امتیاز مثبت
۰
"اربیل" کردستان ۸۵ سال قبل +تصاویر
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۲
کد مطلب: 325647
 
این روزها نام "اربیل" مرکز کردستان عراق به دنبال همه پرسی جنجالی برای استقلال این منطقه خودمختار به صدر اخبار رسانه‌های جهان آمده است؛ نقطه‌ای که سابقه شهرنشینی در آن به ۶ هزارسال قبل بازمی‌گردد.

به گزارش فرادید، "اربیل" یکی از کهن‌ترین شهرهای کردستان و جهان است که نام آن در نوشته‌های سه هزار سال قبل سومری و بابلی آمده و به همین خاطر این شهر یکی از کهن‌ترین مهدهای پیدایش تمدن انسان دانسته می‌شود؛ این شهر تاریخی در سده‌های میانه به یک کانون بازرگانی در جاده میان بغداد و موصل تبدیل شد.

در تاریخ معاصر عراق، مجلس منطقه خودگردان کردستان از سال‌ها پیش در شهر اربیل تشکیل شد، ولی کنترل آن تا زمان شورش کردها در پایان جنگ خلیج فارس، عملآ در دست صدام حسین بود. در سال۱۹۹۱ پس از درگیری میان دو حزب اصلی کردها یعنی حزب دموکرات کردستان عراق و اتحاد میهنی مجلس نامبرده منحل شد. ۵ سال بعد از این تاریخ حزب دموکرات توانست کنترل اربیل را در دست بگیرد. اقلیم کردستان در پی سرنگونی حزب بعث و صدام به یک حکومت خودمختار در شمال عراق بدل شد.

از تاریخ گذشته اربیل عراق آلبوم‌های چندی برجای مانده که یکی از قدیمی‌ترین آنها مجموعه‌ای است با ۱۱ عکس که "اریک ماتسون" در سال ۱۹۳۲ برداشته است. این شرق شناس و عکاس امریکایی در آن زمان در عراق، شام و فلسطین سال‌هایی را به تحقیق و پژوهش در تاریخ و فرهنگ اسلام مشغول بود. در همان تاریخ کشور عراق پس از ۱۲ سال قیومیت دولت بریتانیا رسما مستقل شده بود. 

مجموعه عکس‌های ماتسون که به عنوان منابعی مهم از تاریخ معاصر اعراب به شمار می‌رود چندی بعد در آژانس عکسی با نام خودش "ماتسون" جمع آوری شد؛ در این مجموعه عکس‌هایی نیز از اربیل موجود است که از قدیمی‌ترین تصاویر برجای مانده از این شهر تاریخی و باستانی است.