پول ها را سپرده گذاری کند. وی با بیان اینکه هزینه هر تراکنش خرید بین 200 تا 250 تومان است، افزود: نرخ تعیین شده برای دریافت کارمزد از هر تراکنش خرید تنها 50 درصد هزینه را پوشش می دهد و 50 درصد دیگر توسط بانک پرداخت می شود.

حکیمی اظهار داشت: طرح کیف پول الکترونیکی (برای خریدهای خرد) از اوایل سال آینده به صورت پایلوت در یک منطقه و بعد به صورت کامل در سراسر کشور راه اندازی خواهد شد. وی درباره برخی انتقادها نسبت به دریافت کارمزد از تراکنش های خرد و امکان افزایش استفاده بیشتر از پول نقد در خرید های خرد، گفت: برای خرید های خرد مثلا 500 تومانی باید از کارتخوانی که هزینه هر تراکنش آن 250 تومان است استفاده کرد؟ در هیچ کشوری برای خریدهای 10 سنتی از کارت استفاده نمی کنند. به گفته وی، در خریدهای خرد در همه جای دنیا از پول نقد یا از سیستم کیف پول الکترونیکی استفاده می کنند.

مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ های رایگان موجب شده هر خریدی با استفاده از کارت انجام شود، تصریح کرد: یکی از مزایای برقراری کارمزد این است که تراکنش های خرد کم ارزش در شبکه ای که با هزینه های فراوان مواجه است، حذف خواهد شد؛ پول نقد برای همین خریدهای خرد منتشر می شود و کارکرد اسکناس و مسکوک این است. وی افزود: معمولا ابزاری که رواج می یابد به طور غیرمنطقی از آن استفاده می کنیم؛ کارت نه برای خریدهای 100 میلیونی و 50 میلیون تومانی است و نه برای خریدهای هزار تومانی. این ابزار برای خریدهای 10 هزار تومان تا 10 میلیون تومان است زیرا به دلیل امکان سوء استفاده، ریسک افزایش می یابد. حکیمی با بیان اینکه از این ابزار بیش از اندازه استفاده شده، گفت: ما مجبوریم با تلاش فراوان این کار را ساماندهی کنیم و قطعا این اقدام بدون اعتراض و شکایت نخواهد بود زیرا وقتی رویه ای غلط جا می افتد، اصلاح آن بسیار سخت است.

توجیهات عجیب
اظهارات این مدیر بانک مرکزی بیشتر به توجیه شبیه است تا شفاف سازی. مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی از استفاده زیاد از دستگاه های کارتخوان انتقاد می کند در حالی که عیب آن را نمی گوید. قطعا پرداخت هزینه 8550 تومان یک خرید با کارت بانکی برای خریدار بسیار راحت تر است تا اینکه دنبال پول خرد بگردد! اصلا چه ایرادی دارد که همه خریدها با دستگاه کارتخوان انجام شود. مسؤولان بانک مرکزی اعتقاد دارند «از این ابزار (دستگاه های کارتخوان) بیش از اندازه استفاده شده است» مگر ایرادی دارد. هم اکنون بانک مرکزی به دنبال طرح کیف پول الکترونیکی است که با دستگاه هایی مشابه دستگاه کارتخوان کار می کند و به آن طرح سپاس می گویند.

طبق اظهارات مسؤولان این طرح برای خریدهای خرد است تا کلان اما تا سال آینده اجرای این طرح طول می کشد. همین موضوع نشان می دهد که مسؤولان بانک مرکزی می خواهند قبل از اینکه زیرساخت ها را آماده کنند، از تراکنش ها کارمزد دریافت کنند. بانک مرکزی ها هنوز به بسیاری از ابهامات نیز پاسخ نمی دهند؛ اینکه این کارمزد از چه کسی دریافت خواهد شد؟ فروشنده یا خریدار؟ بسیاری از فروشنده ها در واکنش به اینکه قرار است از تراکنش کارتخوان ها کارمزد دریافت شود اعلام کرده اند که قطعا این کار موجب خواهد شد فروشنده ها بیشتر به دریافت پول نقد تمایل پیدا کنند.

جالب اینکه مسؤولان در توجیه این موضوع که اگر فکر می کنید کارمزد تراکنش ها مبلغ ناچیزی است چرا بانک ها همه کارمزد ها را نمی پردازد، می گویند: «حتی اگر کارمزد تعیین شود باز هم بانک 50 درصد هزینه ها را می پردازد؛ فرض کنید پایانه ای وجود نداشت، صاحب دستگاه کارتخوان باید پول ها را جمع کرده و در نهایت با مراجعه به شعبه بانک، پول ها را سپرده گذاری کند.» این توجیهات عجیب و غریب در حالی انجام می شود که بسیاری از بانک ها برای اینکه تراکنش کارتخوان هایی که به حساب آنها متصل است بیشتر شود جوایز میلیاردی تعیین می کنند و اگر استفاده از کارتخوان ها به نفع بانک ها نبود این مشوق ها نیز انجام نمی شد.

ناصر حکیمی، مدیرکل نظام های پرداخت بانک مرکزی دیروز حتی گفته از پس دادن پوزهای اضافی خوشحال می شویم! گویا مسؤولان بانک مرکزی از اعتراض فروشنده ها به پرداخت کارمزد ناراضی هستند و سخنانی لجوجانه از آنها می شنویم. اظهارات و اقدامات مدیران بانک مرکزی و اصرار برای دریافت کارمزد تراکنش ها نشان می دهد که مسؤولان اطمینان دارند با وجود عدم رضایت خریدار و فروشنده از تعیین کارمزد، به علت گسترش کارتخوان ها، مردم مجبور به استفاده از تراکنش های الکترونیکی و پرداخت کارمزدها خواهند بود. این اجبار دست بانک مرکزی را باز خواهد گذاشت تا کارمزدهای مختلف دریافت کنند و حالاحالاها نگران کاهش درآمد نباشند.