امتیاز مثبت
۰
عملکرد رضایت بخش حجتی در حوزه کشاورزی/ باید با مسائل علمی و کارشناسی برخورد کرد
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۳
کد مطلب: 331875
 
علی قلی ایمانی با اشاره به عملکرد رضایت بخش حجتی در بخش کشاورزی و با بیان اینکه پیش از این در حوزه کشاورزی سیل قهقرایی را شاهد بودیم و هم اکنون شاهد توسعه کشاورزی در کشور هستیم می گوید: نادیده گرفتن این دستاوردها به صلاح نیست و باید با مسائل علمی و کارشناسی برخورد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران با اشاره به عملکرد موفقیت آمیز وزیر جهاد کشاورزی می گوید: عملکرد ایشان بر کسی پوشیده نیست و در دوره تحت مدیریت ایشان، کشاورزی کشور نجات پیدا کرد.

 
وی با بیان اینکه پیش از این در حوزه کشاورزی سیل قهقرایی را شاهد بودیم که دیگر کار به جای می رسید که کاشت هیچ محصولی توجیه نداشت به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید: بسیاری از واحدهای مرغداری و دامداری رو به تعطیلی و درآستانه ورشکستگی و بیکاری بودند. در بحث زراعت وارد کننده بودیم و تولید محصولات روندی کاهشی داشت که خوشبختانه این مسیر اصلاح شد.

 
 
خودکفایی در گندم با استفاده بهینه از آب

 
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در بخش دیگری از صحبت های خود خودکفایی در گندم را یکی دیگر از عملکردهای مثبت وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرده و می گوید: البته این خودکفایی به هر قیمتی نبوده است و استفاده بهینه از آب برای تولید گندم یکی از مواردی بوده است که مدنظر وزیر جهاد کشاورزی بوده است.

 
وی با اشاره افزایش سطح کشت گندم و اینکه از واردکننده گندم به صادرکننده تبدیل شدیم می گوید: ارتقای عملکرد در کشت گندم باعث کاهش هزینه های تولید شد و وقتی هزینه تولید کم می شود تولید اقتصادی تر و شرایط برای کشاورز بهتر می شود.

 
 
حرکت به سمت خودکفایی چغندر

 
توسعه کشت چغندر و انتقال کشت آن از بهار و تابستان به پاییز از دیگر نکات موفقیت آمیز کارنامه حجتی است که ایمانی به آن اشاره می کند و می گوید: در تولید چغندر به سمت خودکفایی می رویم و این مساله ای نیست که بگوییم غیرمنطقی و احساسی عنوان می شود.

 
 
توسعه کشت دانه های روغنی

 
یکی دیگر از مواردی که به گفته ایمانی نشان دهنده عملکرد موفقیت آمیز حجتی در بخش کشاورزی کشور بوده است به توسعه کشت دانه های روغنی بازمی گردد. وی می گوید: توسعه دانه های روغنی سال به سال در حال افزایش است. وی با اشاره به اینکه سرمایه در گردش مناسب با نرخ ارزان در اختیار کشاورزان قرار گرفته است می گوید: مجموع این عوامل اقدامات حمایتی بوده است که وزارت جهاد کشاورزی در چهار سال و نیم گذشته مدنظر داشته است.

 
 
مشارکت با ذینفعان نقطه مثبت عملکرد حجتی

 
وی می گوید: خوشبختانه در دوران مدیریت آقای حجتی شاهد مشارکت ذینفعان در جهت توسعه کشاورزی بوده ایم و ماحصل این رویکرد این گونه می شود که از نظرات افراد بهره مند و اثرات احتمالی یک تصمیم گیری بررسی می شود. به گفته ایمانی این مساله از فاکتورهای موفق آقای حجتی بوده است. واگذاری امور به بخش خصوصی و مشارکت آنها در تصمیم گیری ها از دیگر مواردی است که دبیر خانه کشاورز استان گلستان به آن اشاره می کند.

 
 
توسعه مکانیزاسیون

 
یکی از ضرورت های اقتصادی به عقیده ایمانی توسعه مکانیزاسیون است و این مساله به گفته او در دوره مدیریت حجتی مورد توجه قرار گرفته است و از رشد خوبی برخوردار بوده است. وی می گوید: در چهار سال گذشته شاهد نوسازی و بروز شدن ناوگان مکانیزاسیون بوده ایم.

 
 
اصلاح روش آبیاری

 
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران یکی دیگر از نقاط قوت آقای حجتی را اصلاح روش های آبیاری عنوان کرد و می گوید: با توجه به کاهش نزولات جوی، اصلاح روش آبیاری یکی از ضرورت های کشاورزی کشور است و خوشبختانه شاهد بهبود این روند بوده ایم. وی می گوید: انتقال آب با لوله به عنوان روشی خوب برای جلوگیری از هدررفت آب بوده است.

 
وی با بیان اینکه توسعه کشت گلخانه با محوریت صرفه جویی در مصرف آب یکی از مواردی است که مورد توجه حجتی بوده است می گوید: این مساله باعث افزایش صادرات این محصولات و رشد صادرات غیرنفتی کشور شده است.

 
 
نیاز کشور به واردات برنج

 
یکی از دلایل پررنگ نمایندگان برای استیضاح وزیر کشاورزی واردات برنج عنوان شده است. این در شرایطی است که  جلوگیری از واردات محصولاتی که امکان تولید در کشور دارند یکی از نکات مورد تاکید آقای حجتی بوده است. اما نکته قابل توجه در این زمینه نیاز کشور به واردات برنج است؛ چرا که تولید کنونی جوابگوی نیاز کشور نیست، اما در این شرایط وزارت جهاد کشاورزی تدبیری داشت تا بر این اساس از واردات برنج در فصل تولید جلوگیری کند.

 
 وی می گوید: آقای حجتی عضو دولت هستند و هم باید مصرف کننده و هم تولید کننده را ببیند و اگر بر اثر کمبود برنج در کشور قیمت این محصول افزیش پیدا کند فردا نمایندگان مجلس وزیر را مورد سوال قرار می دهند که چرا در این خصوص غفلت ورزیده شده است. بنابراین برای نظم بازارو جبران کسری بودجه لازم است که در مواردی واردات صورت گیرد.

 
 
لزوم برخورد کارشناسی و علمی با مسائل

 
این کارشناس حوزه کشاورزی با بیان اینکه سوال حق مجلس است و ضرورت دارد مجلس با مسائل برخورد کارشناسی و علمی داشته باشد می گوید: مجلس هم قانون گذار است و هم ناظر و در جریان امور است  با این وجود دیده می شود که برخی بهانه گیری هایی وجود دارد که در واقع به معنای چشم بستن به واقعیت ها است. به عنوان مثال منابع بیمه باید در بودجه سنواتی در مجلس مشخص شود و در غیر این صورت دست دولت برای خسارت باز نیست. بنابراین می خواهم به این نکته اشاره کنم که مجلس به مشکلات بخش کشاورزی واقف است.

 
 وی می گوید تنها نباید به نیمه خالی لیوان نگاه کرد و اگرچه اشکالاتی نیز وجود دارد که نباید منکر آن شد، اما  برای بررسی امور باید اهم و مهم کرد. رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران با بیان اینکه پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان یکی از تاکیدات حجتی بوده است و به دنبال این هستند تا قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به نفع کشاورزان باشد می گوید: با این حال به دلیل تنگناهای مالی، دولت با ملاحظاتی در افزایش نرخ خرید تضمینی گندم رو به رو است و در واقع این موارد باید مد نظر مجلس قرار گیرد. وی در پایان افزود: اینجانب به نمایندگی از یک تشکل مردم نهاد در بخش کشاورزی از عملکرد وزیر جهاد کشاورزی اعلام رضایت می کنم.