امتیاز مثبت
۰
گرانی کاغذ و ردپای یک تصمیم ضرب الاجلی دیگر
سعیده زمانی/ روزنامه‌نگار
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 328347
 
چند روز بعد از اعلام آگهی جذب نیرو برای روزنامه با آگهی‌دهنده تماس می‌گیرم و اعلام می‌شود که به دلیل گرانی کاغذ تعداد صفحات روزنامه کاهش پیدا کرده و تا اطلاع ثانوی موضوع جذب نیرو منتفی است. خبر کاهش صفحات روزنامه‌ها دهان‌به‌دهان در بین اعضای تحریریه می‌چرخد و انگار ماجرا فراتر از آب‌رفتن تعداد صفحات یک روزنامه و دو روزنامه است و موج گرانی کاغذ این‌بار فرهنگ کشور را نشانه گرفته است.
خبرها حاکی از این است که برخی روزنامه‌ها نیز در اعتراض به افزایش دو برابری قیمت کاغذ، نسخه کاغذی را تعطیل کرده‌اند و صرفاً نسخه الکترونیک منتشر می‌کنند. اما دلیل اصلی ماجرا چیست؟ هرچند کاهش واردات از چین و به‌صرفه‌نبودن تولید کاغذ در کشور از دلایل افزایش دو برابری قیمت کاغذ در مدت اخیر گفته می‌شود، باوجوداین، سرنخ اصلی ماجرا را می‌توان در موضوع حذف ارز مبادله‌ای و عرضه قطره‌چکانی کاغذ به بازار جست‌وجو کرد. موضوعی که رئیس‌کل بانک مرکزی از آن به‌ «شایعه» یاد می‌کند و هم‌زمان معاون بازرگانی وزیر صنعت پس از ملتهب‌شدن بازار آن را «منتفی» می‌داند. اتخاذ تصمیمات غیرکارشناسی و ضرب‌الاجلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت  و سپس عقب‌نشینی از آن در سه چهار ماه گذشته مسبوق‌به‌سابقه است و می توان برخی مدیران این وزارتخانه را رکورددار تصمیمات ضرب‌الاجلی دانست.

تصویب حذف برچسب قیمت از روی کالا و منتفی‌شدن آن به دلیل هشدار کارشناسان از هرج‌ومرج احتمالی در کمتر از چند هفته، لغو مصوبه توقف شماره‌گذاری خودروهای پرمصرف به بهانه جلوگیری از گرانی خودروهای داخلی باوجود هشدار کارشناسان، افزایش بدون برنامه‌ریزی قیمت نان و دستور رئیس‌جمهور برای لغو آن و سرانجام حذف ارز مبادله‌ای کاغذ ازجمله مصوبه‌هایی بوده که در چند ماه گذشته و در همان مراحل ابتدایی اجرا ملغی اعلام شده است.

در این میان اگرچه دوربرگردان از یک مسیر اشتباه می‌تواند از بروز خطاهای بزرگ‌تر جلوگیری کند، آنچه ضروری است اتخاذ تصمیمات کارشناسی و منطقی و بهره‌گیری از نظرات کارشناسان خبره برای جلوگیری از التهاب این‌چنینی در بازار است. اقتصاد دولتی کشور به اظهارنظر هرچند کوچک مسئولان نیز واکنش نشان می‌دهد و فضا را برای التهاب بازار، جولان دلالان و افزایش قیمت‌ها مهیا می‌کند. در این شرایط انتظار می‌رود تا مسئولان بازار را ملتهب نسازند و فضا را برای ماهیگیری دلالان از آب گل‌آلود فراهم نکنند.


منبع: ستاره صبح