امتیاز مثبت
۰
سه ضلع لازم برای خروج از رکود
ولی الله سیف
شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب: 314261
 
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که مسئولیت بهبود اقتصادی تنها بر دوش سیاست پولی نیست و سیاست بودجه ای و اصلاحات ساختاری سه ضلع بهبود اوضاع اقتصادی هستند.
سه ضلع لازم برای خروج از رکود
 
ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران  در کانال تلگرام خود نوشت: به منظور همراهی دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان در سفر به جنوب شرق آسیا، در اجلاس مشترک پاییزه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن شرکت نکردم اما پیام این اجلاس دلگرم کننده است.

 
خانم لاگارد مدیر عامل صندوق تاکید می کند که همه مسئولیت بهبود اقتصادی بر دوش سیاست پولی نیست بلکه دو ضلع دیگر سیاست بودجه ای و اصلاحات ساختاری نیز وجود دارد. بدون آن دو عامل، سیاست پولی انبساطی نمی تواند رشدی را به همراه داشته باشد. 

 
دولت ها باید در مورد چگونگی هزینه کردن خود بیندیشند. در سیاست بودجه ای (fiscal policy) تنها رقم هزینه مهم نیست، بلکه چگونگی مصرف بودجه نیز اهمیت دارد و علاوه بر آن می بایست به اصلاحات ساختاری نیز توجه کرد و بودجه دولت می تواند به این اصلاحات کمک کند. در سایه سازگاری میان این سه سیاست است که می توان به رشد اقتصادی پایدار و فراگیر دست یافت وگرنه خطوط اعتباری به تنهایی راه به جایی نمی برد.

 
در عین حال صندوق بر این نظر است که اتکا به انبساط پولى و کم توجهى به اصلاحات ساختارى و بودجه مى تواند به تورم و آسیب وارد کردن به اعتماد فعالان اقتصادى دامن بزند که نتیجه نهایى آن کاهش بهره ورى و رشد اقتصادى خواهد بود.