امتیاز مثبت
۲
تصمیم عجیب یک شرکت هواپیمایی
محاسبه قیمت بلیط هواپیما بر اساس وزن مسافران!
سه شنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۶:۵۰
کد مطلب: 158652
 
هواپیمایی ساموآ تصمیم گرفته است تا قیمت بلیط مسافرینش را بنا به وزنشان محاسبه کند. فرقی ندارد که اگر یک انسان لاغر دو متری باشید یا یک آدم عضلانی ۱۸۰ سانتی متری و یا یک آدم چاق ۱۶۰ سانتی متری، اگر سنگین باشید، باید بیشتر پول بپردازید. مسافران وزنشان را (از جمله چمدانهایشان) هنگام رزرو بلیت اعلام می کنند و به ازای هر کیلو باید پول پرداخت کنند. قیمت هر کیلو به مسافت پرواز بستگی دارد. اندازه گیری ها به هنگام ورود به دروازه باید مطابق با آن چیزی باشد که در ابتدا توسط مسافرین اعلام شده است.
محاسبه قیمت بلیط هواپیما بر اساس وزن مسافران!
 
اقتصاد ایران آنلاین: وب سایت خطوط هوایی ساموآ این ایده را «عادلانه» تلقی نمود، اما دیگر فاکتورها نیز به نظر دراین تصمیم گیری دخیل خواهند شد. به گفته مدیر اجرایی این شرکت، یکی از منفعت هایی که این شیوه جدید پرداخت خواهد داشت این است که «مردم را نسبت به وزنشان آگاه تر می کند.» میانگین توده وزن (BMI) مردم جزیره ساموآ بیش از ۳۰ است و این کشور در بین سه کشور دیگر همسایه اش در اقیانوس آرام مقام چهارم را داراست.

کسانی که میانگین توده وزن بیش از ۲۵ داشته باشند دارای اضافه وزن و افرادی با میانگین توده وزن بالاتر از ۳۰ چاق محسوب خواهند شد، پس می آگاهی از وضعیت وزن در ساموآ چندان بی تاثیر نخواهد بود.

همچنین به نظر وزن و امنیت در هواپیماهای کوچک ساموآ همراهی تنگاتنگ بیشتری نسبت به همتایان دیگرشان در خطوط هوایی دیگر دنیا دارد. اگر سه نفر از شش مسافر در یک ردیف کمی سنگین وزن تر از دیگر سو باشند، در مصرف بنزین و حفظ تعادل کابین خلل وارد خواهند کرد.

این تصمیم البته الهام گر بعضی شیوه های بازاریابی بوده استو. داستانهایی درباره مسافران سنگین وزن و برخوردهای کمتر دیده شده با این مسافران می تواند حتی هم برای این خطوط هوایی و هم برای این جزیره جذب مسافر و توریست کند.

البته این خبر نمی تواند برای مسافرین سنگین وزن خبر چندان خوشی باشد و این راهکار را تبعیض آمیز بدانند. مسافران عظیم الجثه تیم راگبی ساموآ نیز احتمالا باید به فکر راه جایگزینی برای پروازهای خود باشند. البته خانواده هایی که برای فرزندانشان قصد خرید یک صندلی مجزا دارند سود خواهند کرد.