امتیاز مثبت
۰
رئیس کل بانک مرکزی: هر مانعی در مسیر توسعه کارت های اعتباری برطرف می شود
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب: 327096
 
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: ترویج و توسعه استفاده از خدمات کارت های اعتباری بایستی در دستور کار بانک ها قرار گیرد و بانک مرکزی هرگونه مانعی در این مسیر را برطرف خواهد کرد.
به گزارش ایرنا از بانک مرکزی، ولی اله سیف در نشست هماهنگی اجرای طرح رونق تولید در سال جاری که عصر دیروز با حضور محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران عامل بانک ها برگزار شد، با اشاره به سیاست های بانک مرکزی در حوزه کارت های اعتباری گفت: امروزه در دنیا بخش مهمی از خدمات بانک ها توسط کارت های اعتباری به مشتریان ارایه می شوند.


وی با تاکید بر ضرورت انسجام و هماهنگی میان تمام بخش های فعال در طرح کارت اعتباری اظهار کرد: لازم است بخش نظارت، اعتباری و نیز بخش فناوری اطلاعات بانک ها با انسجام هر چه بیشتر و با توجه به دستورالعمل تهیه شده به اجرای مطلوب این طرح کمک کنند.


به گفته رئیس شورای پول و اعتبار در اجرای این طرح از نظرهای کارشناسی شبکه بانکی استقبال می شود زیرا به این واسطه می توان به افکار عمومی و انتظارات مردم پاسخ گفت.

وی افزود: اجرایی شدن طرح کارت اعتباری در کشور، هزینه های تشکیل پرونده در بانک ها را کاهش می دهد و برخی شبهات در خصوص عملیات بانکی را از بین می برد.


 هفته گذشته سیدعلی اصغر میرمحمدصادقی مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از طراحی کارت اعتباری خرید ویژه کالای ایرانی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت با اتکا به منابع بانک ها خبر داد و گفت: اجرای این طرح نیازمند یک سامانه جامع است که همه تولیدکنندگان ایرانی بتوانند محصولات خود را عرضه کنند و فرآیند نقل و انتقال پول نیز با مشکل رو به رو نشود.


سال 94 بود که طرح کارت خرید کالای ایرانی برای اقشار خاص از محل منابع بانک مرکزی اجرایی شد اما به نتیجه دلخواه نرسید و اقشار هدف چندان از آن استقبال نکردند؛ مهر ماه پارسال نیز بخشنامه صدور کارت اعتباری بر مبنای عقد مرابحه (کام) در سه سطح 10، 30 و 50 میلیون ریالی با اتکا به منابع بانک ها در شبکه بانکی کشور کلید خورده است تا به تدریج جایگزین تسهیلات خرد بانک ها شود.

 
** هشدار به صندوق های سرمایه گذاری بانک ها


رئیس شورای پول و اعتبار همچنین با قدردانی از بانک ها بابت رعایت نرخ های مصوب سود سپرده های بانکی خاطرنشان کرد: خوشبختانه اکنون آرامش خوبی در بازارها حاکم بوده و رقابت مخرب بانک ها در این زمینه از بین رفته است.


رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: رتبه بندی بانک ها بر اساس سهم بازار ملاک درستی نیست و بانک مرکزی عملکرد بانک ها را بر اساس عملکرد سالم، رعایت اصول مدیریت ریسک و سودآوری ارزیابی می کند.


سیف همچنین با اشاره به بخشنامه اخیر سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت گفت: صندوق های سرمایه گذاری وابسته به بانک ها مجاز نیستند، پیش بینی سود بیشتری نسبت به نرخ سود مصوب اعلام کنند.

 
** سهم 500 هزارمیلیارد ریالی تولید از تسهیلات نظام بانکی


رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: توزیع هدفمند منابع بانکی به منظور افزایش تولید، ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی در دستور کار نظام بانکی قرار دارد.


سیف توضیح داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ امسال قرار است تامین سرمایه در گردش مورد نیاز تعداد 10 هزار بنگاه اقتصادی، تامین مالی تعداد 6 هزار طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی حداقل 60 درصد و تامین مالی بازسازی و نوسازی 5 هزار واحد اقتصادی با تخصیص حدود 300 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع داخلی در اولویت شبکه بانکی کشور قرار گیرد.


وی ادامه داد: علاوه بر این طبق آیین‌نامه اجرایی بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1396 قرار است مبلغ 200هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و پایدار برای بهره‌برداری از مزیت‌های نسبی و رقابتی (با اولویت مناطق روستایی، عشایری و محروم) به طرح‌ها و پروژه‌های کوچک، متوسط و صنایع دستی پرداخت شود.


سیف اظهار داشت: بنابراین با احتساب این موارد، برنامه‌های ویژه نظام بانکی در حوزه تولید و اشتغال در سال 1396رقم 500 هزارمیلیارد ریال خواهد بود که با توجه به برآورد 6710 هزار میلیارد ریالی توان تسهیلات‌دهی شبکه بانکی، سهم این تسهیلات از کل تسهیلات پرداختی به حدود 7.5 درصد در سال جاری خواهد رسید.


رئیس کل بانک مرکزی با قدردانی از همکاری متقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت در اجرای طرح حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی افزود: خوشبختانه درک درست وضعیت بانک ها و اوضاع اقتصادی کشور در این وزارتخانه باعث شده است منابع بانک ها تا حد زیادی به صورت هدفمند به سمت تولید برود.


سیف ابزار امیدواری کرد با برنامه ریزی های انجام شده و اقدامات کارگروه های استانی، طرح حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی در سال جاری همانند سال گذشته به طور موفقیت آمیز اجرا شود.


وی افزود: البته باید توجه داشت که ارائه تسهیلات بانکی به بخش های اقتصادی تنها از طریق این طرح و سامانه بهین یاب انجام نمی شود و بانک ها تامین مالی بنگاه ها را به روش های معمول خود نیز انجام می دهند.


رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک مرکزی در اجرای این طرح از رعایت اصولی که برای اطمینان از سلامت نظام بانکی وجود دارد ،عدول نخواهد کرد و منابع بانکی به سمت پروژه هایی هدایت خواهند شد که توجیه اقتصادی داشته باشند.

 
* حمایت بانک ها باعث تثبیت و ایجاد اشتغال شد


محمد شریعتمداری،‌ وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست ضمن تشکر از عملکرد سال گذشته نظام بانکی در اجرای طرح حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادی گفت: تثبیت و ایجاد اشتغال در شرایط اقتصادی فعلی کشور نتیجه عملکرد بانک ها در تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی است.

وی افزود: اگر حمایت نظام بانکی از بخش های تولیدی نبود بخشی از واحدها تعطیل و کارکنان آنها بیکار می شدند.

شریعتمداری با اشاره به آمار تقاضاهای ثبت شده در سامانه بهین یاب ادامه داد: هدف از این طرح تنها توزیع پول بین بنگاه های اقتصادی نیست و ارائه تسهیلات به شرط تولید و فروش انجام می شود.


شریعتمداری افزود: تامین سرمایه در گردش یکی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی است که خوشبختانه بانک ها در این خصوص عملکرد مناسبی داشته اند، برای حل سایر مشکلات صنعت و تولید هم برنامه های ویژه ای داریم.


وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزی و زمان بندی مشخص، پرداخت تسهیلات به بنگاه های اقتصادی واجد شرایط توسط بانک ها تسریع و هدف تعیین شده تا پایان سال محقق شود.