امتیاز مثبت
۰
خلاء قانونی که برای کرباسیان دردسرساز می‌شود؛
وزیر اقتصاد قربانی سیف می شود؟
شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
کد مطلب: 335349
 
در حالی زمزمه استیضاح مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد در پارلمان بر سر زبان‌ها افتاده است که این استیضاح ریشه در عملکرد رئیس کل بانک مرکزی دارد. به عبارت دیگر، یک خلاء قانونی می رود تا مسعود کرباسیان را قربانی عملکرد ولی الله سیف کند.
وزیر اقتصاد قربانی سیف می شود؟
 
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین به نقل از پارسینه، این روزها اقتصاد ایران روزهای فوق العاده حساسی را سپری می کند. هر روز نیست که اتفاق خاص اقتصادی نشنویم.

 
در عین حال، باید همگان هوشیار باشند و وارد فاز فوق العاده خطرناک برای اقتصاد ایران نشوند. در این روزها در کنار هوشیاری مردم و اصناف، دولتمردان، نمایندگان مجلس و مسئولان سایر قوا هم به مراتب وظایف سنگین و سخت تری برعهده دارند.

 
البته زمزمه استیضاح وزیر اقتصاد هم در پارلمان بر سر زبان‌ها افتاده است که ریشه در عملکرد رئیس کل بانک مرکزی دارد. یک خلاء قانونی می رود تا مسعود کرباسیان را قربانی عملکرد ولی الله سیف کند.

 
اینکه نمایندگان مجلس هم در این شرایط حساس باید بین اقدام درست و غلط تفاوت قائل شوند و وزیر اقتصادی که براساس قانون، هیچ نظارتی نمی تواند بر بانک مرکزی داشته باشد، چرا باید به خاطر ندانم‌کاری‌های به موقع بانک مرکزی، استیضاح کنند.

 
اگر محور طرح استیضاح کنندگان مجلس مرتبط با فعالیت‌های مستقیم وزارت اقتصاد باشد، حرفی نیست اما چرا به خاطر خلاء قانونی، مسعود کرباسیان باید قربانی شود تا رئیس کل بانک مرکزی همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

 
پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس، با رفع این خلاء قانونی، خود بانک مرکزی را به صورت مستقیم به مجلس احضار، استیضاح و ... کنند تا دیگر در آینده شاهد محاکمه وزیر اقتصاد به جای رئیس کل بانک مرکزی در پارلمان نباشیم.

 
در عین حال، اگر مقامات ارشد دولتی هم می‌خواهند تغییری در سیاست‌های پولی و ارزی کشور ایجاد کنند، باید این کار را از بانک مرکزی که مسئول مستقیم اتفاقات اخیر است، کلید بزنند؛ وگرنه قطعا دچار اشتباه خواهند شد و این اقدام می تواند اتفاقات بدتری را برای اقتصاد کشور رقم بزند.