امتیاز مثبت
۰
کاهش نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ درصد
سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب: 306152
 
مدیرعامل بانک سپه گفت : نرخ سود بازار بین بانکی به ۱۸ تا ۱۸.۵ درصد کاهش یافته، گاهی نیز به ۱۹ درصد هم می رسد، اما در حال سوق یافتن به پیرامون نرخ تورم است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد کاظم چقازردی امروز در جمع خبرنگاران از کاهش نرخ سود بازار بین بانکی خبر داد و اظهار داشت: نرخ جریمه بانک مرکزی برای بانک ها 34 درصد بود، این امر فضا را برای بالا بردن نرخ سود معقول ساخت، اما براساس اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی، نرخ ها در بازار بین بانکی کاهش یافته است.

 
وی با بیان اینکه انتظار می رود سال 95 شرایط مناسب اقتصادی را برای رسیدن به رونق به دنبال داشته باشد، گفت: نقدینگی در سطح کلان کشور بالاست و از سوی دیگر فعالان اقتصادی خرد از نبود منابع و نقدینگی سخن به میان می آورند و این یک تناقض است، بنابراین نیاز به بررسی کارشناسی دارد که نقدینگی در کجا قرار دارد و گاهی ذهن ها به این سمت می رود که نقدینگی در بخش مطالبات غیرجاری است.

 
مدیرعامل بانک سپه اضافه کرد : شرایط اقتصادی و مشکلات ناشی از تحریم، برخی مطالبات غیرجاری را به وجود آورده و بخشی از نقدینگی بر اثر کارکرد بانک ها برای وصول با اموال و دارایی ها تهاتر شده، بنابراین ارقام مربوطه برای بانک ها نقدینگی محسوب نمی شود.

 
چقازردی افزود: هنگامی که درآمد سیار به دارایی های منجمد تبدیل شود و چنانچه بر این مساله نظارت کافی نباشد، می تواند به اقتصاد کشور آسیب وارد سازد.

 
وی در ادامه به ایراد سخنانی درباره وضعیت نرخ سود پرداخت و گفت : اقتصاد کشور در دوره ای تورم دو رقمی داشت و در این مقاطع نرخ سود سپرده گذاران پائین تر از نرخ تورم بود، بنابراین بخشی از ارزش سپرده به دلیل بالابودن تورم، از چرخه خارج می شد.

 
مدیرعامل بانک سپه ادامه داد: اما کاهش نرخ تورم معادله معکوس را موجب شده به نحوی که ارزش نرخ سود سپرده بالاتر از نرخ تورم است و به نظر می رسد تفاوت نرخ دو تا سه درصدی شاید معقول باشد، اما با نرخ تورم 13 درصدی، پرداخت 24 تا 25 درصدی مناسب نیست.

 
وی افزود: تفاوت میان نرخ تورم و سود بانکی پیامد بازنگری سود سپرده ها را به دنبال داشت و در واقع مسیر نرخ سود سپرده به گونه ای است که شوکی به نظام بانکی وارد نسازد.

 
چقازردی ضمن انتقاد از تصویر منفی و نامناسبی که در برخی از موارد از نظام بانکی ارائه می شود، گفت: این موارد شایسته نظام بانکی نیست زیرا در هر فعالیت اقتصادی ردپای چند بانک وجود دارد، به نحوی که در این فعالیت ها سرمایه گذاری می کنند.