امتیاز مثبت
۰
بانک مرکزی: نقدینگی تحت کنترل است
جمعه ۲۰ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
کد مطلب: 306873
 
افزایش نقدینگی در حد فعلی نباید مایه نگرانی باشد و بانک مرکزی همچنان کنترل شاخص های پولی را در اختیار دارد.
به گزارش خبر آنلاین، بهمن ماه سال قبل و با تداوم افزایش نرخ نقدینگی برخی به استقبال عبور این شاخص از مرز یک تریلیون تومان رفتند و با تکرار " نقدینگی هزار هزار میلیارد تومانی" سعی داشتند نگرانی هایی در مورد پیامدهای این نقدینگی بوجود بیاورند.

 
قائم مقام بانک مرکزی اما این افزایش را مدیریت شده و با هدف حفظ اشتغال صنعتی می داند. به گفته وی  بانک مرکزی همچنان فرمان ماشین نقدینگی را در دست دارد و ترمز این خودرو هم  نبریده است.

 
اکیر کمیجانی گفت:" یکی از مأموریت های بانک مرکزی مدیریت نقدینگی در سطح کلان است. این مأموریت توسط بانک مرکزی طی دو سال اخیر با جدیت دنبال شده است. نرخ رشد نقدینگی سال 92 حدود 25.9 درصد و سال 93 حدود 22.3 درصد بود و در سال 94 هم هدفگذاری هایی انجام داده بودیم و  انتظار داشتیم در حدود 25 باقی بماند ولی از آذرماه سال گذشته درآمدهای نفتی در پی افت شدید قیمت های جهانی کاهش قابل ملاحظه ای پیداکرد. این در حالی اتفاق افتاد که اقتصاد ایران به کندی و با سختی در حال خروج از رکود عمیق سال های 90 و 91 بود بنا بر این دغدغه ها برای بازگشت به همان شرایط بالاگرفت چرا که اقتصاد واقعا فرصت تنفس پیدا نکرده بود".

 
وی افزود:" بر همین اساس از اواسط سال به این سمت سوق پیدا کردیم که نرمش هایی را در بانک مرکزی نشان دهیم تا قدری از فشار کمبود منابع در اقتصاد کاسته شود؛ تبلور این تصمیمات مجموعه سیاست هایی بود که در قالب بسته تسریع خروج از رکود از آبان ماه سال گذشته اجرا شد".

 
کمیجانی ادامه داد:" حفظ اشتغال در بخش های مولد اقتصاد مانند خودروسازی ها و واحدهای قطعه سازی برای سیاستگذار پولی مهم است برای همین هم خطوط اعتباری و تمهیداتی در قالب بسته تسریع خروج از رکود اندیشیده و اجرا شد".

 
قائم مقام بانک مرکزی تأکید کرد:" نکته مهم این است که رشته مدیریت نرخ رشد نقدینگی از دست بانک مرکزی خارج نشد و همچنان نیز به روند رشد آن اشراف کامل داریم؛ برآوردها نشان می دهد نرخ رشد نقدینگی در سال 94 حدود 27 درصد خواهدبود. در واقع بانک مرکزی به اقتضای مسئولیت قانونی و ذاتی خود که مدیریت بازار پول کشور است در مقطعی تشخیص داد برای مقابله با عمیق شدن کسادی در اقتصاد دست به یک سلسله گشایش ها یا نرمش های پولی بزند. این اصلا به معنای خارج شدن نقدینگی از کنترل بانک مرکزی نیست و کاملا آگاهانه و با اطلاع و تدبیر در مورد پیامدهای آن است".

 
به گفته وی "در عین حال بانک مرکزی نگرانی های خود را در مورد پیامدهای ذاتی افزایش نقدینگی مخفی نکرده است ولی خوشبختانه با مدیریتی که به صورت منسجم و هماهنگ در بانک مرکزی در هدایت و کنترل سیاست های پولی کشور وجود دارد، نگرانی جدی در مورد پیامدهای افزایش نقدینگی به نرخ فعلی نداریم".

 
وی ادامه داد:" نکته مهم این است که با اتخاذ سیاست های درست خوشبختانه انتظارات تورمی رو به کاهش داشته و دارد و همین روند تورم نقطه به نقطه را در پایان بهمن ماه به 8.9 درصد رسانده است. از سوی دیگر با وجود کاهش درامدهای ارزی بابت افت درآمدهای نفتی، نوسان قابل ملاحظه ای در نرخ ارز شاهد نبوده ایم. مجموعه این نشانه ها حکایت از آن دارد که افزایش نرخ رشد نقدینگی در حد فعلی به خودی خود چندان نگران کننده نیست چرا که این نقدینگی با هم افزایی عوامل دیگری مانند رشد نرخ ارز، بالا رفتن انتظارات تورمی و... خطرناک خواهدبود".

 
قائم مقام بانک مرکزی در مورد متوسط نرخ تورم سال 94 گفت:" برآورد ما این است که نرخ تورم سال 94 بین 12 تا 125 درصد باشد".