امتیاز مثبت
۰
رئیسی: منکر تورم تک‌رقمی نمی شوم
سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۶
کد مطلب: 321191
 
سیدابراهیم رئیسی گفت: ما منکر نمی‌شویم که تورم تک‌رقمی شده اما مشکل این است که هنوز رکود وجود دارد.
به گزارش ایسنا، سیدابراهیم رئیسی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم امشب (سه‌شنبه) در برنامه ضبط شده گفت‌وگو با شبکه خبر اظهار کرد: می‌گویند تورم تک‌رقمی شده که ما هم طبق آمار مرکز آمار این مساله را منکر نمی‌شویم، اما مشکل این است که هنوز رکود وجود دارد. مثل اینکه یک ماشین روشن شود ولی تکان نخورد. اگر رونق بود و تورم هم هشت درصد بود خیلی خوب می‌شد ولی با وجود رکود تورم هشت درصد است.

 
وی درباره راهکارهای خود برای افزایش اشتغال یادآور شد: یکی از مشکلات خروج از رکود است. اگرچه بعضی از آقایان می‌گویند ما از رکود عبور کرده‌ایم ولی برای فهمیدن این مطالب کافی است سری به بازار داد و ستد بزنیم. از طرفی به هر میزان قاچاق افزایش داشته باشد تولید نخواهیم داشت. مساله ما کوله‌برها نیستند بلکه آنهایی هستند که کانتینری قاچاق می‌کنند. اگر یک میلیارد دلار صد هزار شغل ایجاد می‌کند با کاهش 10 میلیارد دلار می‌توانیم یک میلیون شغل ایجاد کنیم.

 
رئیسی اضافه کرد: نکته دیگر مساله واردات است که یکی از موانع اشتغال و تولید به حساب می‌آید. واردات تکنولوژی، تجهیزات و مواد واسطه ایرادی ندارد اما نکته نگران‌کننده واردات کالاهای غیرضروری است. در این چهار سال ورود کالاهای چینی دو برابر سال‌های قبل بوده و بعضی از کالاهایی که وارد می‌شود در داخل قابلیت تولید دارد. این مساله باید مدیریت شود تا واردات به سمت کالاهای استراتژیک برود. مساله بعدی برای اشتغال نقدینگی بالاست که خلق و سه برابر شده و به 700 هزار میلیارد تومان رسیده، اگر از این نقدینگی در تولید استفاده نشود سیل بنیان‌کنی ایجاد می‌کند.