امتیاز مثبت
۰
حذف دلار از روابط اقتصادی دو جانبه ایران و روس­ها
محمد شوری
پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 255096
 
در یک­سال اخیر مجموعه­ای از دیدارها موجب شده ایران و روسیه علاقه‌مندی بیشتری برای همکاری با یکدیگر داشته باشند. از بحث انتخاب دولت جدید ایران گرفته تا تحولاتی که در سطح منطقه رخ داده است.  همچنین شکل­گیری بحران اوکراین و تحریم­هایی که غرب علیه روسیه اعمال کرده است.  در واقع می­توان گفت همه این موارد دست به دست هم داده­اند که شاهد علاقه‌مندی ایران و روسیه برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی با یکدیگر باشیم. در این راستا با توجه به سفر اخیر الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه به دعوت بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشورمان به تهران، مجموعه قراردادها و توافقاتی در چارچوب این سفر با ایران صورت گرفته است.

به نظر می­رسد این سفر به نوعی عملیاتی‌کردن چیزی باشد که طی ماه­های اخیر راجع به آن صحبت شده بود و هر دو طرف به دنبال راه­های جدیدی برای گسترش روابط با یکدیگر هستند. یکی از این راه­ها بحث فروش نفت ایران به روسیه و در مقابل آن سرمایه­گذاری روس­ها در ایران یا تبادل برخی از کالاها و انتقال تکنولوژی بین ایران و روسیه است و  این موارد از چارچوب اصلی این سفر بوده است که ظاهرا در این زمینه به توافق رسیده­ اند. 

بحث دیگری که در اینجا مطرح می­شود در ارتباط با حذف دلار از روابط اقتصادی دو جانبه روس­ها با ایران است که در یک‌سال اخیر روسیه به شدت این مسئله را در حوزه­‌های جدیدی دنبال می­کند به طوری که در ارتباط با کشور چین روس­ها به دنبال چنین اهدافی بودند.  با توجه به تحریم­های غرب علیه ایران، به نظر می­رسد کشورمان نیز تمایل به این  نوع همکاری داشته باشد تا روابط اقتصادی طرفین گسترش یابد. در مورد تهاتر کالا با روسیه که مطرح می‌شود، باید عرض کنم از ابتدا در این مورد متاسفانه اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نگرفت و بر اساس همان صحبت­های کلی اولیه به اشتباه تهاتر نفت در برابر کالا در رسانه­های داخلی عنوان شد. که این مسئله بارها از سوی مسئولین مورد تاکید قرار گرفت که اساسا قرار نیست ما در مقابل فروش نفت به روسیه، کالا دریافت کنیم.

بلکه بحث بر سر این بود، با توجه به اینکه تبادل مالی با وجود تحریم­ها بین ایران و روسیه وجود ندارد، پیشنهاد بدین گونه مطرح شد که در مقابل بخشی از پول فروش نفت ایران که طرفین ایران به شکل­های مختلف تعریف می‌کنند، صرف انتقال تکنولوژی یا سرمایه­گذاری روس­ها در ایران باشد یا به شکل­های مختلف دیگر صرف خرید برخی از کالاها و  مواد اولیه­ مورد نیاز  ایران شود. البته به نظر می‌رسد درحال حاضر بحث بر سر فاینانس پروژه­های صنعتی، خصوصا در مورد برخی از نیروگاه­ها یا در حوزه­های دیگر مثل راه‌آهن و غیره باشد. یعنی در واقع پول نفتی که از ایران خریداری می­شود، بدین  ترتیب به ایران برگشت داده شود.  محمد شوری-  کارشناس مسائل روسیه 

 
منبع: روزنامه آرمان